Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7751
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Środa, 1 lipca 2020, 6:01
Aktualizacja: Sobota, 4 lipca 2020, 10:36
Autor: WAC
Podgórzyn: Jest absolutorium, czy będzie referendum?
Fot. WAC
Apele o nieudzielenie absolutorium wójtowi gminy Mirosławowi Kalacie oraz złożenie mandatów przez radnych padły z ust mieszkańców gminy Podgórzyn podczas wczorajszej (30.06) sesji absolutoryjnej. Mimo licznych zarzutów kierowanych pod jego adresem, większość radnych udzieliła jednak wójtowi wotum zaufania oraz absolutorium. Czy w tej sytuacji dojdzie do referendum o jego odwołanie?

Wczorajsza wielogodzinna sesja absolutoryjna w Podgórzynie pełna była emocji. Podczas dyskusji na temat raportu o stanie gminy obecni na sali mieszkańcy, goszczący na sesji poseł Robert Obaz jak i część radnych mieli wiele cierpkich uwag na temat treści samego dokumentu. Wiele żółci wylało się też co do zarządzania gminą oraz stylu, w jaki sposób władza samorządowa prowadzi dialog z mieszkańcami. Zarzuty dotyczyły między innymi prób zamknięcia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce, wielomilionowego zadłużenia gminy, likwidacji dopłat do opłat za wodę oraz odprowadzanie ścieków, zapowiedzi rozwiązania umowy na organizację transportu zbiorowego z MZK Jelenia Góra.

Występująca w imieniu grupy mieszkańców Sylwia Jarmakowicz złożyła na ręce przewodniczącego Rady Gminy Bartosza Polaczka pisemne apele do radnych o nieudzielenie absolutorium wójtowi gminy oraz o złożenie przez nich mandatów.

Jesteśmy już zmęczeni działaniami jakie prowadzi Rada Gminy wraz z wójtem Mirosławem Kalatą - mówi S. Jarmakowicz. - Nie zgadzamy się, że odbierane są nam nasze dobra. Od zawsze były w gminie dopłaty do wody, od zawsze też korzystaliśmy z autobusów MZK. Przeraża nas 25 milionowy dług jaki ma gmina oraz wyemitowane przez nią obligacje na 28 milionów złotych. Nasza gmina jest za mała, aby mieć takie zobowiązania. Przeraża nas brak przemyślanych decyzji i uchwały, które są dyktowane przez wójta. Radni są po to, aby nam się żyło lepiej i żeby pilnowali naszych warunków życia. Nie zgadzamy się, że pan wójt nie dotrzymuje obietnic, które składał przed wyborami, między innymi obiecywał zostawienie wszystkich czterech szkół. Obecnie nie ma dialogu władzy z mieszkańcami. Na spotkaniach z wójtem nie otrzymaliśmy żadnych informacji albo są one sprzeczne. Jeżeli wójt i radni pozostawią swoje mandaty, to ruszamy z przygotowaniami do referendum. Bo musimy coś zmienić, póki mamy jeszcze co ratować.

Krytycznie na temat obecnej polityki władz Podgórzyna wypowiadali się też niektórzy radni.

Wójt na spotkaniach z mieszkańcami nie odpowiada na pytania lub odpowiada w sposób budzący emocje – mówi radny Robert Balcerek. - Te wszystkie obietnice, które składał okazały się nieprawdziwe. Głosując jako radny za wybudowaniem szkoły w Podgórzynie, było jasno powiedziane, że nie będą przy okazji zamykane żadne inne szkoły. Później te wszystkie działania: dwukrotne próby zlikwidowania szkoły w Sosnówce, a teraz niepodpisanie jej arkusza organizacyjnego powodują, że ci wszyscy ludzie są już zdesperowani i mówi się, że będzie referendum o odwołanie wójta.

Mimo słów krytyki, głosowania za udzieleniem wotum zaufania (9 głosów za, 4 – przeciw, 1 wstrzymujący się) oraz absolutorium za 2019 rok (12 za, 1 przeciw, 1 wstrzymujący się) przebiegły po myśli wójta. Pytany, czy zgodnie z sugestią mieszkańców rozważa podanie się do dymisji - Mirosław Kalata zdecydowanie zaprzeczył. Nie obawia się również groźby odwołania w drodze referendum.

Złożenie mandatów by było najprostszym rozwiązaniem, a ja muszę dbać o interes gminy, a nie poszczególnych grup – mówi M. Kalata. - Przed nami jest dużo zadań, dużo rzeczy, które są niezależne od nas. To nie jest nasza wola, że wymyśliliśmy sobie, że będziemy szkoły zamykać. Nikt, kto jest przy zdrowych zmysłach nie podejmuje takich decyzji jeśli nie musi. Ja nie widzę przeszkód, aby było referendum, ale jednocześnie pytam co dalej? Czy to sprawi, że cud się stanie? W kasie gminy kasy nie przybędzie - dodaje wójt.

Twoja reakcja na artykuł?

2
4%
Cieszy
20
37%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
9%
Złości
26
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (83)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group