Trzynastoma głosami za, sześcioma przeciw i przy trzech wstrzymujących się, jeleniogórscy radni na dzisiejszej sesji wyrazili zgodę na rozpoczęcie tzw. wygaszania szkoły. Co to oznacza? Że już nie będzie tu naboru do klas pierwszych. Debata na ten temat wzbudzała wiele emocji. Część radnych zarzucała władzom miasta, że
reklamy
reklamy
Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła tłumacząc powód likwidacji Gimnazjum nr 2 powoływał się m.in. na raport o jeleniogórskiej oświacie, z którego wynika, że w związku z niżem demograficznym uczniów w Jeleniej Górze będzie ubywać, a koszty utrzymania szkół z roku na rok będą rosnąć. - Biorąc pod uwagę dane i prognozy stanęliśmy przed dylematem, czy biernie się temu procesowi przyglądać, czy zmienić sieć szkół w mieście przy zapewnieniu nauczycielom miejsc pracy – mówił prezydent Marcin Zawiła. Władze miasta postanowiły działać. Sposób ostro krytykowała część radnych. Projekt wygaszenia Gimnazjum nr 2 negatywnie oceniły związki zawodowe: jeleniogórski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego i Komisja Międzyzakładowa NSZZ Pracowników Oświaty i Wychowania.
Jedyną konsekwencją tego projektu jest... niekonsekwencja – wytykał Miłosz Sajnog i wskazywał na merytoryczne błędy w raporcie o jeleniogórskiej oświacie, na podstawie którego planowana jest reorganizacja. - Dzisiejsza sesja rozpoczyna 3-letni proces zmian w jeleniogórskiej oświacie. Dlatego jest prośba do prezydenta miasta, aby materiały w tej sprawie były przygotowywane rzetelnie – mówił radny. Podkreślał, że należy niezwłocznie uruchomić system elektronicznego naboru w tych szkołach, w których go jeszcze nie ma, bo to może zapobiec takim decyzjom.
Projekt wygaszania Gimnazjum nr 2 i plan przeniesienia Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych z Sobieszowa do Cieplic (ten temat także stanie na radzie miasta – przyp. red.) to nie żadna koncepcja tylko gwałtowne, niepotrzebne ruchy – twierdził Ireneusz Łojek, wiceprzewodniczący rady. - Zaczynamy od rzeczy najłatwiejszej – likwidacji, a nie od analizy jak jeleniogórskie szkoły funkcjonują – mówił. Radni zwracali uwagę, że problem niedoboru uczniów w jednych szkołach i nadmiar w innych rozwiązałaby rejonizacja.
To samo usłyszeliśmy od obecnej na sesji nauczycielki jednej z jeleniogórskich szkół (chciała pozostać anonimowa). - Dla mnie decyzja rady o likwidacji Gimnazjum nr 2 jest żenująca i nieprzemyślana, podjęta na chybcika. Liczył się tylko jeden argument – oszczędności – mówiła nam. - A było rozsądne wyjście. Należałoby ustalić (zależnie od wielkości szkoły) liczbę oddziałów i uczniów w klasach, a wtedy byłaby wystarczająca liczba uczniów także w Gimnazjum nr 2. Tak dzieci trafią do przepełnionych już placówek, a grupa nauczycieli nie znajdzie pracy – dodała.
Nie chcieli komentować decyzji radnych pracownicy likwidowanego gimnazjum. - Dzisiaj ludzie się nie liczą, pieniądze są najważniejsze - usłyszeliśmy tylko.
Osoby w artykule
Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.
Używamy niezbędnych cookies do działania serwisu oraz opcjonalnych cookies preferencji, analityki, treści zewnętrznych i pomiaru reklam. Można zaakceptować wszystko, odrzucić opcjonalne albo dostosować ustawienia.
Polityka prywatności i cookies
Ustawienia cookies
Zarządzaj zgodami
Niezbędne cookies są wymagane do działania serwisu. Opcjonalnie można włączyć preferencje, analitykę Google, osadzone treści zewnętrzne oraz pomiar reklam.
Niezbędne
Logowanie, bezpieczeństwo, sesja oraz zapis decyzji o cookies.
Zawsze aktywne
Preferencje
Zapamiętanie ustawień interfejsu itp.
Analityka
Pomiar ruchu w Google Analytics po uzyskaniu zgody.
Treści zewnętrzne
Osadzone mapy Google, filmy YouTube i materiały Facebook.
Reklamy i pomiar
Google AdSense, ograniczanie ponownego wyświetlenia oraz pomiar skuteczności reklam.
Skomentuj
Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.
Nie ma jeszcze komentarzy.