Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 3855
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Staniszów: Jest nowy dach na Zamku Księcia Henryka

Piątek, 7 grudnia 2018, 9:46
Aktualizacja: Sobota, 8 grudnia 2018, 6:02
Autor: WAC
Staniszów: Jest nowy dach na Zamku Księcia Henryka
Fot. użyczone
Do końca roku ma zakończyć się odbudowa dachu na Zamku Księcia Henryka stojącego na górze Grodna w pobliżu Staniszowa. Tym samym trwa zapoczątkowane przed trzema laty przywracanie blasku tej zapomnianej przez dziesięciolecia budowli.

Budowlę zaczęto wznosić na polecenie księcia Heinricha LXII von Reussa w 1806 roku. Jesienią 1817 r. powstały fundamenty pawilonu i wieża widokowa. Dopiero W 1841 r. kolejny właściciel dóbr, ks. Heinrich XII, wystawił na szczycie pawilon myśliwski z „salą rycerską” i belwederem w kształcie zamkowego stołpu, zwieńczonego krenelażem. Budowla ta imitowała ruinę średniowiecznej warowni i, zgodnie z intencją fundatora, zwana była Heinrichsburg (,,Zamek Henryka”).

Po wojnie opuszczona budowla znacznie podupadła, lecz od kilku lat za sprawą Fundacji „Zamek Księcia Henryka” z Marcinem Chaleckim na czele trwa przywracanie jej dawnej świetności. Trzy lata temu udało się odbudować schody na wieżę, która już w czasach wojny była niedostępna. W ten sposób przywrócono temu miejscu funkcję punktu widokowego. Dodatkowo odtworzone zostały osie widokowe na zamek Chojnik oraz całe Karkonosze wraz z zalewem Sosnówka.

Obecnie kończy się odbudowa zamkowego dachu, dzięki czemu obiekt będzie mógł pełnić funkcję schronu turystycznego (w jeleniogórskim archiwum znajdują się trzy księgi wpisów pamiątkowych gości, którzy od XIX w. przybywali tu by podziwiać rozciągające się widoki). Dach ma być ukończony do końca tego roku. Kolejnym krokiem jest przygotowywanie, w konsultacji z konserwatorem zabytków, projektu drzwi, okien oraz stropu.

Gospodarze obiektu pracują także nad rozszerzeniem oferty odbywających się w tym miejscu działań edukacyjnych

- Co roku odbywają się u nas takie imprezy, jak Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej (weekend majowy) czy Dzień Matki i Dzień Dziecka (czerwiec) – mówi prezes Fundacji „Zamek Księcia Henryka Marcin Chalecki. - W 2019 roku wspólnie z Nadleśnictwem Śnieżka planujemy zorganizować warsztaty edukacji ekologicznej Przy współpracy z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze przygotowywane są też informacje o historii naszego regionu, które w przystępny sposób i poprzez zabawę na świeżym powietrzu, prezentujemy odwiedzającym nas wycieczkom szkolnym. Wspólnie z aktorami z teatru w Jeleniej Górze wydana została płyta CD z legendami Karkonoszy. Teatr Animacji w Cieplicach co roku wypożycza nam rekwizyty, dzięki którym publiczność wspólnie z błaznem Ruphus Raphus przedstawia owe legendy podczas warsztatów.
Dzięki ponad dziesięciu ścieżkom wspinaczkowym o różnym stopniu zaawansowania, na pobliskich skałach wspinaczki uczą się dzieci już w wieku przedszkolnym. Najmłodszym uczestnikiem wspinaczki był 2,5 latek z Jeleniej Góry. Uczymy również dzieci czytania mapy i orientacji w terenie, poprzez szukanie zagadek ukrytych w lesie wokół zamku. Zabawa kończy się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

64
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group