Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 7586
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Junkersy do lamusa

Poniedziałek, 22 marca 2010, 9:16
Aktualizacja: Wtorek, 23 marca 2010, 7:57
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Junkersy do lamusa
Fot. Angela
Lokatorzy z trzystu siedemdziesięciu pięciu mieszkań jeszcze w tym roku pozbędą się niebezpiecznych junkersów do podgrzewania wody. W zamian będą korzystać z wygodniejszych dostaw ciepłej wody z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. PEC i Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa podpisały porozumienie o wymianie starych urządzeń.

W tym roku wymiana junkersów na łącza ciepłej wody z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej obejmie pierwsze 375 mieszkań, których lokatorzy zebrali odpowiednie środki na fundusz remontowy i większość mieszkańców wyraziła zgodę. Junkersy znikną z budynków przy ulicy Transportowej 13, 13a, 15, 17, 21 a i b, 22, 24, Zachodniej 6, Paderewskiego 18 oraz Elsnera 1 i 5. Na mocy podpisanego porozumienia, w przeciągu kilku najbliższych lat junkersy znikną z kolejnych, sześciu tysięcy mieszkań podlegających pod Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Rozmowy z JSM na temat podłączeń do budynków ciepłej wody trwał kilka lat. W końcu udało nam się to zrealizować. PEC zapewnia dostawę ciepłej wody bez żadnych zbędnych formalności typu wydawania warunków technicznych, na własny koszt wykonuje roboty techniczne w obszarze węzła oraz jeśli będzie to konieczne będziemy współfinansować zadanie – Andrzej Latuszek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze.

Te pieniądze PEC odzyska natomiast w późniejszym czasie w ratach. Obecnie średni koszt przyłącza szacowany jest na 1200 zł, ale zostanie zweryfikowany po przetargu. – Rozmawiamy też o przyłączeniu do ciepłej wody jeszcze innych budynków podlegających np. pod Spółdzielnię mieszkaniową „Ostoja” czy inne spółdzielnie – dodaje prezes Latuszek.

Prace zakładania instalacji ciepłej wody w budynkach rozpoczną się lada dzień, zakończą się z końcem czerwca i września br. Jakie korzyści przyniesie wymiana tych urządzeń na podłączenie do sieci?
– Ta inwestycja przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim wpłynie na szeroko rozumiany komfort zamieszkiwania. Przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, bo junkersy nie są urządzeniami zbyt bezpiecznymi – mówi Marian Leńko, prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

Wymagają konserwacji, regulacji, jest w nich gaz, który jest materiałem wybuchowym. Drugą kwestią jest wentylacja, która wiąże się z ryzykiem zaczadzenia. Nowe rozwiązania technologiczne wpłynęły na to, że mieszkania poprzez szczelne drzwi i okna są źle wentylowane. Wówczas takie urządzenia jak junkersy mogą być niebezpieczne.
Dodatkowo lokatorzy nie będą musieli tracić pieniędzy za wodę, którą trzeba bezużytecznie spuścić, zanim junkers zacznie ją nagrzewać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1490
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group