Czwartek, 29 lipca
Imieniny: Marty, Olafa
Czytających: 6040
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórska fara już dziś bazyliką mniejszą

Niedziela, 15 maja 2011, 8:37
Aktualizacja: 20:34
Autor: RED
Jelenia Góra: Jeleniogórska fara już dziś  bazyliką mniejszą
Fot. KONRAD PRZEZDZIĘK
Dzisiejsza Eucharystia w połączeniu z ogłoszeniem Tytułu i Godności Bazyliki Mniejszej dla kościoła pw. świętych Erazma i Pankracego zwieńczy cykl wydarzeń związanych z podniesieniem rangi najstarszej świątyni Jeleniej Góry. Wydarzenie będzie transmitowane na całą Polskę przez Telewizję TRWAM i Radio Maryja.

Już dzisiaj o godz. 17. 30 z Placu Ratuszowego do kościoła farnego przemaszeruje orkiestra dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej, której koncert towarzyszyć będzie odsłonięciu tablicy pamiątkowej. O godz. 18. 00 zacznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE księdza kardynała Antonia Canízaresa Llovera, profekta Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podczas mszy nastąpi ogłoszenie Tytułu i Godności Bazyliki Mniejszej dla kościoła pw. świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

– Ten kościół był przez wieki opoką dla jeleniogórskich chrześcijan – mówi ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski i proboszcz fary. Miał bowiem w swoich dziejach także epizod protestancki. Niebawem ranga świątyni zostanie podniesiona do godności: bazyliki mniejszej.

Wydarzenia związane z tym zaczęły się już 10 maja (wtorek), kiedy to farę jeleniogórską wraz z jej „zakamarkami” było można zwiedzić w grupach oprowadzanych przez przewodnika. Zwiedzanie było też możliwe w sobotę (14 maja).

W czwartek, 12 maja, odbyła się uroczystość odpustowa ku czci patronów św. Erazma i Pankracego. Mszę świętą o godz. 18 celebrował ordynariusz diecezji legnickiej ksiądz biskup Stefan Cichy. Odbyła się także uroczystość poświęcenia ołtarza stałego. W ten dzień 25-lecie posługi kapłańskiej obchodził także ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz parafii oraz dziekan jeleniogórski.

W piątek, 13 maja, o godz. 10 w Książnicy Karkonoskiej zaczęła się konferencja naukowa zatytułowana „Parafialny kościół miejski w Jeleniej Górze. Historia i teraźniejszość”. W ten sam dzień o godz. 19 w farze zabrzmiały koncerty w hołdzie Janowi Pawłowi II. Na organach zagrała Marta Niedźwiecka. Było można także wysłuchać Misterium „Ukryty ja” opartego na tekstach Karola Wojtyły z muzyką Stanisława Fijałkowskiego. Kompozytor poprowadził Orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej. Zaśpiewali: Lora Szafran, Anna Serafińska, Marek Bałata i Janusz Szrom oraz Chór Kameralny Senza Rigore. Narracja – Jacek Paruszyński. Od piątku do niedzieli w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze odbywały się warsztaty muzyczne śpiewu gregoriańskiego.

Wczoraj o godz. 20 zaczęły się nieszpory i czuwanie przy relikwiach świętych patronów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group