Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6236
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórzanie prawidłowo selekcjonują śmieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 listopada 2013, 6:26
Aktualizacja: 6:27
Autor: Mea
Fot. Mea
– Większość (85 proc.) z 69 tysięcy mieszkańców miasta prawidłowo segreguje odpady, z czego za ich wywóz płaci 78 proc. – podsumowała kilka miesięcy nowych zasad segregacji śmieci Ewa Grześkowiak, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Odpady na nowych zasadach wywozi od 1. września br. konsorcjum złożone z MPGK (z ponad 60 proc. miasta) oraz firmy Simeko (z ponad 30 proc.).

– Dziękujemy mieszkańcom za umiejętną segregację odpadów. Po pierwszych miesiącach okazało się, że mamy dobre wyniki. Średnio miesięcznie wywozimy ok. 2 tys. ton śmieci zmieszanych, w ciągu trzech miesięcy wywieźliśmy 165 ton opakowań z tworzyw sztucznych, 150 ton szkła, 30 ton makulatury i opakowań z tektury oraz ok. 116 ton odpadów biodegradowalnych. W porównaniu do ubiegłego roku o ok. 31 proc. zmniejszyła się ilość odpadów zmieszanych – mówił Włodzimierz Stasiak, prezes MPGK.
Konsorcjum jest zobowiązane do utworzenia 150. gniazd z pojemnikami do segregacji na terenie miasta, co stopniowo jest realizowane. 15 śmieciarek zbiera odpady z Jeleniej Góry, z ponad 10 tys. pojemników.

Mimo dobrych wyników są osoby, które gubią się jeszcze w przepisach. - Kartony po mleku, czy soku powinny być wrzucane do żółtych worków na odpady z tworzyw sztucznych. Czasem worki wystawiane są po terminie, w takich sytuacjach drugi raz jedziemy i odbieramy je.

Kolejnym problemem jest pozostawianie śmieci obok pojemników lub wrzucanie różnych odpadów do tzw. psich pakietów, przeznaczonych jedynie na odchody zwierzęce. – Mieliśmy nawet takie sytuacje, że pojemniki były puste, a wokół leżało pełno śmieci. Staramy się na bieżąco usuwać bałagan wokół śmietników, jak i dzikie wysypiska np. w lasach. Obserwujemy jednak pozytywne przemiany mieszkańców, którzy zmieniają deklaracje i chcą segregować odpady, bo okazało się to niezbyt trudne.
Jest to wynik warsztatów prowadzonych dla mieszkańców w lipcu i sierpniu. Obecnie sprawdzamy też nieruchomości, dla których nie zostały złożone deklaracje – mówiła Ewa Grześkowiak.

Już szykują się kolejne zmiany, bo od listopada zostanie wprowadzony nowy grafik odbioru odpadów. – Otrzymywaliśmy zgłoszenia, że na tych samych ulicach przyjeżdżały dwa samochody do odbioru śmieci, co nie było potrzebne. Teraz podzieliliśmy miasto na nowo, stąd zmiana harmonogramu. Mieszkańcy otrzymają pisemną informację o zmianach, które pojawią się też na naszej stronie internetowej – podkreślał Włodzimierz Stasiak.

Ponadto możliwe, że wzrośnie cena składowania odpadów, choć nie wiadomo jeszcze, czy będzie to jednoznaczne ze wzrostem opłat dla mieszkańców. – Wysypisko w Kostrzycy otrzymało status Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych i nie wiemy jeszcze o ile podniesie cenę za przyjmowanie odpadów – wyjaśniła Ewa Grześkowiak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~anonimous 1-11-2013 7:37
U naszych zachodnich sąsiadów NIE PŁACI się za wywóz plastyku, szkła, papieru i biośmieci które są posegregowane, a płaci się za śmieci nieposegregowane w zależności od ich wagi !!! Ważenie następuje automatycznie przy zabieraniu pojemnika. Im mniej takich śmieci wyrzucasz tym mniej płacisz !!! DLACZEGO w Polsce ZAWSZE trzeba wywarzać otwarte przez innych drzwi ?????
~jeż 1-11-2013 7:50
Jak słychać, niezależnie od wysokich opłat za wywóz śmieci w JG, to nie koniec . Mam nieodparte wrażenie, że koszty składowania wzrosną.
~am 1-11-2013 7:59
A co będzie dalej z prawie co czwartym czyli brakujące 22% którzy nie płacą za wywóz śmieci ? Przeżyją na koszt większości płacącej ?
~ad 1-11-2013 8:15
teraz będą mieszkąńców chwalić jak dobrze segregują śmieci,a cena wywozu wzrosła 100 % .....czy oni mają mnie za ... ?
~ 1-11-2013 8:26
Na śmietnikach jest większy syf niż był. Pojawiły się przy ulicach dekoracyjne gniazda jak w trzecim świecie. Tu chodzi o podwyżkę i już zapowiadaną następną.
~Marcin1984 1-11-2013 8:42
Mieszkańcy segregują dobrze, ale jakoś konsorcjum nie kwapi się, żeby instalować nowe pojemniki na poszczególne odpady. I znowu przykład, że mieszkańcy wywiązują się ze swoich zobowiązań, a reszta już nie musi. Ot, cała Polska.
~Tuiteraz 1-11-2013 9:07
To kolejna propaganda.Owszem 85 % zdeklarowało segregację ale po to aby płacić mniej.W mojej okolicy na niektórych podwórkach nic się nie zmieniło. Nie ma odpowiednich pojemników.Ludzie nie segregują bo nie mają do czego albo im się nie chce.Drodzy włodarze przejedźcie się po prowincji (Cieplice, Sobieszów,Jagniątków) a zobaczycie jak jest.Jest większy bałagan niż był. Śmieci są wywożone nieterminowo.
~czarna5 1-11-2013 9:22
jeżeli chodzi o wyrzucanie śmieci koło pojemników np. przy plastikach, to dzieje się tak dlatego, że nie sposób wrzucić worek nazbieranych wysegregowanych śmieci przez otwór o przekroju 20 cm. Pojemniki są przygotowane na wrzucanie pojedynczych odpadów typu plastikowe butelki, a wynosząc worek z plastikowymi odpadami nie będzie się przeciskało przez mały otwór pojedynczo odpadów i to trzeba zmienić koniecznie, tak by można wrzucić pełny worek śmieci.
~Jak to jest 1-11-2013 9:43
To kto ma zapłacić za pozostałe 22%. Może znowu okazać się ,że uczciwi ludzie zapłacą za cwaniaczków i kombinatorów. Okaże się ,że tylko głupcy płacą Po za tym tylko 69 tysięcy mieszkańców ? To gdzie reszta? Przemeldowali się do innych gmin czy w popłochu pouciekali z tego miasta.
~Matematyka 1-11-2013 9:50
Jelenia Góra liczy 83 097 wynika ,że w mieście brakuje ok 14 000 ludzi. Znowu jakieś manipulacje?
~### 1-11-2013 9:54
Na Zaułku do dzisiaj Simeco nie dostarcza worków na segregacje ładuje się wszystko do pojemnika .A pni Grześkowiak niech sprawdzi jak niektórzy segregują śmiecie ,koszą trawę 30 worków,ścinają krzewy ,podcinają drzewa ,popiół po 3 worki itp. to wszystko nazywa się bio. A firma ma to zbierać za darmo ,bo prywaciarz płaci tylko za pojemnik a nie tony dodatkowe ,więc nie piszcie że to jest segregacja to jest oczyszczanie posesji za darmo
~Tel 1-11-2013 10:08
Ludzie! Trudno podnieść klapę i wrzucić odpady? Jak masz duży gabarytowo, to po co jak k...n wpychasz go przez mały otwór?! Pojemniki ciągle są dostawiane. Popyt był tak wielki, że zabrakło ich w… całej Europie. Gdybyście oglądali telewizyjne "Wiadomości", to wiedzielibyście o tym. Jeśli ktoś mówi, że jest większy bałagan jak dawniej, to powinien wybrać się do okulisty! Śmieci są wywożone częściej niż dawniej, mniej jest też buszujących w śmietnikach. Inna kwestia, że strasznie rozrabiają, kradnąc worki i rozrzucając wszystko.
~ada 1-11-2013 10:14
APEL!Proszę zobowiązać zarządców i wspólnoty mieszkaniowe oraz Gminę JG(ZGKiM)do szybkiej zmiany poglądów na ten temat. Ponieważ góry śmieci rosną na posadowionych podwórkach w samym centrum miasta (na przeciwko epoki). Nie ma wybudowanych pod klucz stałych obiektów zboru śmieci oraz nie ma pojemników kolorowych - segregatorów, bo prawdopodobnie teren podwórek - to własność Gminy JG. A wspólnoty mieszkaniowe nie mają prawa głosu. Tym nas karmią zarządcy wspólnot. Nie wolno na terenie podwórek, gdzie gmina jest właścicielem gruntu zorganizować wspólnie kontenerów pod klucz.Co z tego, że mieszkańcy żetelnie segregują śmieci, gdy okoliczne sklepy, właścicele domków przyjeżdżają po zmroku i wyrzucają swoje śmieci, swój gruz, kartony do naszych niezabezpieczonych starych, brzydkich kontenerów.
~eco 1-11-2013 10:18
Taką sytuację kiedyś określało się słowami : "Pic na wodę - fotomontaż". W Jeleniej Dziurze nie ma segregacji odpadow. Te wyniki to tylko kreatywna twórczość urzędasów. Powinno być tak : Wszystko, co nadaje się do przetworzenia - powinno mieć "znaczek" W Niemczech jest to tzw. "grune punkt". I to trafia do wora, czy pojemnika na surowce wtórne i odbierane jest za darmo,bo to są półprodukty za które "śmieciarz" dostaje pieniądze! Papier, plastik, metal - za to dostaje pieniądze. U nas jak zwykle - "wolna amerykanka". Trzeba zmusić Obywatela do wysiłku i od niego żądać poznawania tajników recyklingu, a nie PRODUCENTA do prawidłowego oznakowania opakowań. Jestem pod wrażeniem dobrego humoru pani Grześkowiak! Specjalnie dla niej utworzono ten Wydział? To może jeszcze niech Comlex utworzy Wydzi
~ 1-11-2013 10:33
A nie byłoby dla MNIE cieplej posadki w tym wydziale gdzie NIC nie trzeba robić
~TEJOo 1-11-2013 10:51
Dlaczego tutaj za selekcjonowane smieci płaci sie tylko 7zł http://konin24.info/konin.php/a,151,n,9813/Aktualnosci/Selekcja-smieci-w-Gminie-Stare-Miasto
~do ~Tel 1-11-2013 12:26
"Śmieci są wywożone częściej niż dawniej" ?? co ty ćpiesz ?? idź do okulisty. Przed wspaniałą reformą 2x w tygodniu za niższą opłatę. A teraz ??
~kazekk 1-11-2013 13:15
Jak place za nieposegregowane to moge wrzucac do pojemnikow przy wspolnocie co mi sie podoba ? Jak to sie ma do tego ze inni sasiedzi placa np za posegregowane ?
~ 1-11-2013 13:21
super już jest drogo a będzie jeszcze drożej tylko skąd na te podwyżki brać pieniądze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Ula 1-11-2013 13:34
Tel: Sam idź do okulisty! jesteś zwykłym trollem. Kubły na Zabobrzu stoją zazwyczaj puste. Wywożone są nawet za często. A że plastiki sie nie mieszczą? Bo tacy kret… jak ty nie gniotą butelek. Podobnie z papierem. Jeden z drugim cymbałem potrafią do pojemnika niezgniecione pudełko włożyć. I tylko jęczycie.
~xx 1-11-2013 13:35
Niech poprawią ten swój śmieszny rozkład wywozu smieci albo wogóle zlikwidują bo bzdety tam piszą,np. napisali że odbiór worków z papierem 24 października,wystawiłem 23 a zabrali po tygodniu.Żenada.
~eco 1-11-2013 13:52
..fakt! Komorników powinno się (...) (sic!!!) !!!
~ 1-11-2013 13:55
Wczoraj przy mojej ulicy miał być wywóz odpadów rtv. Przedwczoraj wieczorem wystawiłem więc koło kontenerów stary kineskopowy 40 calowy telewizor. Stał cały dzień i nikt nie przyjechał. Za to dziś w nocy wracała ekipa z jakiegoś baru po "haloween" i zrobili sobie zabawę. Efekt jest taki, że dziś wokół śmietnika wala się połamany plastik, rozbite szkło i porozwalane elementy kineskopu. Nie wspomnę nawet o "posegregowanych" śmieciach, które codziennie jakiś gnój o nieokreślonej godzinie przerzuca mi przez żywopłot i tak zostawia w ogrodzie. Podejrzewam, że jakiś właściciel domków znalazł sobie miejsce gdzie można wyrzucić z samochodu przejazdem.
~ 1-11-2013 14:29
Pani Naczelnik Grześkowiak może będzie Pani łaskawa odpowiedzieć kiedy mieszkańcy indywidualnych nieruchomości( budynków własnych) otrzymają z Urzędu DECYZJĘ ADMINISTRACYJNĄ - podstawę do oplat za odbiór śmieci? Decyzję - czyli podstawę prawną zobowiązania finansowego mieszkańca wobec urzędu miasta. Wspólnoty, spóldzielnie mieszkaniowe wykonały za Was robotę ustalajac opłaty dla swoich członków. Natomiast urząd nie wszystkim dostarczył DECYZJE.
~xxx 1-11-2013 15:14
G. prawda jakie segregowanie - zobaczcie na Zabobrzu - śmiech na sali - to jest segregacja do jednego pojemnika?
~ 1-11-2013 15:39
"Trzeba zmusić Obywatela do wysiłku i od niego żądać poznawania tajników recyklingu". Chyba Cię kolego nieco pop...liło.
~TEJOo 1-11-2013 15:50
Czemu segregacja jest taka droga i czemu za takie pieniadze my sami to musimy robić a firmy maja juz posegregowane smieci i robia na tym kasę. Ps.czy można ``UKRAŚĆ`` śmieci? W jelonce mozna hehehe. .................
~TEJOo 1-11-2013 15:53
Jelenia góra rocznie traci 600tys za kradzież śmieci. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/smieci-segregowane-znikaja-zanim-zdazymy-wywiezc-grupy-sa-zorganizowane,357005.html Zapomnieli tylko dodać że ludzie płaca za śmieci których oni nie muszą odbierać więc kasę mają za nic.
~AnonimGall 1-11-2013 17:34
Zabobrzanie to nie jeleniogórzanie! ;)
~front 1-11-2013 19:37
Czy ktoś sprawdza czy wszyscy członkowie wspólnoty mieszkańców złożyli prawdziwe zgłoszenia o ilości osób w mieszkaniu,Na oko widać że wiele osób nie płaci ,
~TEJOo 1-11-2013 20:28
Nikt nie spawdza i to jest fakt ale miasto kręci nas a my kręcimy miasto :-)
~danar 1-11-2013 20:31
Zapraszam na "uroczy" śmietnik Staromiejska/Plac Zdrojowy. To chyba najbardziej syfiasty śmietnik w tzw. uzdrowisku. Bardzo chętnie podrzucają tam śmieci kierowcy korzystający z parkingu. Ciekawe, że zupełnie nie przeszkadza to sławetnej Radzie Cieplic, Prezesom i i innym władcom tzw. uzdrowiska.
~śmieci 1-11-2013 21:04
a to dobre konsorcjum nie zadbało o to aby na ul. Złotniczej były pojemniki do segregacji czy też kolorowe worki odpowiednie do segregacji, do dzis nie otrzymalismy pisemnej informacji kiedy i jak bedą u nas odbierane odpady
~emerytka 1-11-2013 22:30
Nie widzę tak różowo tej segregacji.Uważam,ze było o wiele lepiej kiedy za wywożenie śmieci odpowiedzialna była Spółdzielnia Mieszkaniowa.Mamy przy bloku estetyczną wiatę,były pojemniki na butelki plastikowe,na szkło kolorowe i białe,na papier.Nigdy śmietniki nie były przepełnione,zawsze czyściutko uprzątnięte.Teraz różnie bywa.Jest 1 pojemnik na szkło,chyba stanowczo za rzadko opróżniany,połowa wiaty zawalona była butelkami i słoikami.Jak się ma większą ilość plastikowych śmieci to trudno je wcisnąć przez mały otwór.Jest na to 2 pojemniki,może jeden oznakować tylko na butelki i zostawić mały otwór,a ten drugi na inne odpady z odkrywaną pokrywą.
~szklarka 1-11-2013 23:25
tijjjaa...w Szklarskiej ja za smieci place "wodociagowe".... to jest smiech na sali .Nie dosc ze place za smieci segregowane (no coz, taki akces) - to place za wode ktora zuzywam zeby pomyc te wszystkie plastiki...............kto mi powie ile w kubikach wody jest smieci... prosze niech mi ktos to przeliczy bo ja nie wiem
~szklarka 1-11-2013 23:32
tijjjaa...w Szklarskiej ja za smieci place "wodociagowe".... to jest smiech na sali .Nie dosc ze place za smieci segregowane (no coz, taki akces) - to place za wode ktora zuzywam zeby pomyc te wszystkie plastiki...............kto mi powie ile w kubikach wody jest smieci... prosze niech mi ktos to przeliczy bo ja nie wiem
rymcycymcy 2-11-2013 1:23
Największą zaletą selekcjonowania ...była uzasadniona konieczność ...wymeldowania starej ! :)
~rymssss 2-11-2013 10:12
Nie meldunek a to czy ktos zamieszkuje decyduje o tym czy placic czy nie. Wiec samo wymeldowanie "starej" o ile dalej mieszka nic nie daje :)
~szk 2-11-2013 13:39
A starej ,,, nie mozna od tak sobie wymeldowac .
~ale jaja 2-11-2013 13:51
Staszek Bareja wiecznie żywy. Jak zobaczyłem tytuł, to myślałem, że to 1 kwiecień. O jakiej oni segregacji bredzą ??? U mnie na osiedlu nikt niczego nie segreguje bo i nie ma do czego. BUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
~Alicja II 2-11-2013 15:46
My " chwaleni" mieszkańcy skarżymy się, że takiego "syfu" jak teraz jeszcze nie było - pojemników na makulaturę mało, ważne dokumenty z danymi walaja sie po całym podwórku, Wstyd dla odbiorców śmiecii i itp.
~ 2-11-2013 21:26
na mojej ulicy też niczego nikt nie segreguje, nigdy nie widać żadnych worków na śmieci segregowane, a pojemników nie wiadomo gdzie szukać, tylko sąsiad, co ma posesję prywatną, podrzuca śmieci do śmietnika komunalnego cichaczem, jak już ciemno, chociaż ma u siebie dwa pojemniki postawione
~ 4-11-2013 7:22
my również nie mamy worków ani pojemników do segregacji choć powinni dostarczyć wiec jest po staremu tylko cena się zmieniła
~Zdzisław 23-11-2013 22:26
Pani Naczelnik tylko chwali się licząc na premię. Podległe jej służby miernie wywiązują się z segregacji po prostu nie pozostawiają worków w których odbierają bioodpady. Twierdzą, że obiecano im premię za oszczędność worków. Czy ktoś rozumie o co tu chodzi. Może Ewa Grześkowiak coś na ten temat wie? Jak pisze się do niej mejla to hrabina nie raczy nawet odpowiedzieć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group