Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5752
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Junkersy do lamusa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 22 marca 2010, 9:16
Aktualizacja: Wtorek, 23 marca 2010, 7:57
Autor: Angela
Fot. Angela
Lokatorzy z trzystu siedemdziesięciu pięciu mieszkań jeszcze w tym roku pozbędą się niebezpiecznych junkersów do podgrzewania wody. W zamian będą korzystać z wygodniejszych dostaw ciepłej wody z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. PEC i Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa podpisały porozumienie o wymianie starych urządzeń.

W tym roku wymiana junkersów na łącza ciepłej wody z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej obejmie pierwsze 375 mieszkań, których lokatorzy zebrali odpowiednie środki na fundusz remontowy i większość mieszkańców wyraziła zgodę. Junkersy znikną z budynków przy ulicy Transportowej 13, 13a, 15, 17, 21 a i b, 22, 24, Zachodniej 6, Paderewskiego 18 oraz Elsnera 1 i 5. Na mocy podpisanego porozumienia, w przeciągu kilku najbliższych lat junkersy znikną z kolejnych, sześciu tysięcy mieszkań podlegających pod Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Rozmowy z JSM na temat podłączeń do budynków ciepłej wody trwał kilka lat. W końcu udało nam się to zrealizować. PEC zapewnia dostawę ciepłej wody bez żadnych zbędnych formalności typu wydawania warunków technicznych, na własny koszt wykonuje roboty techniczne w obszarze węzła oraz jeśli będzie to konieczne będziemy współfinansować zadanie – Andrzej Latuszek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze.

Te pieniądze PEC odzyska natomiast w późniejszym czasie w ratach. Obecnie średni koszt przyłącza szacowany jest na 1200 zł, ale zostanie zweryfikowany po przetargu. – Rozmawiamy też o przyłączeniu do ciepłej wody jeszcze innych budynków podlegających np. pod Spółdzielnię mieszkaniową „Ostoja” czy inne spółdzielnie – dodaje prezes Latuszek.

Prace zakładania instalacji ciepłej wody w budynkach rozpoczną się lada dzień, zakończą się z końcem czerwca i września br. Jakie korzyści przyniesie wymiana tych urządzeń na podłączenie do sieci?
– Ta inwestycja przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim wpłynie na szeroko rozumiany komfort zamieszkiwania. Przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, bo junkersy nie są urządzeniami zbyt bezpiecznymi – mówi Marian Leńko, prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

Wymagają konserwacji, regulacji, jest w nich gaz, który jest materiałem wybuchowym. Drugą kwestią jest wentylacja, która wiąże się z ryzykiem zaczadzenia. Nowe rozwiązania technologiczne wpłynęły na to, że mieszkania poprzez szczelne drzwi i okna są źle wentylowane. Wówczas takie urządzenia jak junkersy mogą być niebezpieczne.
Dodatkowo lokatorzy nie będą musieli tracić pieniędzy za wodę, którą trzeba bezużytecznie spuścić, zanim junkers zacznie ją nagrzewać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~Ulencja 22-03-2010 9:38
A kiedy np będa likwidowane junkersy na ulicu Karóowicza 37
~Zabobrzanin 22-03-2010 9:39
Kolejne wydarcie kasy! Nie mam zamiaru dawac im na to pieniedzy swierzo wyremontowalem mieszkanie. Rozwalą mi kafle i nie zwrocą za to ani grosza jeszcze mam im płacic. Niech sie pałują :D
bombardier 22-03-2010 9:46
No i tym sposobem 100% na 100% pdwyżka aby się lepiej żyło prezesom. Zwykła ściema kto ucierpiał na piecykach zwykłe straszenie ale lud to kupuje.
~zaczadzeniec 22-03-2010 9:50
A TO ZE PO JEDNEJ Z TAKICH AKCJI Z CZADEM MOI ZNAJOMI PRAWIE NIE ZGINELI TO FAKT! ALE PANOWIE ZE SPOLDZIELNI, STRAZACY, KOMINIARZE POTWIERDZILI WSPOLNIE IZ WSZYSTKIE ALE TO WSZYSTKIE KOMINY NA SPOLDZIELNIANYCH BUDYNKACH SA DO DUPY I POWINNY BYC NATYCHMIAST PRZEROBIONE ABY SPELNIALY OBECNE NORMY A PIEPRZENIE O WENTYLACJI KTOREJ BRAK BO MIESZKANIE JEST ZA SZCZELNE TO JUZ KPINY DO POTEGI!! ZNAJOMEMU KAZALI DZIURE W SCIANIE WYKUC I WSTAWIC KRATKE PRZEZ KTORA TAK ZIMNO ZAPIE.... ZE SZOK! NO I ZALECENIE GODNE NOBLA- "MUSI PAN MIEC W KUCHNI OTWARTY GRZEJNIK NA MAKSA PRZEZ CALY CZAS 24 GODZINY NA DOBE"! SPOLDZIELNI DZIEKUJEMY JUZ CZAS SIE POZEGNAC DARMOZJADY!!!!!!
~Obywatel 22-03-2010 10:31
Niestety nic nie napisali o kosztach jakie niestety mieszkańcy będą musieli ponieść za rachunki, ciepło wytwarzane z węgla jest mniej ekologiczne i o wiele droższe niż jakby było wytwarzane z gazu. Dochodzi też perspektywa licznych awarii spowodowanych przestarzałą technologią i prywatyzacji PECu, skutkującą podniesieniem cen za ciepło. Po prostu chcą przyłączyć jak najwięcej odbiorców by podnieść tym samym cenę zakładu by za większe pieniądze potem sprywatyzować.
Yeti 22-03-2010 10:45
To czysty zabieg marketingowy by przyłączyć jak najwięcej odbiorców a tym samym podnieść wartość zakładu który ma być sprywatyzowany. Tylko szkoda że nie powiedzieli że ich ciepło jest dużo droższe ze względu na liczne awarie i przestarzałą technologie wytwarzania ciepła z węgla, którą to nowy właściciel musi zmodernizować i dostosować do nowych standardów podnosząc przy tym ceny.
~s 22-03-2010 11:24
mieszkałem w takich warunkach w innym mieście, to czy była ciepła woda, czy nie, zależało od ilości odkręconych kurków... a więc należy zapomnieć o korzysstaniu z prysznica kiedy się chce, najlepiej kąpać się nocą
~andrzejjjg 22-03-2010 11:35
A czy wszystkie te urządzenia to na pewno Junkersy? Co jak co ale redakcja powinna wiedzieć, że Junkers to tylko jedna z firm produkujących przepływowe gazowe podgrzewacze wody. Ale mówić tka na każde urządzenie to błąd.
~darencja 22-03-2010 11:42
Aż się we mnie gotuje. Najgorsza jest niemoc jaka człowieka dopda w tym chorym kraju ABSURDU. Swoją drogą głowę dam uciąć, że obaj prezesi to dobrzy kumple!!! Rączka rączkę całuje... Obstawiam, że kolejnym z pomysłów będzie wymiana \\\"niebezpiecznych kuchenek gazowych\\\":D na elektryczne... Tymczasem Prezes JSM nie ma jeszcze żadnego kolegi w firmie produkującej sprzęt AGD. Wszystko kwestią czasu... Pozdrawiam
~junkersom i durniom - NIE! 22-03-2010 11:57
zabobrzanin ( i cały ciąg dalszych)>>>> Jesteś niekumatym osłem. A takim pieniackim durniom to życzę (choć ich nie będzie wiele) jak największych szkód. Na szczęście większość ma zdanie decydujące i możesz się jeden z drugim zapluć z bezsilnej wściekłości, nic to nie da. Patrząc twoim zapyziałym prywatą oczkiem, nikt, nigdy by nie doszedł do postępu. Czytając powyższe komentarze stwierdzam tylko, że eutanazja powinna być w Polsce nie dozwolona, a wręcz w niektórych wypadkach nakazana. Dla pozbycia się idiotów-szkodników.
Cień 22-03-2010 12:04
Oj, będą ludzie płakać, będą. Takie im ceny dowalą, że przestaną korzystać z ciepłej wody i zaczną grzać w garnkach na kuchence gazowej i kąpać będą się raz w tygodniu.
~ja 22-03-2010 12:32
Koszty tej zabawy są znacznie większe, niż korzyści z niej płynące. 1. Droga energia od monopolisty. 2. Uzależnienie od jednego dostawcy, który może dowolnie kształtować ceny 3. Znaczny koszt przyłączenia 4. Koszt remontu, w celu doprowadzenia mieszkania do stanu używalności 5. Zerowe oszczędności na zmianie źródła ciepła 6. Głodne kawałki dla "ciemnego ludu" o zagrożeniach ze strony junkersów - każde urzadzenie eksploatowane przez 30 lat jest niebezpieczne 7. nabijanie kasy PEC-owi i Spółdzielni
~kanonier 22-03-2010 13:36
jak one w krawatACH To was ludziska wycyckają to pewne będzie lament
~lokator. 22-03-2010 13:38
BRAWO ! NARESZCIE. GDYBY BYŁO MOŻNA PRZYSPIESZYĆ CAŁĄ AKCJE I USUNĄĆ JUNKERSY NA NOSKOWSKIEGO.
~kr2ychu 22-03-2010 14:35
Mieszkacie tu od lat i innego rozwiązania jak Junkersy nie widzieliście. Ja sprowadziłem się tu 3 lata temu patrzyłem na te Junkersy z ogromnym pożałowaniem - XXI wiek, a tu takie zacofanie. Sprowadziłem się ze środkowej poski, gdzie energia cieplna i ciepła woda użytkowa dostarczana jest z rożnego rodzaju ciepłowni i jest wygoda - ciepła woda od razu z kranu, brak restrykcji co do uszczelnienia okien, które tu mnie spotkały. Cena oczywiście wyższa, ale za wygodę lubię płacić, bo po to pracuję. Sceptykom napiszę tylko, by choć trochę korzystali z wody użytkowej i grzewczej z ciepłowni. Wielu nie będzie chciało wrócić do Junkersów. Nie zatrzymujcie Jeleniej w Średniowieczu!
~Ja 22-03-2010 15:18
Jestem na NIE. O własne bezpieczeństwo dbam SAMA!!! Ciekawe czy pomysłodawcy nie pójdą dalej i nie wymyślą pomocy przy podcieraniu moich czterech liter. W końcu to tez niebezpieczna czynność, bo można dostać skrętu kręgów lędźwiowych... grrrr
~exxon 22-03-2010 15:34
kiedyś rura odprowadzająca spaliny do komina w częsci junkiersa sie lekko uniosła do góry i wydobywał sie czad .Zatrułem sie tym i straciłem przytomoność.Junkiers był jeszcze bez czujnika,stary.Teraz spokojnie podpisze że chce ciepłą wode z ciepłowni.
~bel 22-03-2010 16:05
Ja bym Latoskowi nie wiezyl wlasnym pracownikom obiecal godne zarobki typu 1200zl a z obcymi bedzie sie cackal zainstaluja wam wode wytna gaz a pozniej podniosa tak ceny ze bedziecie w garach grzali wode nie ufal bym czlowiekowi ktory nie dba o wlasnych pracownikow
~Buraku z 11.57 22-03-2010 17:36
takim betonom jak ty trzeba mówic NIE to kolejne wydarcie kasy i przenoszenie kosztów idiotycznych decyzji cymbałów ze spółdzielni na lokatorów klika lat temu wymieniali piony wodne na plastik czemu nie poprowadzili drugiego pionu na ciepłą wodę wydałem na junkers 1400 zł na remont kuchni łazienki i ubikacji 15 tysięcy kto mi zwróci kasę za dewastację całe okoliczności tej decyzji powinny znaleźć się w prokuraturze bo coraz częstsze akcje z czadem cymbale niekumaty to efekt docieplenia styropianem które nigdy nie powinno miec miejsca zatkano wszystkie szczeliny wentylacyjne zakłócona została cyrkulacja powietrza bo w blokach jest wentylacja grawitacyjna w każdym audycie energetycznym na pierwszym miejscu przy dociepleniu podkreśla się przeprojektowanie wentylacji tego nigdzie nie zrobiono I JESZCZE JEDNA SPRAWA W CYWILIZOWANYM ŚWIECIE JEST TAK ZWANA KONKURENCJA DOSTAWCÓW I TO ODBIORCA DECYDUJE CZY CHCE PODGRZEWAC WODĘ GAZEM ,PRĄDEM CZY MIEC JĄ Z PEC-U
~s 22-03-2010 18:59
sam jesteś junkers!
~Jel... 22-03-2010 19:12
a kuchenki gazowe mogą zostać przy takich wadliwych wentylacjach? coś kręcą jak zwykle ,pewnie chodzi o wyłudzenie pieniędzy,których i tak większość nie ma no ale panowie prezesi chcą podwyżki pensji aby mogli godnie żyć....
~nadal junkersom i idiotom NIE! 22-03-2010 19:30
Tu burak z 11:57. Otóż możesz sobie (nieburaku z 17:36) nawet walić do wody żeby ją podgrzać i mi to zwisa. Ale za zagrożenie powodowane przez wybuchające "nowoczesne" piecyki jak ten po 1400 złotych to ja dziękuję. I za czad z wentylacji takoż. Życzę żeby ci rozpruli te inwestycje za 15 tysięcy w drobny mak. Będziesz miał wtedy czas do pomyślenia o interesie większości, a nie tylko o swoim zasr.nym światku. Twoja wiedza jest na poziomie rzepy (burak to za szlachetna roślina). Nie masz pojęcia o grawitacji, ciągach, i obiegach naturalnych. Przepisałeś coś bezmyślnie co wyczytałeś w necie i rżniesz fachurę. Zauważam przy okazji, że pysk strzępią tylko ci, co wsadzili pieniądze w "kulturę robienia kupy" i teraz się w bezsilności miotają. P.S. "Cymbały ze spółdzielni" są dość dokładnie zdefiniowani i postaram się ich zmobilizować, by takie inwektywy zaowocowały określonymi konsekwencjami. Założysz się, że można dojść do ciebie jako autora? I na koniec: prezentujesz wyjątkowy „talent” w pisaniu. Interpunkcja, gramatyka, składnia... Jaki pan taki kram sens i sposób przekazu jednakie. Inteligencja równa talentowi. Ortografię korektor edytora poprawił, ale cymbalstwa już nie dał rady. To i tak zostało. Jedno zdanie o prawie 1000 znakach. Moje „gratulacje”.
dolnoślązak 22-03-2010 19:46
W mojej zabobrzańskiej rezydencji razu jednego zjawił się kominiarz, z przyrządem do mierzenia wiatru w instalacji gazowo-wentylacyjnej.Po wykonaniu pomiarów orzekł, że wiatro-przedmuchy w moim M jest do bani. Wystawił papierek, informujący o konieczności wykonania prac udrażniających i rozszczelniających. Ponieważ większość czasu spędzam w rezydencji w Międzyzdrojach nie wykonałem tych prac.W ubiegłym roku ponownie przyszedł kominiarz w tym samym celu. Ta wizyta wypadła pomyślnie, żadnych prac wykonywać nie trzeba. Na tę okoliczność też otrzymałem papierek o czym uprzejmie informuję Zarząd Spółdzielni i firmę wykonującą pomiary.
~ZABOBRZANIN 22-03-2010 19:46
A obieg rury cyrkulacyjnej będzie również doprowadzony na ostatnie kondygnacje ? Bo i tak trzeba będzie tą zimną wodę upuscić. Takie pieprzenie kotka za pomocą młotka... Woda ciepła będzie przez 12 miesięcy w roku ? A co dewastacja i demolką łazienek mieskańców jak nie ma szachtów na w/w instalacje na Paderewskiego 18 ? Więc za jakis czas zobaczycie jakie ceny wywinduje monopolista i niebędziecie wstanie płacić. Ale będzie już po herbatce... Zdziwienie będzie ogromne, a nastepnym bezsensownym ruchem będzie wymiana kuchenek bo też niebezpieczne. Takie technologie wprowadza się sukcesywnie w nowo powstałych lub nowo remontowanych obiektach gdzie stan pozwala na taką infrastrukturę. W Polsce główna zasadą jest na siłę kogoś uszczęśliwić i patrzyć jak doklada się opłaty stałe... Czy to jest zdanie wiekszości czy cymbalistów paru zabawa za nieswoje pieniądze ?
~ZABOBRZANIN 22-03-2010 19:53
Podszywanie się też jest nie na miejscu !
dolnoślązak 22-03-2010 20:01
Czy i jakie ewent. udziały mają członkowie Zarządu JSM w firmie, której zlecone zostaną roboty? Czy i ewent.kiedy Zarząd JSM uzna, że kuchenki gazowe stanowią także zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców i należy je wymienić na elektryczne?
~ZABOBRZANIN 22-03-2010 20:01
A bylo jakieś głosowanie w tej sprawie ? Należalo zacząć od bloków gdzie szachty pozwalaja na takie eksperymenty... Czy jakieś profity kładziemy pod blacikiem czy wymyslamy jakie to niebezpieczne po parudziesieciu latach ? A może wszystkie piece zlikwidować w starych substancjach, kto statystyki prowadzi co kogo zabiło i z jakiego powodu i gdzie się spalił strop, dach i mieszkanie od kominów ? Takie bicie piany dla wykazania się jakim to ja PREZESEM jestem !
~ZABOBRZANIN 22-03-2010 20:04
Dowiedźcie sie jeszcze jak z kolorem zardzewiałej wody tej ciepłej... Jeden rudy syf, ale będzie ciepła za to... !
~PREZES 22-03-2010 20:11
Ciemnota- średnowiecze.Najlepiej rozpalić ognisko na środku pokoju i podgrzać miskę wody w kórej umyje się cała rodzina.
~do dolnoslazaka 22-03-2010 20:45
Jak nie wiesz co zrobią... to dogadaja się w sprawie ustawienia przetargów na wymiane instalacji elektrycznych i będą wymieniać na 3-fazowe oczywiście taki będzie nakaz i pokrycie kosztów członków w spółdzielni w książeczkach modernizacyjnych... Widzisz jakie to proste ? Klik i jest dobre nie ? Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał... Pozdrowienia...
~do dolnoslazaka 22-03-2010 20:53
Jak nie wiesz co zrobią... to dogadaja się w sprawie ustawienia przetargów na wymiane instalacji elektrycznych i będą wymieniać na 3-fazowe oczywiście taki będzie nakaz i pokrycie kosztów członków w spółdzielni w książeczkach modernizacyjnych... Widzisz jakie to proste ? Klik i jest dobre nie ? Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał... Pozdrowienia...
~Tomany 22-03-2010 21:02
Ludzie nie dajcie się wrobić ,będziecie zależni od PECU a i Spółdzielnia dobrze na tym wyjdzie !!
~real 22-03-2010 21:03
Ludzie zobaczą jak porównają rachunki, mimo że gaz też nie tani. Za to prezesi podniosą sobie t.z.uposażenie i obdzielą się premiami.
rymcycymcy 22-03-2010 23:08
Jakby jakaś pani pragnęła się obmyć, to ja mam całkiem nowoczesną, bezpieczną i zupełnie nieszkodliwą grzałkę ...a do tego całkiem za darmo ! ;)
rymcycymcy 22-03-2010 23:09
...+ mycie plecków w gratisie ! ;)
~oko 23-03-2010 11:23
do ~rymcycymcy~ Co z żelem?
~ 23-03-2010 19:07
Jakoś w zeszłym roku dosłuchałem się kiedyś w MR, że ma być jakieś dofinansowanie z UE w ramach którego w centrum J.G podłączane zostaną do linii ciepłowniczej budynki w centrum miasta, co w znacznym stopniu pozwoli wyeliminować piece, które w chwili obecnej są jednym z największych powodów zwiększonego zanieczyszczenia powietrza szczególnie w zimie. Później się okazało, że to pic na wodę fotomontaż. Myślę, że piecyki gazowe dają mniejsze zanieczyszczenie powietrza, ale że to też tylko marzenia.
Paula 23-03-2010 19:47
A bidne cieplice sie niczego chyba nie doczekaja :)
~he he ha ha 23-03-2010 20:03
a ja mam bojler i w d..ie pec i junkersy rachunki za prad to 220-260 zl co 2 miesiace i kapie sie codziennie
~kadusia 31-01-2012 8:30
już zadziałali w interesie PEC-u - kaloryfery zaczynają same grzać, gdy po uchyleniu okna temperatura napływającego powietrza ma +6 stopni. A argument JSM, że to dlatego, by NIE ZAMARZŁY GRZEJNIKI!!!!! Komu cos zamarzło w temperaturach powyżej 0 stopni? Kosztem lokatorów działają głównie w interesie PEC-u, także ws. doprowadzenia ciepłej wody do mieszkań. I tyle w tym temacie!
~ 31-07-2014 19:25
to nie junkers tylko termet ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group