Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11785
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Jeżów Sudecki chce stać się… odlotową wsią

Wtorek, 18 listopada 2014, 8:10
Aktualizacja: 8:12
Autor: Mea
Jeżów Sudecki: Jeżów Sudecki chce stać się… odlotową wsią
Fot. Archiwum Jelonki.com
Festiwal piosenki lotniczej, mistrzostwa modelarskie, odnowa terenu po basenie, utworzenie parku na starej niemieckiej nekropolii, wyeksponowanie Domu Gwarków, budowa siłowni i placu zabaw – to część z pomysłów strategii „Odlotowa wieś” wypracowanej przez Grupę Odnowy Wsi w Jeżowie Sudeckim.

Strategia „Odlotowa wieś”, czyli wioska lotnictwa i szybownictwa powstała dzięki warsztatom prowadzonym przez Urząd Marszałkowski dla Grupy Odnowy Wsi w Jeżowie Sudeckim. Zakłada wiele działań promocyjnych i remontów w sołectwie.

- Strategia jest kolejnym krokiem do stworzenia programów, by uzyskać dotacje z Urzędu Marszałkowskiego na wykonanie wielu naszych założeń, które zgłaszali mieszkańcy sołectwa - mówi Agata Wolak z Grupy Odnowy Wsi.

Pierwszymi z zadań, jakie grupa chce zrealizować, jest organizacja imprezy integracyjnej z okazji Andrzejek oraz festynu lotnika w ramach Dni Jeżowa.

– Zależy nam również na wykonaniu „witacza” i „żegnacza”, kierunkowskazów do Euroregionalnego Centrum, chcemy wydać folder reklamowy i mapki z ofertami turystycznymi oraz zorganizować warsztaty rękodzielnicze – wylicza Agata Wolak.

Plan na przyszłe lata zakłada m.in. oznakowanie ścieżki historycznej z atrakcjami we wsi i opracowanie wyprawy odkrywców po zabytkach wsi.

- Chcielibyśmy stworzyć atrakcję z Domu Gwarków, który zdaniem wielu historyków jest najstarszym drewnianym budynkiem na Dolnym Śląsku i wspaniale promowałby naszą wieś. Niestety obecnie jest w rękach prywatnych i niszczeje. Na terenie przy Domu Gwarków chcemy posadzić zieleń i ustawić urządzenia rekreacyjne, by wyeksponować to historyczne miejsce – mówi Agata Wolak.

Kolejnym ważny elementem wizerunku sołectwa jest lotnictwo. – Jeżów Sudecki jest jedyną w Polsce, a drugą w Europie wsią słynąca z lotnictwa. Chcemy to wykorzystać do przyciągnięcia turystów i w związku z tym mamy sporo planów. Wśród nich jest festyn lotniczy, festiwal piosenki lotniczej „o skrzydło wójta”, młodzieżowe obozy modelarskie oraz warsztaty modelarskie. Ponadto planujemy postawić mapę pasma Karkonoszy z nazwami szczytów na placu przy szybowisku, utworzyć ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną od dawnej Szkoły Szybowcowej na Górę Szybowcową, czy też postawić lunety na placu przy szybowisku – opowiada Agata Wolak.

Mieszkańcy chcą również skweru im. B. Maciąg przy ul. Polnej i Krętej, zagospodarowania terenu cmentarza poniemieckiego na park, uporządkowania terenu byłego basenu przeciwpożarowego, stojaków na rowery i ławek z koszami na śmieci na terenie całej miejscowości, budowy siłowni na wolnym powietrzu i placu zabaw dla dzieci na terenie „centrum”, utwardzenia i doświetlenia dróg, ścieżki geocachingowej na terenie wsi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
481
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group