Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 10610
Zalogowanych: 45
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Już wkrótce jeleniogórzanin Damian Drobyk rusza rowerem na podbój obu Ameryk

Wtorek, 19 marca 2013, 7:51
Aktualizacja: Środa, 20 marca 2013, 7:59
Autor: Org
Jelenia Góra: Już wkrótce jeleniogórzanin Damian Drobyk rusza rowerem na podbój obu Ameryk
Fot. Archiwum D. Drobyka
W zeszłym roku na czterech różnych wyprawach rowerowych Damian Drobyk przejechał ponad 15.000 km zdobywając między innymi najwyższe przełęcze Indii, Alp i Karpat. Na ten rok postanowił zorganizować wielomiesięczną, samotną podróż rowerem przez oba kontynenty amerykańskie. Wyprawę nazwał "HTC Author American Expedition 2013". Jelonka.com patronuje tej wyprawie.

Będzie to najdłuższa moja wyprawa pod względem przejechanych kilometrów a także czasu podróży. Ponad 30.000 kilometrów w około rok. Nie interesuje mnie przejazd po najkrótszej i najłatwiejszej linii od startu do mety wyprawy. Ekspedycja ma na celu zdobycie najwyższych i najtrudniejszych dróg i przełęczy drogowych obu Ameryk w tym najwyższej drogi Świata na wulkan Aucanquilcha w Chile o wysokości 6176m.npm – opowiada Damian Drobyk.

Chciałbym zwiedzić Park Yellowstone, Dolinę Monumentów, Dolinę Śmierci, Dolinę Okien Skalnych i Wielki Kanion. Sporym wyzwaniem będzie również przejazd przez największe miasta Ameryk. Nowy York, Waszyngton, Denver, Las Vegas, Los Angeles, Meksyk, La Paz, Buenos Aires to tylko niektóre z nich - dodaje.

Trasa:
Start wyprawy w Nowym Jorku w kwietniu

Po drodze przejazd przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej od wschodniego po zachodnie wybrzeże, przez najwyższe przełęcze i drogi Apallachów, Gór Skalistych oraz pasma Sierra Nevada powyżej 2000, 3000 i 4000m.npm. Krótki epizod w Kanadzie, gdzie chcę wjechać na trzy najwyższe przełęcze tego kraju. Następnie kierunek na południe do Ameryki Środkowej. Przejazd przez Meksyk, Kostarykę, Panamę. Ten region znany jest z wysokich stratowulkanów. Na kilka z nich prowadzą drogi więc nie mógłbym przepuścić okazji wjazdu. Południowa Ameryka to spore wyzwanie. Najwyższa droga Świata, Droga Śmierci, jezioro Titicaca oraz płaskowyż Altiplano to tylko niektóre wyzwania jakie mnie czekają. Pod koniec wyprawy zawitam w południowe rejony Chile do Patagonii. Meta w stolicy Argentyny Buenos Aires lub w Brazylijskim Rio de Janeiro.

Cele główne wyprawy:
- przejazd rowerem przez większość Państw Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej
- przejazd rowerem przez USA ze wschodniego do zachodniego wybrzeża
- przejazd rowerem z Kanady do południowej części Chile (Patagonia)
- zapoznanie się z wielokulturowością USA oraz kulturą mieszkańców Ameryki Południowej
- zdobycie najwyższych dróg i przełęczy drogowych Kordylierów oraz Andów
- zdobycie rowerem najwyższej drogi Świata na wulkan Aucanquilcha - 6176m
- piesze zdobycie kilku najwyższych szczytów obu Ameryki
- zdobycie jak największej ilości wysokich podjazdów
- przejazd przez miasta partnerskie Jeleniej Góry - Tyler, USA i Tequila, Meksyk


Patronat medialny nad wyprawą objęli między innymi: portal Jelonka.com oraz magazyn NG Traveler, który w tym roku obchodzi jubileusz 125 lecia istnienia ogólnoświatowego Towarzystwa National Geographic.

We wsparcie wyprawy zaangażowały tak znane marki, jak: Author, HTC, Extrawheel, Primal Wear Polska, Cyfrowe.pl, Nordcamp oraz Sante oferując swoje najlepsze produkty.

Patronat Honorowy nad wyprawą objęli - Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła, Marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec oraz Stowarzyszenie Cyklistów Karkonoskich.


Co zapewne zainteresuję Jeleniogórzan oraz Dolnoślązaków na trasie wyprawy znajdują się dwa miasta partnerskie Jeleniej Góry. Tyler w Teksie, USA oraz Tequila w Meksyku. Będą to kolejna miasta partnerskie które odwiedzę na rowerze. Dotychczas byłem w niemieckich Bauzen, Erftstadt oraz czeskim Jabłoniec nad Nysą. Podczas podróży mieszkańcy mogą liczyć na zdjęcia z trasy w koszulce Jeleniej Góry oraz relacje i newsy z wyprawy przesyłane bezpośrednio w trasy i publikowane poprzez portal Jelonka.com oraz strony Urzędu Miasta Jeleniej Góry i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

www.damiandrobyk.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
761
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
 
Kultura
W Polsce Czeszka, w Czechach Polka
 
Kultura
Teatry uliczne szalały drugi dzień w strugach deszczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group