Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9825
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jesienna wystawa psów. Dziś kolejna

Niedziela, 16 października 2016, 8:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 października 2016, 8:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jesienna wystawa psów. Dziś kolejna
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (15.10) po raz pierwszy w Jeleniej Górze odbyła się Jesienna Wystawa Psów Rasowych organizowana przez jeleniogórskie koło Związku Kynologicznego w Polsce. Tego dni można było zobaczyć ponad 600 psów, dzisiaj kolejne tyle.

Na wystawę o randze krajowej zjechali uznani sędziowie nie tylko z Polski, ale też Belgii, Holandii, Czech, Estonii i Niemiec. Organizatorzy po cichu liczą, że za kilka lat uda się zorganizować w naszym mieście wystawę o randze międzynarodowej – w takich imprezach prezentuje się wtedy kilka tysięcy domowych zwierzaków.

W sobotniej – pierwszej edycji jesiennej wystawy wzięło udział 630 psów (ponad 150 ras, 450 wystawców), w niedzielę również będzie ponad 600 czworonogów. Od wielu lat jeleniogórski związek organizuje Karkonoską Wystawę Psów Rasowych w maju lub czerwcu. Skąd pomysł na jesienna edycję? - Mamy nowy zarząd, jestem nową przewodniczącą – stwierdziłam, że dla naszego miasta to bardzo fajne wydarzenie, mamy dużo wystawców i zwiedzających, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 60-lecie naszego oddziału – powiedziała Anna Rychlewska, przewodnicząca Związku Kynologicznego w Jeleniej Górze.

Wielu zwiedzających nie zna kryteriów ocen danej rasy, więc poprosiliśmy jednego z sędziów, będącego jednocześnie konferansjerem jesiennej wystawy, o ogólne wyjaśnienia. - Każda rasa – a mamy ich 356 zarejestrowanych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – cechuje się standardem, czyli zbiorem tego, czego byśmy oczekiwali od przedstawiciela danej rasy - powiedział Grzegorz Weron, sędzia międzynarodowy sześciu grup FCI.- Osobna jest kategoria dla psów, osobna dla suk. Zwraca się uwagę m.in. na charakter, budowę ciała. Sędzia ogląda daną stawkę i zadaje tzw. ćwiczenia, a więc ogląda typ danej rasy, ogląda go w ruchu. To jest tzw. kontrola cech anatomicznych budowy. Niektóre rasy mogą mieć pewne typowe błędy, a niektóre nie mogą i obniżamy oceny – wyjaśnił Grzegorz Weron. Istotnym elementem jest też agresja psa, za którą może być on nawet zdyskwalifikowany.

W niedzielę (16.10) druga jesienna wystawa psów rasowych. Zapraszamy na stadion przy ul. Lubańskiej w Jeleniej górze od godz. 10:00 do 16:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
946
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group