Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 5982
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jest porozumienie ws. Turowa

Wtorek, 25 maja 2021, 10:45
Aktualizacja: 10:45
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Jest porozumienie ws. Turowa
Fot. UMWD
Wobec trudnej sytuacji związanej z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wstrzymującej wydobycie węgla brunatnego w Turowie, wspólnie z Hetmanem Kraju Libereckiego Martinem Putą zorganizowaliśmy spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej. Podczas wczorajszych rozmów w Libercu, w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, wypracowaliśmy porozumienie w tej sprawie. Naszym wspólnym celem jest zachowanie tysięcy miejsc pracy w kompleksie wydobywczym w Turowie - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Dzięki partnerskim relacjom z Hetmanem Kraju Libereckiego Martinem Putą, z naszej inicjatywy, wczoraj (24.05) w Urzędzie Krajskim Kraju Libereckiego odbyło się spotkanie zainteresowanych stron. W rozmowach uczestniczyli: wiceminister środowiska Republiki Czeskiej Vladislav Smrž, reprezentujący polski rząd Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń oraz Wanda Buk – wiceprezes PGE S.A.

Pozostając w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem KPRM Michałem Dworczykiem oraz ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką, rozmawialiśmy o warunkach, na jakich Republika Czeska wycofa skargę na Polskę w sprawie eksploatacji kopalni Turów. Równolegle w Brukseli trwały negocjacje premiera RP Mateusza Morawieckiego i premiera Republiki Czeskiej Andreja Babisza - podkreśla UMWD.

Po kilkugodzinnej dyskusji wypracowaliśmy mapę drogową, która zaprowadzi nas do wyjścia z zaistniałego impasu. Na mocy porozumienia Rzeczpospolita Polska będzie współfinansowała inwestycje proekologiczne na polsko-czeskim obszarze transgranicznym o łącznej wartości ok. 45 mln euro. Istotną rolę w wydatkowaniu tych środków odegrają Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Kraj Liberecki. Powstanie także grupa ekspercka, która monitorować będzie skutki eksploatacji odkrywki - dodano.

W najbliższym czasie polsko-czeskie zespoły, w których skład wchodzą przedstawiciele środowisk rządowych i samorządów, zajmą się wypracowaniem ostatecznych warunków umowy międzyrządowej kończącej spór wokół funkcjonowania kopalni Turów.

(źródło: UMWD)

Twoja reakcja na artykuł?

22
58%
Cieszy
14
37%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (83) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group