• Sobota, 16 listopada 2019
  • Godz. 22:04
  • Imieniny: Edmunda, Gertrudy, Marii
  • Czytających: 6553
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jutro sesja m.in. o MZK. Może być gorąco

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 13:36
Aktualizacja: 13:36
Autor: Angela
Największe emocje wzbudza zaproponowany projekt nowej taryfy MZK
Fot. RED
O nowej taryfie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego dyskutować będą jutro radni miejscy. Zdaniem opozycji projekt uchwały jest zły: podwyżka jest za wysoka, a zniżki pomijają tych, którzy mają prawo do ulg. Poza tematem MZK na sesji uchwalane będą też wysokość opłat za żłobki i przedszkola.

Na jutrzejszą sesję zaplanowano wiele tematów, ale jak się okazuje, największe emocje wzbudza zaproponowany projekt nowej taryfy MZK. Zawiera on bowiem podwyżki cen biletów. Władze miasta tłumaczą, że w Jeleniej Górze ceny biletów pozostawały niemal na tym samym poziomie od dziesięciu lat, a koszty m.in. paliwa, obsługi i eksploatacji sprzętu, podniosły się o połowę.

- Sama podwyżka biletów MZK nas nie zaskoczyła. Zaskoczyła nas natomiast ich skala. Podwyżka biletów miesięcznych o ponad 40 procent jest wręcz szokująca. Nic nie uzasadnia tak dużego wzrostu cen. Ponadto to bilety miesięczne powinny zdrożeć najmniej, gdyż dzięki nim MZK ma stałych klientów. Jeżeli te podwyżki przejdą, uderzą głównie w uczniów i studentów, którzy najczęściej korzystają z biletów miesięcznych. My jako Prawo i Sprawiedliwość podwyżek w takiej wysokości nie poprzemy. Liczę, że radni z innych klubów także w tej wersji uchwały nie poprą – pisze Krzysztof Mróz, przewodniczący Klubu Radnych PiS.

Sporo zastrzeżeń do projektu nowej taryfy MZK ma również Krzysztof Kroczak ze Wspólnego Miasta. Jego zdaniem taryfa jest niekompletna i pomija m.in. ulgi dla osób z orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Chodzi tu o ludzi, którzy posiadają zaświadczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym, ale nie są rencistami i nie pobierają żadnych świadczeń. Oni zostali w tych ulgach pominięci. Rozdział dotyczący zniżek i ulg jest co roku powielany i nieaktualizowany, a przecież ci ludzi właśnie szukają pracy i muszą być mobilni. Będę też wnioskował o wprowadzenie kryterium dochodowego dla emerytów. Rozumiem uzasadnienie dla którego podwyżki cen biletów są potrzebne, ale moim zdaniem nie możemy szukać oszczędności tylko w portfelach pasażerów. Warto zastanowić się nad zmianami w samym MZK, gdzie widoczny jest przerost administracji – mówi Krzysztof Kroczak.

Otwarta dla wszystkich sesja rady miasta w ratuszu rozpocznie się o godz. 9.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~ 27-06-2011 15:11
To absurd jeżeli chodzi o te podwyżki biletów. Nijak sie to ma do komfortu jazdy. Kursują bez rozkładu jazdy, autobusy zima docieraja zamarznięte ,drzwi nie domknięte brudno. Ja pracuję za najniższa średnia krajowa państwo pozwolilo na to. Więc niech dokładaja .Obcym kapitałom nabijamy kiese a w naszym kraju nędza .Wrocław /za bilet trzeba zaplacic 2,40. Komfort jest ,automaty pod ręka .A ty na tym zadupiu co .!!!
~JELONEK 27-06-2011 15:50
POPATRZCIE LEPIEJ, JAK PODROŻAŁY BILETY NA AUTOBUSY DO WROCŁAWIA! W CIĄGU MIESIĄCA BILETY PODROŻAŁY O 6 ZŁ, CO DAJE OK. 30% PODWYŻKI! BILETY ZGODNIE PODWYŻSZYŁY PKS "TOUR" JELENIA GÓRA I KRY-CHA. OBIE FIRMY STWORZYŁY NIEFORMALNY KARTEL, CO JEST NIEZGODNE Z POLSKIM PRAWEM KONSUMENCKIM! SPRAWĄ POWINIEN ZAJĄĆ SIĘ URZĄD OCHRONY KONSUMENTA, RZECZNIK PRAW KONSUMENTA, A TAKŻE INNE INSTYTUCJE POWOŁANE DO EGZEKWOWANIA PRAWA. PROSZĘ WSZYSTKICH O ZGŁASZANIE TEJ SPRAWY ODPOWIEDNIM URZĘDOM!
~arla 27-06-2011 16:07
To prawda jechalam juz /zarządano ode mnie 26 zl za bilet do Wrocławia. Krycha równiez 26 zł . Szkoda,że pensje stoją w miekscu.
~IZA 27-06-2011 16:27
PAN MROZ JAKO RADNY JEZDZI A FREE..A PRZECIEZ TEZ MACZAL PALUSZKI W PRYWATYZACJI MZK...NIE DOSC,ZE PODROZUJEMY ZLOMAMI,TO CI CO PRACUJA W MZK-MAJA GROSZE,BO FIRMA NIERENTOWNA...ZRESZTA JAK NA CALYM SWIECIE..ALE TAM SA OFICJALANE DOTACJE DO FIRM MIEJSKICH,ABY NIE BYLO KORKOW NA DROGACH..ALE U NAS TYLKO PRZYBYWA CORAZ BARDZIEJ KOMPETENTNCH DORADCOW...
~............ 27-06-2011 16:31
Miesięczne we Wrocławiu też są tańsze niż będą w Jeleniej Górze. Jeśli już chcecie Państwo Radni zrobić podwyżki, to weźcie przynajmniej przykład ze stolicy województwa, a nie z tych miast, w których jest jeszcze drożej. Tam bilet jednorazowy w granicach miasta kosztuje 2,40 zł, ulgowy 1,20, natomiast miesięczny na wszystkie dni w obrębie miasta 80,00 zł a w dni robocze 70,00 zł. tutaj to jest: http://www.wroclaw.pl/bilety_ulgi,1.dhtml
~^^ 27-06-2011 16:34
Ludzie śmiech na sali... Zwróćcie uwagę jakie ceny biletów panują w sąsiednich miastach typu Legnica , Wrocław czy choćby cała polska...teraz już mamy jedne z najdroższych w Polsce wiec ja już nie wiem o co tu chodzi....
~czy to prawd 27-06-2011 16:36
czy to prawda, że Robert Prystrom jako nowo upieczony członek Rady Nadzorczej MZK głosowal za tymi drastycznymi podwyżkami? Punkt widzenia zależy od.... Jak to było? /Republika Kolesi?/
~do 16ł31 27-06-2011 17:16
haha kolego bilety we Wrocławiu sa w takiej cenie tj. 2,40 oraz miesięczny 80zl ale juz od PONAD 3 LAT !! 15 maja 2008 uchwalono takie ceny wiec jak piszesz pisz do końca prawdę
~............ 27-06-2011 18:09
do 27-06-2011 17:16 | - ale we Wrocławiu nie planują żadnych podwyżek, a u nas owszem, więc "kolego" Ty też pisz do końca prawdę.
~do-powyzej 27-06-2011 19:05
Policz sobie 3 lata wg tych cen a zobaczysz ze jakby takie ceny byly w Jeleniej to na pewno nie było by zmian cen. Wrocław dowalił 3 lata temu podwyżki (ile wtedy kosztowała benzyna, ropa? 3,5 zł ??) to teraz może sobie mówić że nie zmienia cen Mam nadzieję że Twoja matematyka i ekonomia nie pochodzi z "renomowanej" uczelni z której ......... ;)))
~++ 27-06-2011 20:10
jak się mają podwyżki cen biletów MZK do planowanej SKM? Panowie!! Albo się stawia na komunikację miejską albo nie!! zdecydujcie się. Albo ładujemy miliony w komunikację miejską i dajemy niskie bilety albo zróbmy z centrum jeden wielki parking. Czy komuś z szanownej rady miejskiej wydaje się że po podwyższeniu cen biletów korki w mieście będą mniejsze? albo że przyciągną więcej ludzi do komunikacji miejskiej? albo może że za te pieniądze będą nowe autobusy? NIE! Pieniądze pójdą na podwyżki dla pracowników a zwykli pasażerowie będą mieli tylko póściej w portfelu. Dojeżdżam do pracy do centrum z Zabobrza. Jeżeli bilet miesięczny będzie 40 procent droższy to bardziej mi się będzie opłacało jeździć samochodem. I pewnie nie tylko mi.
~++ 27-06-2011 20:18
wręcz przeciwnie. Ciekawe jak wyglądało by centrum miasta gdyby obniżyć ceny biletów. Czy to oznaczało by niższe dochody MZK? no niekoniecznie. Być może autobusy zamiast w połowie pełne jeździły by pełne a MZK mimo obniżenia cen zarobiło by tyle samo. No ale u nas się o tym nie myśli. NIe myśli się żeby zarobić w sposób uczciwy na pasażerach tylko wyrwać im pieniądze z portfela. Bo gdybym miał pewność że autobus będzie co 5-10 minut, będzie niskopodłogowy i z klimatyzacją - lub chociaż żeby był cichy i ładnie pachniało to może i warto zapłącić trochę więcej. No ale przy braku pewności że autobus przyjedzie, przy częstotliwości co 15-20 minut na najważniejszych linaich w mieście, przy starych wysokopodłogowych śmierdzących autobusach to chyba zbyt dużo.
~............ 27-06-2011 20:54
27-06-2011 19:05 | ~do-powyzej | - weź pod uwagę, że linie wrocławskie są o wiele dłuższe niż jeleniogórskie, z oczywistych względów, a autobusy i tramwaje kursują co 10 minut, a nie co 20 - 30 - 40 jak w Jeleniej Górze. I są w nich luzy większe niż w jeleniogórskich autobusach. Pasażerowie nie gniotą się aż tak jak w Jeleniej Górze. Zobacz co się dzieje w siódemce w godzinach szczytu. A za bilet za 2,40 można pojechać o wiele dalej niż u nas za kwotę wyższą po podwyżce. Cena biletu w najdłuższej linii czyli numer 9 już dzisiaj przewyższa cenę biletu najdłuższej linii MIEJSKIEJ we Wrocławiu. U nas to są dwie czy nawet trzy strefy, a tam jedna, bo w obrębie miasta. Na dodatek są tam bilety czasowe, gdzie na jeden bilet możesz korzystać z kilku linii (30 minut) 2,40 w mieście, 2,60 poza m.
ebee 27-06-2011 21:00
Jest przecież na to patologiczne MZK lekarstwo. Nazywa się konkurencja. Zadziwia moc układu, który nie dopuszcza konkurencji i daje przyzwolenie na niczym nieuzasadnione haracze od miasta i gmin, zwane dotacjami na paskarskie działania skrajnie niegospodarnej i nieudolnie zarzadzanej firmy, ktora i tak nie kupuje nowego taboru, ogranicza liczbę kursów i podnosi ceny biletów grubo ponad przecietną krajową. Nawet w Warszawie jest taniej, komunikacja kursuje co trzy minuty i w pojazdach nie jest pusto. Pozdrawiam, EBEE
~jelgór 27-06-2011 21:04
ile jeszcze miasto będzie dokładało miliony do mzk? do pksu i krychy nie dopłaca, a w mzk pompuje dopłaty do wozokilometra ponad 3 zł, czyli każda trasa siódemki od pętli do pętli to z 50 zł, niezależnie czy ktoś jedzie, czy nie- w skali dnia, miesiąca i roku, biorąc pod uwagę wszystkie linie to szok- mam nadzieję, ze radni platfomy potrafią to pokazać społęczeństwu w liczbach
~............ 27-06-2011 21:05
Jelenia Góra już dzisiaj jest drogim miastem jeśli chodzi o dojazdy - przejazdy. Droższym niż Wrocław. I jak to miasto ma przyciągnąć turystów, jeśli nie jest przyjazne dla mieszkańców pod względem podróżowania po nim? SKM będzie miało rację bytu, jeśli połączenia śródmiejskie będą częste, jeśli nie, nie będzie miało pasażerów. Będzie to samo co do tej pory na kolei, będzie woziła muchy. Turystów tutaj niewielu, a miejscowi jeśli zdecydują się na poruszanie po mieście i poza miastem koleją, to na połączenia nie może się zbyt długo czekać. Ponadto jest jeszcze jedna sprawa: te linie (kolej i autobusy MZK oraz PKS) powinny się jakoś stykać ze sobą, aby jeśli nie przyjedzie jeden środek lokomocji, można było przesiąść się w alternatywny, a tu planuje się wyrzucenie dworca PKS poza miasto.
~............ 27-06-2011 21:14
Jelgór, a skąd Ty wiesz, kto dopłaca lub nie, do Krychy i PKS-u? I lepiej aby nie było konkurencji prywatnej jeśli chodzi o autobusy miejskie i podmiejskie, już wykończono jedno połączenie PKS-owe - to do Szklarskiej Poręby, jeździ tam prywatny przewoźnik. Wiesz, jak marny komfort jazdy oferuje? Przejedź się raz to zobaczysz. A jechałeś kiedyś Krychą? Też się przejedź! Ale Tobie nie potrzebne żadne autobusy, bo Ty jesteś emerytem, to nie dojeżdżasz regularnie, więc właściwie nie powinieneś się wtrącać. Lepiej aby nie było wojny busiarzy w Jeleniej Górze, bo to wykończy komunikację, a stracą na tym pasażerowie.
~dm 27-06-2011 21:26
za co te podwyżki za te niby nowe autobusy z niemiec w ramach przyjażni tam nasi najlepsi przyjaciele pojżdzili z pięć lat a potem dali głupim polakom nam posłuży jeszcze z pietnasicie lat na drugi raz lepiej zmywajcie te niemieckie naklejki chyba macie słabe sprzątaczki proponuje zwolnić
~ 27-06-2011 22:04
radny Kroczek ze Wspólnego Miasta zagłosuje tak jak nakazał mu Prystrom. Prystrom członek rady MZK zagłosował za podwyżką. Na Prystroma gażę w radzie też musimy my zapłacić biletami. Pozamiatane i przesądzone co jutro uchwalą!!
~haaman 27-06-2011 22:15
dac wszystkim ulgi !!! niech jadą za darmo ciekawe ja bedą jezdzic po chleb jak nie bedzie juz autobusów "czerwonych w JG" rowerem ?
~ 27-06-2011 22:21
Pracownicy MZK żądają jeszcze jednej fontanny, którą się wybuduje za części zamienne do autobusów.
~ 27-06-2011 22:32
Jak się zmniejszy ilość tras i autobusów, to wystarczy na fontannę podświetlaną z muzyką.
vvupe 27-06-2011 22:58
@ dm -MANy przyjechały do JG z Austrii a nie Niemiec
~uuuu 27-06-2011 23:11
Urzędników w urzędzie zmniejszyć a nie komunikację. Prezydenci szukają oszczędności to czas zacząć od siebie samych, obniżyć im wynagrodzenia, radnym też zmniejszyć wynagrodzenie, niech robią to społecznie bo i tak niczego mądrego nie wymyślą i jeszcze za to im płacić i budżet obciążać. Tylko patrzą jak sobie stołeczki ustawić. MZK widać jest ostatnio solą w oku dla niektórych, bilety powinny drożeć bo ceny paliw i innych rzeczy idą w górę ale nie od razu 40%, tylko stopniowo po parę złotych, bo ci co rządzą tylko podwyżki wszystkiego nam fundują tylko wynagrodzeń nie podnoszą
~ 28-06-2011 6:57
W MZK należy ograniczyć ilość zatrudnionych na nierobotniczych stanowiskach, nie-kierowców i nie-mechaników, tych wszystkich kierowników od nie wiadomo czego, ale nie od razu zwalniac, ale nie przyjmować nowych na miejsce odchodzących na emeryturę, i robić przesunięcia. Dawno to należało robić, a nie dopiero teraz jak już sprywatyzowano. I po co tam aż tyle ludzi od reklamy? Po co to? To miejski zakład, a nie biuro reklamy! To tutaj są straty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group