Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5897
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeleniogórzanki i pracownicy szpitala czekają na mammograf

Środa, 1 października 2008, 7:41
Aktualizacja: 20:46
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jeleniogórzanki i pracownicy szpitala czekają na mammograf
Fot. TEJO
Jest szansa, że w szpitalu wojewódzkim w Jeleniej Góry do końca roku pojawi się nowy mammograf pozwalający wykryć bardzo wczesną postać raka piersi. Jedną trzecią potrzebnej kwoty na sprzęt w ostatnim czasie dofinansował urząd miasta w Jeleniej Górze, o resztę muszą jednak martwić się władze szpitala.

Obecnie trwa zbieranie pieniędzy na niezbędny sprzęt. Potrzebne jest około 600 tysięcy złotych. Urząd miasta na ten cel przeznaczył już 200 tysięcy. Problem stanowi jednak pozostała kwota.

– Staramy się zrobić wszytko, żeby ten mammograf pojawił się jeszcze w tym roku, bo dla naszego szpitala jest to niezbędny sprzęt – mówi Zbigniew Markiewicz, zastępca dyrektora do spraw medycznych w szpitalu wojewódzkim w Jeleniej Górze.

Stary mammograf, który przez kilkanaście lat służył w jeleniogórskim szpitalu, zepsuł się pół roku temu. Od tego czasu jeleniogórzanki na badania piersi muszą wyjeżdżać do Wrocławia i Legnicy. Nigdzie w Jeleniej Górze nie ma bowiem takiego urządzenia.

– O mammograf pyta się u nas mnóstwo kobiet, niestety my bezradnie rozkładamy ręce – mówi Zbigniew Markiewicz.
Tymczasem mammografia jest cenną metodą wykrywania raka piersi najczęstszego u kobiet nowotworu złośliwego oraz innych nieprawidłowości. W przypadku raka sutka czułość tej metody jest oceniana na 80-95%. Badanie to jest zalecane jako profilaktyczne już po 40 roku życia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group