Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 3798
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórski „Mechanik” stawia na Słońce

Czwartek, 19 lutego 2015, 8:14
Aktualizacja: 8:22
Autor: Angela
Jelenia Góra: Jeleniogórski „Mechanik” stawia na Słońce
Fot. Organizator
Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” walczy o cenne nagrody w konkursie "Postaw na Słońce" Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Obecnie zakończył się pierwszy etap konkursu. W drugim etapie uczniowie „Mechanika” będą rywalizować z 12 innymi szkołami z Dolnego Śląska. Łączna pula nagród wynosi ponad 56 tys. zł.

W zakończonym niedawno pierwszym etapie konkursu „Postaw na słońce” udział wzięło ponad dwa tysiące osób. Ich głównym zadaniem było przeprowadzenie z pomocą nauczyciela-opiekuna analizy energetycznej wybranych budynków szkolnych oraz sprawdzenie, w jakim stopniu by one skorzystały na mikroinstalacjach fotowoltaicznych. W wyliczeniach pomagały m.in. materiały udostępnione przez Fundację BOŚ, która zagwarantowała wszystkim szkołom dostęp do specjalistycznych kalkulatorów i materiałów informacyjnych przygotowanych pod nadzorem merytorycznym Politechniki Warszawskiej.

- Uczniowie szybko doszli do wniosku, że w wielu przypadkach energia słoneczna odpowiedziałaby na potrzeby średniej sali informatycznej i mogłaby zasilić istniejące w niej komputery. Swoje wyliczenia przedstawiali na organizowanych w tym celu szkolnych apelach, na których o akcji „Postaw na słońce” i korzyściach wynikających z OZE dowiadywali się ich rówieśnicy. Konkurs dotarł w ten sposób do ponad 100 tysięcy uczniów ze wszystkich województw i umocnił wśród nich przekonanie o zaletach wynikających z wykorzystywania energii słonecznej, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych – relacjonują organizatorzy.

W drugim etapie zadanie uczestników będzie polegało na analizie energetycznej kilku wybranych domów jednorodzinnych oraz wyliczeniu w ten sam sposób zysków, jakie wynikałyby z zainstalowania na ich dachach paneli fotowoltaicznych. Z pomocą materiałów udostępnionych im przez Fundację BOŚ uczniowie oszacują kwotę, którą mieszkańcy domów mogliby zaoszczędzić. Później spotkają się z nimi i zaprezentują wyniki swoich analiz i obliczeń.

Ostatni, trzeci etap rywalizacji, będzie czasem dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoim środowiskiem lokalnym. Zespoły uczniów będą miały za zadanie przygotowanie konferencji, na których głos zabiorą także przedstawiciele Fundacji BOŚ - eksperci ds. odnawialnych źródeł energii. Uczniowie będą zajmować się promocją.

– Udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych staje się w Polsce coraz większy. Takie działania nie tylko chronią środowisko naturalne, ale przynoszą również wymierne oszczędności. Chcemy o tym opowiedzieć młodym ludziom, zwłaszcza że to oni będą kiedyś decydowali o tym, jaką energię wykorzystywać w gospodarstwie domowym – podkreśla ekolog Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes Fundacji BOŚ.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group