Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6044
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie uczcili rocznicę Konstytucji 3. Maja

Sobota, 3 maja 2014, 15:00
Aktualizacja: Niedziela, 4 maja 2014, 8:39
Autor: Przemysław Kaczałko
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie uczcili rocznicę Konstytucji 3. Maja
Fot. Tomasz Raczyński
To już 223. rocznica uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji z 3. maja 1791 r, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą, ustanawiającą trójpodział władzy oraz znosząca wolną elekcję i zasadę liberum veto.

Uchwalona przez Sejm Wielki Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów została uznana za święto już 5. maja 1791 r. Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1. Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto Konstytucji 3. Maja jest świętem narodowym.

- To Polska dała Europie przykład, to my pokazaliśmy, że można i należy widzieć kompromis jako cnotę, a nie rezygnację. Jest więc ta Konstytucja oczywistym powodem do zadumy nad naszą niełatwą historią. Polacy wytyczyli w końcu XVIII wieku rewolucyjnym jak na tamte czasy dokumentem, drogę do nowocześnie pojmowanej demokracji, a jednak jesteśmy zaledwie 10 lat w Unii Europejskiej. Jesteśmy niedługo w rodzinie krajów o ukształtowanej demokracji. Daliśmy Europie wzorce, a sami późno z nich nie skorzystaliśmy. Może najprostszą odpowiedzią na tą refleksję jest powiedzenie, że z reguły łatwiej było nam walczyć z kimś, niż wspólnie o coś - mówił do zgromadzonych wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

- Rok później sukces, jakim była Konstytucja, został w znacznej części roztrwoniony. Należy zdobyć się na refleksję, czy i jak wiele tamtych doświadczeń można przenieść do naszej współczesności i jak można korzystając z doświadczeń tamtych czasów niwelować wszelkie problemy, które dziś nas poróżniają i czy to jest w ogóle możliwe. Należę do tych ludzi, którzy uważają, że nie tylko jest to możliwe, ale jest to wręcz konieczne. Wbrew medialnym przekazom ta grupa jest coraz to liczniejsza. A za nami stoi milcząca większość tych, którzy chcą żyć pogodnie, uczciwie i z nadzieją, że każdy następny dzień będzie lepszy od poprzedniego. Tę nadzieję mieli autorzy Konstytucji 3. maja, jesteśmy spadkobiercami ich tradycji i pragnień. Życzę nam wszystkim tu obecnym i wszystkim, którzy korzystają z dobrodziejstw święta Konstytucji 3. Maja, spełnienia tych wielkich oczekiwań, które towarzyszyły tamtym czasom. Tych pragnień, które niepodzielnie są naszymi. Dziękuję wszystkim, którzy chcą własną pracą ziścić tą wizję dla Polski - dodał wiceprezydent.

W tradycyjnych obchodach na Placu Ratuszowym ze sztandarami uczestniczyli przedstawiciele szkół, harcerze, służby mundurowe. Obecni byli także m.in.: posłanka Zofia Czernow, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski, były prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, a także przedstawiciele partii politycznych i organizacji pozarządowych.

Uczestnicy obchodów święta Konstytucji 3. Maja przemaszerowali ze sztandarami ulicą Konopnickiej i 1. Maja pod kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie pod pomnikiem "Wolność i Niepodległość" złożyli kwiaty, a następnie udali się na mszę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group