Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8030
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Już na podporach

Niedziela, 6 marca 2022, 7:01
Autor: WAC
Region: Już na podporach
Fot. GDDKiA
Zakończyło się nasuwanie pięciu estakad na odcinku drogi ekspresowej S3 pomiędzy Kamienną Górą i granicą państwa w Lubawce. Ich długości wynoszą od 435 do prawie 600 m. Łączna długość obiektów inżynieryjnych na tym odcinku to niemal 4,5 km, co stanowi ok. 29 procent całej trasy.

Prace przy jednoczesnej budowie estakad ruszyły w maju 2021 r. Obiekty były budowane technologią nasuwania podłużnego, która polega na budowaniu mostu segmentami. Gotowa konstrukcja mostu z wytwórni za przyczółkiem jest nasuwana na kolejne podpory. W jednym podejściu betonuje się około 25-30-metrowe segmenty o konstrukcji skrzynkowej. Po związaniu betonu spręża się je, a po zwolnieniu deskowania przesuwa za pomocą specjalnego układu pras hydraulicznych na łożyskach ślizgowych w kierunku przeszkody. 

Do pierwszego elementu przytwierdzony jest awanbek, czyli stalowy dziób prowadzący. Jego zadaniem jest przedłużenie nasuwanej konstrukcji, najazd na łożyska znajdujące się na głowicach filarów i opieranie powstającego mostu na kolejnych filarach. Gotowe elementy każdorazowo dobetonowuje się bezpośrednio do elementu poprzedniego. Po wykonaniu wszystkich elementów, gdy most znajduje się już w ostatecznym swoim położeniu, spręża się dalsze kable wymagane dla przejęcia pełnego obciążenia użytkowego. 

Budowanie obiektów inżynierskich metodą nasuwania podłużnego jest sporym ułatwieniem, ponieważ przy tej technologii nie ma potrzeby budowy potężnych rusztowań. Zaletą jest także ograniczenie przestrzeni, na której prowadzone są prace budowlane. Można też prowadzić prace niezależnie od wpływu warunków atmosferycznych na poszczególne elementy obiektu pomiędzy skrajnymi przyczółkami. Ponadto realizacja danego obiektu jest dużo bardziej efektywna. Za pomocą metody nasuwania podłużnego możliwe jest wykonywanie obiektów nad czynnymi drogami i liniami kolejowymi, bez konieczności ich zamykania. Średnie tempo wysuwania poszczególnych segmentów wynosiło około 6 m/h. 

W lutym na budowie odcinka S3 pomiędzy Kamienną Góra, a granicą państwa pracowało średnio 220 jednostek sprzętowych (m.in. koparki, spycharki, wozidła, dźwigi czy betonowozy) i ok. 920 osób - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Pomimo okresu zimowego wykonawca prowadził roboty drogowe przy wykopach w gruntach skalistych oraz nieskalistych. Zakończono już prace związane z m.in. odhumusowaniem, wycinką drzew i krzewów, rozbiórką dróg i ulic, wzmocnieniami podłoża, wymianą gruntu. Wykonano ok. 70 tysięcy metrów sześciennych wykopów, co jest równoznaczne z wykopaniem 23 basenów olimpijskich. Od początku budowy zabudowano już prawie 1,3 mln metrów sześciennych nasypów, co pozwoliłoby usypać w 60 procentach piramidę Cheopsa. Wykonawca wykopał do tej pory ponad 1,7 mln sześć. gruntów. Na budowę przywieziono ponad 300 000 ton kruszyw na drogowe warstwy konstrukcyjne. Tyle wystarczy do usypania dwóch Kopców Kościuszki w Krakowie. Wykonawca oczekuje na poprawę warunków atmosferycznych, aby niezwłocznie przystąpić do prac związanych z humusowaniem skarp oraz umocnieniami rowów.
W zakresie robót branżowych prowadzono prace związane z budową kanalizacji deszczowej oraz przebudową i budową rowów melioracyjnych rzek. Wykonano wykop pod 10 z 15 zbiorników otwartych wraz z uszczelnieniem oraz umocnieniem zbiorników narzutem kamiennym. Na plac budowy przetransportowano największy zbiornik podziemny 6-segmentowy o łącznej długości 50 m. W okresie zimowym drogowcy prowadzili też prace związane z budową oświetlenia obiektów inżynierskich, montażem oświetlenia drogowego na węzłach oraz montażem fundamentów słupów oświetleniowych. Ponadto na bieżąco trwa utrzymanie wprowadzonych dotychczas tymczasowych organizacji ruchu.

Droga ekspresowa S3 Kamienna Góra - granica państwa w Lubawce, o długości ok. 15,3 km, będzie miała po dwa pasy ruchu w obie strony wraz z pasami awaryjnymi. W ramach tego odcinka wybudowane zostaną trzy węzły drogowe - Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka. Poza przebudową istniejącego układu drogowego, sieci i infrastruktury towarzyszącej, wykonanych zostanie 17 obiektów inżynierskich w ciągu i nad drogą ekspresową S3 oraz 13 przepustów dla celów ekologicznych (przejścia dla małych zwierząt i płazów). Umowna wartość całej budowanej drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki szacuje się na prawie 2,5 mld zł. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności.

Twoja reakcja na artykuł?

43
84%
Cieszy
3
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
2
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group