• Czwartek, 23 stycznia 2020
  • Godz. 14:18
  • Imieniny: Ildefonsa, Marii, Rajmunda
  • Czytających: 6803
  • Zalogowanych: 18
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jeszcze o polityce senioralnej, choć nie tylko

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 1 marca 2016, 14:08
Aktualizacja: 14:18
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum
Podczas ostatniej debaty na temat „polityki senioralnej”, czyli planowania rozmaitych działań dla najstarszych mieszkańców Jeleniej Góry doszło do pewnych kontrowersji. Jedni uczestnicy twierdzili, że elementy takiej polityki można zauważyć, drudzy – że nie ma jej wcale. Ale i w tej drugiej grupie opinie nie były jednoznaczne, bowiem jedna frakcja uważała, że jest ona potrzebna, a druga – że w ogóle – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Uznawali – nie bez racji – że nie ma co dzielić społeczeństwa, które i tak jest zdezintegrowane przez poglądy polityczne i telewizję i lepiej zająć się mieszkańcami w ogóle, niż poszczególnymi ich grupami środowiskowymi. W konsekwencji trudno było o końcowe wnioski.

Sytuacja była analogiczna, jak podczas jednego z warsztatowych spotkań sołtysów sąsiadującej gminy, którzy wspólnie zastanawiali się, jak ma wyglądać przewodnik po ich gminie, który promowałby sprawiedliwe wszystkie sołectwa. Miał być wydany z funduszu sołeckiego.

Gdy spotkanie dobiegało końca i ustalano wspólne wnioski, przyszedł o godzinę spóźniony sołtys ostatniej wsi i stwierdził, że jego wyborcy nie chcą żadnego przewodnika, tylko dach nad przystankiem PKS, bo go jacyś chuligani zerwali. Zawsze wygodniej jest sięgać po wspólne pieniądze, niż ścigać własnych chuliganów, bo przecież żaden importowany chuligan nie przyjechałby, żeby połamać eternit nad przystankiem w sąsiedniej wsi. Ale… to już inna sprawa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~gluś 1-03-2016 16:50
podobno realizacja projektu w 8 miastach w Polsce efektem czego było to 6 stronicowe opracowanie (w tym okładka i strona opisująca min. realizatorów, współorganizatorów itp.) to wydatkowane około 220.000zł, w mojej ocenie zmarnowane kolejne i to nie małe środki - szkoda
~Boss 1-03-2016 17:35
Niech Wodnik dowali jeszcze więcej podwyżek to seniorzy się ucieszą
~ 1-03-2016 18:44
Primo voto Ralucka z 16:50 słowo "podobno" - wyraża domniemanie. Natomiast pewne jest, żę w 8 miastach wydano około 220 tys. zł. Moim zdaniem pieniądze zmarnowane nie są, gdyż sporządzono dokument analityczny diagnozujący potrzeby osób 60+ w określonych środowiskach. Dokument sporządzili wolontariusze-seniorzy,aktywizując się przy okazji. Opracowanie stanowi doskonały materiał wyjściowy dla realizacji konkretnych zadań przez administrację terenową wobec seniorów.
~ 1-03-2016 19:13
Po co opracowywać to co gołym okiem widoczne Taaaakie pieniadze ? za co? Ile zostało na faktyczne potrzeby seniorów To kto to wziął? za ile godzin pracy? Kto kogo upowaznił na taki wydatek z naszego funduszu
~123 1-03-2016 22:13
Zgadzam sie z przedmowcami w 100% .Chce dodac,ze w Jeleniej Gorze w tworzonych wspolnotach mieszkaniowych to seniorzy sa pokrzywdzeni przez mlodych z zarzadow ktorzy realizuja swoje plany,a starsi sa bezradni.
~gluś 1-03-2016 22:45
do 18:44 proszę zapoznać się z tematem bezpośrednio u źródła czyli Stowarzyszenia Bona Fides, ten raport to żadne analityczne opracowanie a jedynie subiektywne przedstawienie obserwacji kilku wolontariuszy-seniorów jaki byli zaangażowani w tym projekcie i jak widać wykonali to wolontariusze Seniorzy to i opracować by potrafili wolontariusze-Seniorzy bez wydatkowania aż 220.000tys. takie pieniądze faktycznie można było wydać na wsparcie seniorów a nie na kolejny dokument, który pójdzie na półkę
~do wyżej 2-03-2016 18:25
Czy dokument pójdzie na półkę - nie wiadomo. Ralucka,skąd ta pewność? Czy pozwolą na to seniorzy-wolontariusze? Wszystko zależy od ich dalszej aktywności. Zatem środki finansowe nie musza być zmarnowane.Ważne jest że dokument powstał i stanowi dobry początek aktywizacji jeleniogórskich nestorów.
~ 2-03-2016 21:43
"polityka senioralna"?! Przecież już nam się przejadła polityka, a tu wymyślili jeszcze "politykę senioralną"! To chyba po polskiemu?
~Tosia11 2-03-2016 22:46
O którą debatę chodzi? Czy o tę organizowaną przez Fundację Jagniątków? Tam Pana Wiklika nie było, a jeżeli polega On tylko na relacjach pracowników Wydziału Dialogu, to przykro mi, ale źle się stało i wyszło jak wyszło tzn. powyższa refleksja jest " od czapy".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group