Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5651
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nottingham: Kajakarze już trenują w Nottingham

Wtorek, 22 lutego 2022, 22:49
Aktualizacja: 22:50
Autor: MDvR
Nottingham: Kajakarze już trenują w Nottingham
Fot. użyczone
Zawodnicy Karkonoskiego Klubu Kajakowego Jelenia Góra właśnie wrócili z pierwszego w tym roku zgrupowania zagranicznego. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki przygotowują się do startu w mistrzostwach świata, które między 27 czerwca, a 2 lipca rozegrane zostaną w Nottingham, w Wielkiej Brytanii.

Wybór miejsca i inauguracji treningów na wodach otwartych oczywiście nie był przypadkowy. Nasi utytułowani kajakarze trenowali na torze kajakarstwa górskiego w Holme Pierre Pont na rzece Trent w Nottingham.

- W tym sezonie impreza docelowa wypada w kalendarzu startów dość wcześnie, dlatego nasze treningi w odwoju postanowiliśmy zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Nadal głównie trenujemy w Termach Cieplickich na wodzie stojącej, ale im bliżej do sezonu startów, tym więcej będziemy przygotowywać się na rzekach górskich i torach kajakowych w całej Europie. U nas ciągle jest za zimno, by trenować w najbliższej okolicy, dlatego też pojechaliśmy do Nottingham. Może nie było jakoś super ciepło, ale wystarczająco, by wykonać treningi w miejscu mistrzostw świata. Było to pierwsze z zaplanowanych zgrupowań w Nottingham. Wiemy jak wiele zależy od spokojnego rozpływania się w tym konkretnym miejscu, dlatego zanim staniemy do walki o medale przyjedziemy tutaj jeszcze kilka razy - mówi Tomasz Czaplicki.
- Twin Waves - odwój w którym będą rozgrywane mistrzostwa świata w tym roku, to dość specyficzne miejsce. Playspot jest diagonalny, skośny do lewej strony. Oznacza to, że ściąga podczas surfowania, czy wykonywania figur do lewej strony i wyrzuca z fali. Każdy odwój, czy fala są inne, dlatego bardzo ważne jest, aby podczas treningów przed startem zestroić się z danym miejscem. Dostosować technikę robienia figur, by wykonywać je jak najlepiej. Odwój w Nottingham zdecydowanie różni się od tych, w których trenowaliśmy do tej pory. Dlatego pomimo ciężkich warunków atmosferycznych pojechaliśmy tam już pod koniec stycznia - dodaje Zofia Tuła.

Tor kajakarstwa górskiego w Nottingham jest częścią kompleksu obiektów treningowych NWSC i poza odwojem przygotowanym do rozegrania mistrzostw globu ma jeszcze jedno bardzo dobre miejsce treningowe - tzw. „Inlet Gate", gdzie nasi kajakarze poza typowym treningiem pod kątem startu w mistrzostwach mogą pracować nad nowymi figurami i doskonalić najtrudniejsze z nich.

- Inlet Gate to naprawdę fajne i łatwe miejsce do nauki techniki freestyle'u kajakowego i zaawansowanego treningu. Mocną stroną toru w Nottingham jest to, że można tutaj wszechstronnie trenować freestyle kajakowy. Byłoby wspaniale mieć taki tor w Polsce, najlepiej w okolicach Jeleniej Góry - kończy Tomasz Czaplicki.

Po wielkim sukcesie Zofii Tuły z 2021 roku, kiedy to wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy i po bardzo dobrym występie Tomasz Czaplickiego, który w tej imprezie bronił złota z 2018 roku i ostatecznie zajął piąte miejsce, nasi reprezentanci płynnie przeszli do przygotowań do nadchodzących mistrzostw naszego globu. Oboje już zdobywali medale w imprezach tej rangi. W 2019 roku Zofia zdobyła brąz podczas mistrzostw świata w Sort (Hiszpania). Tomasz wywalczył brąz podczas mistrzostw w Bryson City (USA) w 2013 roku. Oboje też zdobyli Puchar Świata, a teraz przygotowują się do walki o medale w Nottingham.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
577
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group