Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3799
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kampania uranowa, bomba zegarowa! Po demonstracji

Niedziela, 4 grudnia 2011, 14:02
Aktualizacja: Wtorek, 6 grudnia 2011, 14:31
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Kampania uranowa, bomba zegarowa! Po demonstracji
Fot. Petr/Michał Wicher
„Nie wierzymy w cuda, wianki i nie chcemy tu Miedzianki. Fukushima i nas ni ma! Uran nie, tak dla czystych Sudetów. Kampania uranowa, bomba zegarowa!”. Te i inne podobne hasła przyświecały dziś pokojowej demonstracji, która odbyła się pod ratuszem w Jeleniej Górze.

– W gminie Stara Kamienica i Lubomierz rozpoczęły się procedury, prowadzące do udzielenia australijskiej firmie koncesji na poszukiwanie złóż uranu. Polityka państwa zakłada możliwość pozyskiwania uranu ze źródeł krajowych, których w Sudetach jest wiele. Dziś Stara Kamienica i Lubomierz. Jutro Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów. Dość tego! Nie dla biznesu pt. uran w Sudetach – usłyszeliśmy podczas demonstracji.

Zdaniem organizatorów, poszukiwanie uranu w regionie spowoduje m.in. gwałtowny wzrost poziomu radonu i substancji radioaktywnych odpowiedzialnych za nowotwory, degradację i skażenie środowiskowe, upadek turystyki, rolnictwa, sadownictwa, myślistwa itp. Ponadto:

– Wydobywanie uranu wiąże się z niepewną przyszłością i możliwością przesiedlenia z uwagi na „interes energetyczny kraju”. Nie chcemy tu działań tego typu! Nie chcemy też, aby ktoś z premedytacją żonglował zdrowiem i życiem naszych bliskich – podsumowuje Matylda, jedna z organizatorek demonstracji, mieszkanka Chromca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (115)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy kopalnie uranu to zagrożenie?

Oddanych
głosów
823
Tak. Ogromne
52%
Nie. To szansa na rozwój
39%
Będą bez wpływu na środowisko i ludzi
9%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group