Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 8009
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jutro sesja m.in. o MZK. Może być gorąco

Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 13:36
Aktualizacja: 13:36
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jutro sesja m.in. o MZK. Może być gorąco
Największe emocje wzbudza zaproponowany projekt nowej taryfy MZK
Fot. RED
O nowej taryfie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego dyskutować będą jutro radni miejscy. Zdaniem opozycji projekt uchwały jest zły: podwyżka jest za wysoka, a zniżki pomijają tych, którzy mają prawo do ulg. Poza tematem MZK na sesji uchwalane będą też wysokość opłat za żłobki i przedszkola.

Na jutrzejszą sesję zaplanowano wiele tematów, ale jak się okazuje, największe emocje wzbudza zaproponowany projekt nowej taryfy MZK. Zawiera on bowiem podwyżki cen biletów. Władze miasta tłumaczą, że w Jeleniej Górze ceny biletów pozostawały niemal na tym samym poziomie od dziesięciu lat, a koszty m.in. paliwa, obsługi i eksploatacji sprzętu, podniosły się o połowę.

- Sama podwyżka biletów MZK nas nie zaskoczyła. Zaskoczyła nas natomiast ich skala. Podwyżka biletów miesięcznych o ponad 40 procent jest wręcz szokująca. Nic nie uzasadnia tak dużego wzrostu cen. Ponadto to bilety miesięczne powinny zdrożeć najmniej, gdyż dzięki nim MZK ma stałych klientów. Jeżeli te podwyżki przejdą, uderzą głównie w uczniów i studentów, którzy najczęściej korzystają z biletów miesięcznych. My jako Prawo i Sprawiedliwość podwyżek w takiej wysokości nie poprzemy. Liczę, że radni z innych klubów także w tej wersji uchwały nie poprą – pisze Krzysztof Mróz, przewodniczący Klubu Radnych PiS.

Sporo zastrzeżeń do projektu nowej taryfy MZK ma również Krzysztof Kroczak ze Wspólnego Miasta. Jego zdaniem taryfa jest niekompletna i pomija m.in. ulgi dla osób z orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Chodzi tu o ludzi, którzy posiadają zaświadczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym, ale nie są rencistami i nie pobierają żadnych świadczeń. Oni zostali w tych ulgach pominięci. Rozdział dotyczący zniżek i ulg jest co roku powielany i nieaktualizowany, a przecież ci ludzi właśnie szukają pracy i muszą być mobilni. Będę też wnioskował o wprowadzenie kryterium dochodowego dla emerytów. Rozumiem uzasadnienie dla którego podwyżki cen biletów są potrzebne, ale moim zdaniem nie możemy szukać oszczędności tylko w portfelach pasażerów. Warto zastanowić się nad zmianami w samym MZK, gdzie widoczny jest przerost administracji – mówi Krzysztof Kroczak.

Otwarta dla wszystkich sesja rady miasta w ratuszu rozpocznie się o godz. 9.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
815
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group