Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 12617
Zalogowanych: 119
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kamienica wróci do świetności

Wtorek, 1 września 2009, 8:45
Aktualizacja: 13:43
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kamienica wróci do świetności
Fot. TEJO
Kolejny zniszczony budynek będzie niebawem cieszył oczy jeleniogórzan odnowioną elewacją.

To kamienica przy ulicy Wolności. Mało kto wie, że w budynku tym na początku XX wieku urządzono szpital dla pań będących w stanie błogosławionym. Położony wówczas na cichym przedmieściu stwarzał idealne warunki do terapii dla kobiet i noworodków.

Po 1945 roku przez kilka lat działała tu komenda miejska Milicji Obywatelskiej. A w latach 70. i 80. minionego stulecia przed kamienicą stawiano regularnie trybunę, przed którą paradowali jeleniogórzanie w pochodach pierwszomajowych.

Od tamtego czasu budynek popadł w zapomnienie. Wczoraj rozpoczęto montaż rusztowań, które wróżą remont elewacji. Dzięki niemu zabytkowa kamienica mieszkalna – z zamurowanym wejściem frontowym – odzyska część dawnego blasku.

Sonda

Ile książek przeczytałaś/eś w tym roku?

Oddanych
głosów
793
Żadnej
28%
Jedną
8%
Dwie
8%
Trzy lub więcej
56%
 
Głos ulicy
Marsz równości w Jeleniej Górze
 
Warto wiedzieć
Jakucja, Czeczenia, Dagestan, Inguszetia chcą opuścić Rosję
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Jelonka wczoraj
Jelenia Góra 100 lat temu i hotel "Pod Brązowym Jeleniem"
 
112
Do rowu przed Przełęczą Kowarską
 
Aktualności
Dolnemu Śląskowi stuknęło 80 lat
 
Pieniądze
W elektrowni Turów powstała największa w kraju oczyszczalnia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group