Wtorek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7216
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Kara dla Vectry za naruszenie interesów klientów

Piątek, 14 marca 2014, 8:10
Aktualizacja: 8:14
Autor: UOKiK
Operator telewizji kablowej Vectra naruszył zbiorowe interesy konsumentów nie uprzedzając klientów o planowanych zmianach warunków świadczenia usług. Sąd potwierdził decyzję Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji utrzymując karę pieniężną w wysokości niemal pół miliona złotych.

Wyrok sądu dotyczy decyzji Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji z września 2011 r.

- Postępowanie UOKiK wykazało, że spółka Vectra informowała abonentów o nowym regulaminie dopiero po jego wejściu w życie – informują przedstawiciele Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. - Tymczasem, zgodnie z prawem, o propozycji zmian warunków świadczenia usług przedsiębiorca telekomunikacyjny powinien powiadomić konsumentów z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Abonenci powinni być też poinformowani o przysługującym im prawie odstąpienia od umowy jeśli nie zgodzą się na zaproponowane zmiany – dodają.

Sąd podzielił stanowisko UOKiK i utrzymał karę pieniężną w wysokości 486 254 zł. Wyrok SOKiK w Warszawie z dnia 28 lutego 2014 r. (XVII Ama 168/11) nie jest prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje apelacja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group