Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7432
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jest sobota, jest parkrun!

Wtorek, 30 czerwca 2015, 14:00
Aktualizacja: 15:53
Autor: Organizator
Jelenia Góra: Jest sobota, jest parkrun!
Fot. Agata Masiulaniec
W najbliższą sobotę 4 lipca o godzinie 9.00 w Parku Miejskim na Wzgórzu Kościuszki startuje parkrun Jelenia Góra jako dwudziesta czwarta lokalizacja największa cyklu biegowego w Polsce.

Inicjatywa parkrun poprzez organizację cyklicznych, bezpłatnych biegów na dystansie 5km stara się zachęcić jak największą liczbę osób do prowadzenia aktywnego trybu życia – skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci, które indywidualnie lub pod okiem rodziców mają możliwość spróbowania swoich biegowych sił.

Udział w biegu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji na http://www.parkrun.pl/rejestracja/ i wydrukowanie kodu uczestnika. Indywidualny kod uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu – po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny. Jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.

Idea parkrun przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie została zainicjowana 10 lat temu a następnie objęła swym zasięgiem 11 państw na każdym kontynencie. Do Polski parkrun zawitał w 2011 roku za sprawą grupy entuzjastów, którzy rozpoczęli bieganie w ramach parkrun w Gdyni. Dość szybko powstały kolejne lokalizacje, które organizowane są w 23 miastach Polski m.in. Cieszynie, Chrzanowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Kołobrzegu, Krakowie, Lubinie, Łodzi, Konstancinie-Jeziornej, Pruszkowie, Rumi, Szczecinku, we Wrocławiu, w Warszawie.

Jak podkreśla Marcin Bednarek, koordynator jeleniogórskiej edycji parkrun: „Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo, do udziału w parkrun zachęcamy biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania".

To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy – „. Myślę, że najważniejszym i jednocześnie najbardziej zachęcającym faktem jest to, że bieg organizowany jest przez biegaczy, dla biegaczy, czyli zupełnie za darmo. Wszystkie obowiązki związane z pomiarem czasu, oznakowaniem trasy, czy pilnowaniem porządku należą do wolontariuszy. Przyjść może każdy, a na start wystarczy przynieść ze sobą tylko kod kreskowy i... dobry humor” - zachęca stała uczestniczka parkrun Kraków Ewelina Kempa.

Wolontariusze za swój wkład nagradzani są maksymalną ilością punktów (100), tak jak za zwycięstwo w biegu. Punkty za pomoc przyznawane są maksymalnie trzykrotnie w ciągu roku, pozostałe punkty trzeba sobie wybiegać. Z reguły w imprezach wolontariusze pozostają anonimowi, w parkrun ich nazwiska pojawiają się na stronie danego biegu, żeby każdy wiedział komu zawdzięcza organizację.

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki przyznawane za liczbę ukończonych biegów parkrun. Swoje pierwsze koszulki z numerem 10 (po 10 ukończonych biegach) otrzymują juniorzy. Dla seniorów poprzeczka ustawiona jest wyżej, gdyż aby otrzymać biegową koszulkę trzeba ukończyć 50 biegów. Kolejne poziomy są przeznaczone dla najbardziej systematycznych uczestników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto ukończy określoną liczbę biegów.

Rozpocznij weekend z parkrun!
Zachęcamy do przełamywania swoich barier, bo to naprawdę nie boli, a wręcz pomaga w życiu codziennym, o czym przekonuje się coraz więcej ludzi. Aby wziąć udział w biegach parkrun, należy dokonać bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukować nadany kod i przynieś go ze sobą na bieg. Więcej informacji na temat biegów można znaleźć na: http://www.parkrun.pl/jeleniagora/.

Dane kontaktowe:
Organizator imprezy:
Fundacja parkrun Polska,
ul. Żwirki i Wigury 8a/8,
81-393 Gdynia
tel. 519064467
e-mail: PolskaBiuro@parkrun.com
www: www.parkrun.pl

Koordynator parkrun Jelenia Góra:
Marcin Bednarek
e-mail: jeleniagorabiuro@parkrun.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group