Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 3894
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeleniogórska lewica: z optymizmem i zadumą

Środa, 30 marca 2011, 17:24
Aktualizacja: Sobota, 2 kwietnia 2011, 14:13
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jeleniogórska lewica: z optymizmem i zadumą
W konferencji – prócz G. Malczuk i J. Sarzyńskiego – wziął udział Andrzej Gorzałczyński.
Fot. Angela
W zapewnieniu o optymistycznym patrzeniu w przyszłość członków SLD oraz w klimacie przygotowań do obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej upłynęła dzisiejsza konferencja w siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Jeleniej Górze. Liderka ugrupowania Grażyna Malczuk zapowiedziała rezygnację z funkcji przewodniczącej rady powiatu.

Dzisiejsza konferencja była przede wszystkim podsumowaniem dotychczasowej pracy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w mieście i województwie. Grażyna Malczuk mówiła m.in. o działaniach członków SLD w sejmiku wojewódzkim. Podkreślała pozytywną współpracę lewicy z Platformą Obywatelską i efekty wynikające z koalicji tych partii. M.in. mówiła też o połączeniu Szpitali: Wojewódzkiego w Jeleniej Górze i „Wysokiej Łąki” w Kowarach.

– Ustaliliśmy z naszym koalicjantem, że będziemy co miesiąc monitorować cały proces przekształcania się obu tych szpitali na tyle, by nic nie działo się kosztem jednego z nich. Podpisane zostało porozumienie z Solidarnością z Wysokiej Łąki, które gwarantuje utrzymanie oddziałów. Nie ma więc możliwości by szpital został sprzedany. Dostanie dwa dofinansowania z UE, co gwarantuje długie jego funkcjonowanie. Ponadto połączone zostaną kontrakty tych dwóch szpitali, co pozwoli im się zbilansować – mówiła Grażyna Malczuk, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Drugą poruszaną sprawą było odrzucenie z budżetu województwa na ten rok budowy drogi S5. Grażyna Malczuk tłumaczyła, że nie była to decyzja Sejmiku, zapowiadała też, że przyszłoroczny budżet będzie bardziej nowatorski. – To była decyzja na poziomie krajowym. Sejmik wysłał nawet w tej sprawie prośbę o utrzymanie tego zadania w budżecie, ale bezskutecznie. Będziemy jednak pilnować, by w pierwszym możliwym terminie ta droga weszła do planu budżetowego – usłyszeliśmy.

Józef Sarzyński mówił natomiast o pozycji SLD w mieście. On również zapewniał o dobrej współpracy z PO i prezydentem. Podkreślał jednak autonomię SLD w głosowaniach w sprawach społecznych, chociażby dotyczących podwyżki opłat za wodę oraz likwidacji dopłat dla mieszkańców.
– My byliśmy przeciwni tej podwyżce. Sprawa dopłat natomiast nie została jeszcze zakończona i w najbliższym czasie na poziomie rady będą podejmowane w tym temacie określone działania – mówił zastępca przewodniczącego Rady Miasta w Jeleniej Górze.

Padło też kilka słów dotyczących budżetu i zmian, które się w nim pojawiły z poparciem radnych lewicy. Józef Szarzyński wyjaśniał, że przyjęty budżet był niekompletny z winy poprzedniego prezydenta, stąd zielone światło dla wprowadzonych do niego zmian.
– Będziemy wspierać wszystko to, co będzie służyło mieszkańcom. Oceniając natomiast prezydenta po 120 dniach jego pracy warto podkreślić, że w relacjach z naszą partią lepiej się prezentuje niż poprzednik. Jest bardziej otwarty i chce rozmawiać z opozycją. To jest ogromna wartość, która przekłada się na konkretne działania – mówił Józef Sarzyński.

Grażyna Malczuk: Obecnie mamy więcej optymizmu, niż na innych konferencjach. Dla naszej partii minął bardzo trudny czas rządów PiS-u i ostrej opozycji byłego prezydenta i opcji wtedy rządzącej. Doszliśmy do takiego momentu kiedy partia SLD zyskała duże poparcie mieszkańców. W tym samym momencie czuję, że moja misja w zakresie powiatowym się kończy.

– Partia postawiła mi nieco inne zadania. Zostałam wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i wiceprzewodniczącą komisji do spraw młodzieży. To nakłada na mnie bardzo wiele obowiązków. Kiedyś głośno mówiłam na spotkaniach partyjnych, że nie powinno się w jednym ręku skupiać całej władzy, ponieważ jest wielu działaczy godnych docenienie. Dlatego w najbliższym czasie chcemy zorganizować konwencję i opracować program naszej partii na następne lata oraz dokonać zmiany przewodniczącego rady powiatowej. Jest wiele ciekawych twarzy, które będą miały czas przedstawić się we wszystkich kołach. Chcemy bowiem, że wybór nowego przewodniczącego był decyzją przemyślaną – dodała G. Malczuk.

Druga część konferencji dotyczyła natomiast rocznicy tragedii smoleńskiej oraz przygotowanych przez SLD uroczystościach związanych z uczczeniem pamięci posła SLD Jerzego Szmajdzińskiego.
– Był wyjątkowym człowiekiem nie tylko dla nas, ale również dla mieszkańców całego regionu. Członkowie SLD ufundowali tablicę pamiątkową, która zostanie odsłonięta 10 kwietnia br. o godz. 8.42 na budynku SLD przy Al. Wojska Polskiego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do włączenia się do tej uroczystości – zachęciła Grażyna Malczuk.

Na koniec zapowiedziano też, że ze względu na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II, w dniu 1 maja nie odbędzie się coroczna uroczystość święta pracy na placu Ratuszowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group