Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10384
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz "Katolika"

Piątek, 13 maja 2022, 14:00
Autor: KM
Jelenia Góra: Jubileusz "Katolika"
Fot. Użyczone/KM
W czwartek (12.05) odbyły się uroczystości z okazji 10-lecia powstania Szkoły Katolickiej w Jeleniej Górze. W obchodach udział wzięli JE ks. bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki, ks. dziekan Bogdan Żygadło, ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor wydziału katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, senator Krzysztof Mróz, zastępca prezydenta Miasta Jeleniej Góry Janusz Łyczko, przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Chadży oraz Julian Pyrzanowski, prezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „U Erazma i Pankracego”.

Pierwszą część uroczystości stanowił uroczysty apel, który odbył się na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Oprócz zaproszonych gości uczestniczyli w nim uczniowie, rodzice oraz nauczyciele.

Uczestników spotkania przywitał ks. Mariusz Majewski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Jeleniej Górze. Przypomniał kulisy powstania szkoły w 2012 roku oraz wysiłki jakie w ostatnich latach były podejmowane na rzecz jej rozwoju. Mówił także o renomie, którą szkoła zdążyła sobie wypracować przez 10 lat swojej działalności. Ma to potwierdzenie w wynikach egzaminów ósmoklasisty i matur. W klasyfikacjach zdawalności uczniowie Zespołu Szkół Katolickich uzyskują czołowe miejsca wśród jeleniogórskich placówek edukacyjnych. Dyrektor szkoły najbardziej podkreślał jednak sprawy, które wyróżniają „katolika” spośród innych jeleniogórskich placówek oświatowych.

To co wyróżnia naszą szkołę spośród innych dobrych szkół jest to, że nigdy nie będzie ona szkołą masową. Dzięki temu łatwiej jest dotrzeć do każdej osoby, dziecka, młodego człowieka także ich rodziców. „Szkoła z inną perspektywą” - taki jest tytuł filmu o Jeleniogórskim Katoliku. A tytuł sam wypłynął z wypowiedzi naszych uczniów. To oni, zwłaszcza licealiści, sami dostrzegają, że w świecie w którym żyjemy ta szkoła daje inną perspektywę poznania, doświadczenia życia, a to z kolei wypływa z fundamentu jakim jest osoba Jezusa Chrystusa i Jego Kościół, obecny w ten naturalny sposób w życiu ucznia i jego rodziny.” – mówił ks. Mariusz Majewski.

W trakcie apelu uhonorowano także osoby, które wspierały szkołę przez lata jej działalności. „Dzwonki św. Pankracego” w trakcie uroczystości odebrali ks. Bogdan Żygadło, senator Krzysztof Mróz, w imieniu prezydenta Jerzego Łużniaka jego zastępca Janusz Łyczko oraz Henryk Jezierski.

Te 10 lat funkcjonowania szkoły pokazało, że jest ona niezwykle potrzebna. Świadczy o tym niesłabnące zainteresowanie rodziców do posyłania swoich dzieci do „katolika”. Hasło „szkoła wartości” w sposób syntetyczny wyraża, że jest to miejsce, gdzie dzieci nie tylko się uczy, ale także wychowuje w duchu wartości katolickich i patriotycznych” – powiedział senator Krzysztof Mróz.

Podczas apelu ogłoszono także przyznanie ministerialnego odznaczenia „Medal Komisji Edukacji Narodowej” dla nauczycieli szkoły: Małgorzaty Bak, Małgorzaty Wołąkiewicz-Lisiak, Bogusławy Herbeć oraz Elżbiety Kalisz-Karabowskiej. Ich uroczyste wręczenie odbędzie się podczas kolejnej odsłony obchodów X-lecia jaką będzie okolicznościowy Bal Jubileuszowy.

Po zakończeniu uroczystości na placu Ratuszowym jego uczestnicy w uroczystym przemarszu udali się do kościoła pw. Św. Erazma i Pankracego, gdzie odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, połączona z uroczystością ku czci. św. Pankracego – Patrona bazyliki. Po zakończonej Mszy świętej Ksiądz biskup wręczył jubileuszowe „Medale 30-lecia Diecezji Legnickiej” osobom zaangażowanym w życie lokalnego Kościoła.

Twoja reakcja na artykuł?

31
44%
Cieszy
10
14%
Hahaha
3
4%
Nudzi
1
1%
Smuci
4
6%
Złości
22
31%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
455
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group