Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7337
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórski SOR do… rozbiórki

Czwartek, 4 lutego 2016, 7:48
Aktualizacja: Sobota, 6 lutego 2016, 8:24
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Jeleniogórski SOR do… rozbiórki
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Jeleniogórski szpital przygotowuje wniosek o dofinansowanie przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który nie spełnia już wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia. Przez to placówka może nie otrzymać finansowania na funkcjonowanie oddziału. – Wniosek będzie gotowy do marca br., czyli do czasu ogłoszenia konkursu, ale proponowane kwoty dofinansowania nie rozwiążą naszego problemu z SOR–em – mówi dyrektor szpitala Tomasz Dymyt.

Jak wyjaśnia dyrekcja Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, obecny SOR nadaje się do… rozbiórki. - Mówiąc najogólniej nie spełnia on wymogów przede wszystkim powierzchniowych, bo na obecnej powierzchni nie jesteśmy w stanie pomieścić tego, czego wymaga od nas Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi dyrektor placówki Tomasz Dymyt. – Dlatego musielibyśmy wybudować zupełnie nowy obiekt, ale koszt takiej inwestycji szacuje się na około 15 mln zł. Nieco mniej, bo około 11 mln zł, kosztowałoby dostosowanie obecnego obiektu do wymogów NFZ-u, ale póki co nie mamy takich pieniędzy i nie możemy też na nie liczyć ze źródeł zewnętrznych – dodaje dyrektor.

W marcu br. ma zostać ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia konkurs w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 4 mln zł.

- Połowę z tego możemy przeznaczyć na sprzęt, a dwa miliony złotych na przebudowę, czyli stworzenie sali monitorowania funkcji życiowych, co tak naprawdę nie rozwiąże problemu naszego SOR-u – mówi Tomasz Dymyt. – Cały czas szukamy możliwości pozyskania większych pieniędzy zewnętrznych bo w przyszłych lata budowa nowego SOR- u jest nieunikniona. Jeśli nie spełnimy wymogów NFZ, możemy nie dostać finansowania na funkcjonowanie tego oddziału lub otrzymamy pieniądze mocno okrojone, a przecież pacjentów przyjmować będziemy musieli tak, jak dotychczas. Ze swojego budżetu natomiast obecnie spłacamy zrobioną w minionym roku elewację budynku, która kosztowała ponad 2 mln zł. Finansujemy również realizowaną od miesiąca budowę lądowiska, która zakończy się w połowie roku i będzie kosztowała około 700 tys. zł. Dotychczas był to tylko pulpit do startów i lądowań. Mamy jednak nadzieję na refundację środków za lądowisko – dodaje dyrektor.

Rozstrzygnięcie konkursu z RPO planowane jest w sierpniu br. Wówczas dowiemy się, czy jeleniogórski szpital dostanie te 4 mln zł, czy nie oraz zwrot kosztów budowy lądowiska. Tymczasem Samorząd Województwa Dolnośląskiego, który jest właścicielem szpitala przyznał placówce 1 mln zł na drobny sprzęt medyczny. Jaki? O tym przeczytacie Państwo w kolejnym artykule.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group