Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6240
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Joao de Sousa & Fado Polaco w Jeleniej Górze

Czwartek, 3 stycznia 2013, 10:23
Aktualizacja: 11:24
Autor: Andrzej Patlewicz
Jelenia Góra: Joao de Sousa & Fado Polaco w Jeleniej Górze
Fot. Organizator
Przypominamy, że na ten niezwykły koncert zaprasza Jeleniogórskie Centrum kultury 26 stycznia br. o godz. 19.00 do Sali widowiskowej przy ul. Bankowej 28/30. Bilety w cenie 35 zł do nabycia w sekretariacie JCK oraz na stronie www.jck.pl [zakładka BILETY].

João de Sousa pokazuje wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki Fado, otwarte na nowe wpływy muzyczne i jednocześnie zachowujące tradycję. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączony z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami tworzą unikalną wizję Fado Polaco.

Na płycie znajdują się pieśni, które w Portugalii są absolutnymi standardami muzyki Fado (Fado Meia-Noite, Fado Menor do Porto i Fado Menor) i bardziej nowoczesne Fado (Vida tão estranha, O Cacilheiro), utwory wielkiego piosenkarza José Afonso i własne kompozycje João de Sousa.

João Nuno Faria Teixeira de Sousa urodził się w Porto, na północy Portugalii, skąd wyjechał najpierw do Barcelony, potem do Londynu aby w końcu osiąść we Wrocławiu. Już jako dziecko odkrył swój talent muzyczny a z pierwszym koncertem wystąpił jako czternastolatek. Jest wokalistą, piosenkarzem, tekściarzem i gitarzystą, laureatem kilku konkursów muzycznych w Portugalii, autorem muzyki filmowej i teatralnej.
João de Sousa wydał dwie płyty: z projektem Pensão Listopad (portugalski i polski folk łączący się z jazzem) i formacją João gdzie flirtuje z muzyką pop, zachowując swój charakterystyczny liryzm i ambicje muzyczne.

Głos Portugalczyka znany jest również z projektu Ariel Ramirez Tango i współpracy z Mikromusic i Smolikiem. Na żywo wokalista inicjuje bliski kontakt z publicznością dzięki czemu podczas koncertów tworzy się niepowtarzalna i poruszająca energia. João de Sousa opowiada po polsku swoje Fado a publiczność ma wrażenie, że znajduje się w klimatycznej tawernie, gdzieś pośród wąskich uliczek Lizbony.

Pozostały skład zespołu:
Marcin Spera – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu jazzowego. Współpracował z osobistościami polskiej sceny jazzowej i wybitnymi muzykami zagranicznymi. Koncertował w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Rumunii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech.
Martin Złotnicki - student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego. Pasjonuje go przede wszystkim kameralistyka, która umożliwia tworzenie wyjątkowej przestrzeni. To w niej realizuje swoje artystyczne wizje.
Ireneusz Folusz - To jeden z najlepszych perkusistów flamenco w Polsce. Gra na cajon – tradycyjnym hiszpańskim instrumencie. Swoje umiejętności doskonalił na kursach prowadzonych przez najwybitniejszych hiszpańskich artystów, z którymi wielokrotnie współpracował.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group