Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 11704
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Erftstadt: Jubileusz miasta Erftstadt

Czwartek, 11 lipca 2019, 9:44
Aktualizacja: Piątek, 12 lipca 2019, 9:37
Autor: Przemek Kaczałko
Erftstadt: Jubileusz miasta Erftstadt
Fot. użyczone
Na zaproszenie Stowarzyszenia Miast Partnerskich Erftstadt – Jelenia Góra, do niemieckiego miasta przybyła grupa siedmiu uczennic i jednego ucznia w wieku 17–18 lat ze stolicy Karkonoszy, by wraz z niemieckimi partnerami móc wspólnie świętować jubileusz 50–lecia Erftstadt.

Grupie towarzyszyły trzy nauczycielki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, w tym dyrektor Elwira Kozak, nauczycielka języka niemieckiego Dorota Kwiatkowska oraz nauczycielka języka angielskiego Beata Krop, która jest członkiem Stowarzyszenia.

Grupa przybyła już 1 lipca 2019 r., wszyscy mieli prywatne zakwaterowanie, głównie u członków Stowarzyszenia. Uczniowie byli w Erftstadt po raz pierwszy, dla niektórych był to nawet ich pierwszy pobyt za granicą. Grupa uczestniczyła m.in. w spotkaniu Rady Miasta Erftstadt, w trakcie którego burmistrz Volker Erner przywitał uczestników bardzo serdecznie i cieszył się, że za pośrednictwem Stowarzyszenia właśnie tak młodzi obywatele Jeleniej Góry odwiedzają partnerskie miasto Erftstadt - relacjonują uczestnicy wyjazdu.

Herbert Wirtz, członek Stowarzyszenia Miast Pratnerskich, mówi:

Naszym priorytetem jest to, aby - szczególnie w młodym pokoleniu - zakotwiczyć niemiecko-polską przyjaźń jako coś zupełnie normalnego, każdy z tych młodych ludzi będzie rozpowszechniał tę ideę w gronie swoich przyjaciół i w swojej rodzinie, jeśli wróci z pozytywnymi wrażeniami z Erftstadt.

Młodzież z Jeleniej Góry wzięła udział w lekcjach w szkole Gottfried-Kinkel-Realschule, a uczniowie niemieccy oprowadzili ich po szkole. Nauczycielki również zwiedziły szkołę oraz odbyły obszerną i interesującą rozmowę, dotyczącą organizacji i metod pracy. Ich opiekunem i przewodnikiem w tym dniu był niemiecki kolega, Helmut Trué, który we wrześniu odwiedzi Jelenią Górę ze swoją klasą. Te kontakty również zostały nawiązane przez Stowarzyszenie Miast Partnerskich i będą nadal objęte jego patronatem.

Na zaproszenie miasta Erftstadt na uroczystości jubileuszowe w dniach 6 i 7 lipca przybyła również delegacja władz miasta Jelenia Góra: Janusz Łyczko - zastępca prezydenta miasta, Wojciech Chadży - przewodniczący Rady Miasta i Bożena Wachowicz-Makieła - wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Zarówno Wojciech Chadży, jaki i Bożena Wachowicz-Makieła są - podobnie jak obecnie 15 innych mieszkańców Jeleniej Góry - członkami niemieckiego Stowarzyszenia z Erftstadt. Stowarzyszenia, którego pracę doceniają i wspierają.

W sobotę, 6 lipca 2019 r. na stoisku Stowarzyszenia odbyła się prezentacja książki. Dr Mateusz Hartwich przedstawił swoją nową „Księgę Wspomnień i Postrzegania” (tytuł polskojęzycznej wersji: „Pamięć o szkole i mieście”), w której po raz pierwszy zebrano w jednej książce wspomnienia pokolenia niemieckich pomocników przeciwlotniczych i polskich dzieci wojennych. Łączy ich to, że wszyscy uczęszczali do tej samej szkoły średniej w Hirschberg lub Jeleniej Górze - przed wojną, w jej trakcie i po jej zakończeniu.

Po tygodniu pełnym wrażeń grupa uczniów opuściła miasto partnerskie. Goście nie szczędzili pochwał dla zróżnicowanego programu, w ramach którego odwiedzili trójkąt graniczny Maastricht, Liège, Aachen, a hasło przewodnie wyjazdu: „Jak działa Europa” było widoczne niemal w każdym punkcie tej wycieczki, zwiedzili również metropolię Kolonia i oczywiście Erftstadt. Młodzież była również bardzo wdzięczna za ciepło, troskę i życzliwość, z jaką zostali tu przyjęci przez przyjaciół i członków Stowarzyszenia. Wszyscy chcieliby tu chętnie wrócić i otrzymali zapewnienie, że są zawsze mile widziani w Erftstadt - dodają.

Stowarzyszenie Miast Partnerskich pracuje nad kolejnymi obszarami, w zakresie których mogłaby rozwijać się współpraca obu miast. Po udanym nawiązaniu kontaktów pomiędzy scenami jazzowymi i szkołami, w przyszłym roku rozpocznie się kontakt na płaszczyźnie chóralnej.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2219
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
8%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Aktualności
Na razie szaro, może będzie kolorowo
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group