Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9090
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kaplice przy Kościele Łaski: remont pewnością

Poniedziałek, 4 stycznia 2010, 8:19
Aktualizacja: 8:20
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Kaplice przy Kościele Łaski: remont pewnością
Pozostaje mieć nadzieję, że po remoncie kapliczki przestaną być miejscem karygodnych wybrków wandali.
Fot. TEJO
Barokowe grobowce rodzinne dawnych jeleniogórzan zostaną odnowione. W ostatnich dniach minionego roku prezydent Marek Obrębalski podpisał umowę na realizację projektu z niemieckim partnerem, Stowarzyszeniem Pielęgnacji Sztuki i Kultury Śląskiej z Goerlitz.

Projekt opiewa na kwotę niemal ośmiu milionów złotych, a jego dofinansowanie w ramach europejskiej współpracy terytorialnej Polska – Saksonia wyniesie aż 85 procent. Prace renowacyjne rozpoczną się w I kwartale 2010 roku, a ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2012 roku.

– Są to bardzo czasochłonne prace renowacyjne i rewaloryzacyjne, które bardzo często wymagają odtworzenia zniszczonych elementów barokowych kaplic nagrobnych – mówi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.

Dotychczas postępująca dewastacja doprowadziła do poważnych ubytków w strukturach obiektów, częściowego rozebrania epitafiów oraz znacznego zawilgocenia kaplic. Celem tego zadania jest odrestaurowanie i nadanie nowego blasku dla dziewiętnastu niszczejących kaplic nagrobnych z XVIII wieku przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kaplice te będą też odpowiednio iluminowane lampami ledowymi podobnie jak sam kościół.

W ramach projektu zostanie też zagospodarowany teren w otoczeniu kaplic. Zostaną wykonane nowe alejki parkowe z krzewami ozdobnymi, zamontowane będą nowe ławki, kosze na śmieci, wymienione zostanie oświetlenie. Pojawi się też galeria pokazująca postęp prac renowacyjnych, a po ich zakończeniu w gablotach zostaną umieszczone informacje o historii obiektu, które zostaną przetłumaczone w czterech językach.

Pojawią się również wirtualne kroniki prowadzone na stronach internetowych każdego z partnerów: Jeleniej Góry i niemieckiego stowarzyszenia. Zorganizowane będą też dwie konferencje z udziałem niemieckich wykładowców, a całość zostanie uwieńczona wydaniem wielojęzycznej monografii o kaplicach w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy, 5 tys. sztuk folderów i epitafiów oraz wykonaniem postumentu z tablicą pamiątkową o projekcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group