Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 2893
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórski szpital zyskał nową pracownię

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 16 września 2009, 16:10
Aktualizacja: 16:11
Autor: Mar
Fot. Mar
Druga pracownia kardiologiczna przy oddziale Kardiochirurgii interwencyjnej została dzisiaj uruchomiona w szpitalu wojewódzkim.Będą w niej między innymi wykonywane zabiegi angiografii, nowoczesnej metody diagnozowania, czy balonikowania żył.

- Pracownia kosztowała około 3 milionów złotych, a pieniądze w całości pochodzą z funduszy urzędu marszałkowskiego – mówił dyrektor szpitala Stanisław Woźniak – jej powstanie jest korzystne dla pacjentów z kilku powodów. Pierwszy, to możliwość diagnozowania większej liczby chorych. Drugi to możliwość wykonywania innych zabiegów kardiochirurgicznych, jak wszczepianie rozruszników serca. Pierwszy taki zabieg wykonaliśmy w kwietniu tego roku. Również diagnozowanie stanu dróg wyprowadzających płyny z trzustki i z woreczka żółciowego. Dzisiaj jest możliwe do wykonania tylko we Wrocławiu, niedługo będzie dostępne i u nas.

Kardiologia interwencyjna jest jedną z niewielu dziedzin, gdzie nie ma limitów przyjęć i szpital nie będzie ograniczał dostępu do tych badań i zabiegów.

Krótki i bardzo treściwy wykład o rosnącym znaczeniu kardiologii i kardiochirurgii wygłosił profesor Waldemar Banasiak z Ośrodka Chorób Serca Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
- Powszechnie boimy się raka, na onkologię kładziemy nacisk, tymczasem na raka umiera 20 procent Polaków. Natomiast zawał i udar mózgu to przyczyna połowy zgonów w naszym kraju! – wyjaśniał profesor Banasiak – taka pracowania jak dzisiaj otwierana w Jeleniej Górze jest nie do przecenienia, gdyż niezwykle ważne jest diagnozowanie chorych u których jeszcze nie wystąpiła choroba wieńcowa. Gdy jest już w pełni rozwinięta bywa za późno na leczenie. Jaka jest przyszłość kardiologii? Niezwykle trudno jest przewidywać, ale obserwując olbrzymi postęp w ciągu zaledwie kilku lat możemy przewidywać, że będziemy ratować coraz cięższe przypadki. Jeszcze klika lat temu zabiegi ze wstawianiem stentów, czyli protez naczyń krwionośnych, były czymś niezwykłym. Teraz to zabieg coraz bardziej standardowy.

- Nasz oddział powstał w 2001 roku z inicjatywy doktor Moniki Mikulicz-Pasler, jako druga placówka tego typu poza Wrocławiem, po Lubinie – przypominał ordynator Leszek Bystryk – jako Karkonoskie Centrum Kardiochirurgii Interwencyjnej. W roku 2001 wykonaliśmy 422 zabiegi angiopastyki wieńcowej, natomiast w ubiegłym roku tych zabiegów było już 1.228. Nowa pracownia pozwoli nam przyjąć kolejnych pacjentów. Obsługujemy nie tylko Jelenią Górę, ale też zachodnio-południową część województwa dolnośląskiego.

- Dzięki nowej pracowni będziemy mogli na przykład ratować jednocześnie dwóch pacjentów z zawałami – mówi doktor Grzegorz Walczak – zdarzało się dotychczas, że drugi chory musiał czekać aż zwolni się miejsce na stole. Teraz ten problem zostanie rozwiązany.

W dwie godziny później pierwsi pacjenci trafili na stół do diagnozy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Paszczak 16-09-2009 17:08
W szpitalu nie ma oddziału "Kardiochirurgii interwencyjnej" (nomen omen masło maślane). Jest kardiologia interwencyjna.
~szczurek 16-09-2009 18:38
W naszym szpitalu potrzebny jest oddział neurochirurgii a nie jakieś tam odziały pulmonologiczne nowe kardiologiczne Gdzie marszałek ma oczy Przepraszam chyba że maja w tym Interes.
~SKS 16-09-2009 19:31
Jak nie przeszedłeś zawału serca\\\"SZCZUREK\\\"to nie dyskutuj na ten temat.Mnie właśnie dr.Walczak uratował życie i ta właśnie aparatura.Brawo dobre i to,Pamiętajcie że Jelonka powoli robi się B a nawet C kategorią w woj.Dolnośląskim i taki zakup to dobrze rokuje temu szpitalowi.Pozdrowienia dla P.dr.Walczaka.SKS Panie doktorze-SKS.Grzegorz.(-)
~Iza 16-09-2009 20:01
Ciesze sie bardzo,bo juz dawno skorzystalam z wiedzy dr Bystryka!!!Moje stenty maja 5 lat i maja sie dobrze,a ja z nimi.Dobra sprawa!!
~Iza 16-09-2009 20:03
Ciesze sie bardzo,bo juz dawno skorzystalam z wiedzy dr Bystryka!!!Moje stenty maja 5 lat i maja sie dobrze,a ja z nimi.Dobra sprawa!!
~xyz 16-09-2009 21:28
pracuje na tym odzdziale od samego poczatku,jestem dumna iz mamy taka pracownie i tak wspanialy personel.jest sie czym pochwalic.ratujemy ludzkie zycie 24 godz na dobe! wspaniale!!!!!!!
~gudi 16-09-2009 22:58
powinno być południowo - zachodnią, a nie zachodnio - południową
~grr 17-09-2009 13:16
a kiedy jakis rezonans (nmr) do nas zawita?
~ciepliczankaz2 17-09-2009 20:33
jestem po zabiegach na sercu /stenty/i wykonywał mi je właśnie dr. Bystryk.To wspaniały doktor i już nie mogę się doczekać kiedy otworzy pry watną praktykę/może ktoś coś wie na ten temat/.Pomaga ludziom i oby wiecej takich lekarzy miała Jelenia Góra a nie lekarzy karierowiczów i bawiązych się w politykę/p.Czerkasow/kiedyś wyśmienity ortopeda teraz radny -bezradny
~Roma 2-02-2010 12:15
Lezalam teraz w szpitalu na kardiloogii i naprawde chyle czolo przed doktorem Bystrykiem .Wspanialyi Mily Diktor .Caly personel jest wspanialy DZIEKUJE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group