Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9877
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórscy radni nie złamali prawa

Wtorek, 27 marca 2018, 7:35
Aktualizacja: Środa, 28 marca 2018, 8:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jeleniogórscy radni nie złamali prawa
Fot. archiwum
Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze zajęła się sprawami, które opisywaliśmy na naszych łamach. Chodzi o kwestię usprawiedliwiania nieobecności radnych na komisjach lub sesjach Rady Miejskiej, do których dochodziło w ubiegłym roku.

- W odpowiedzi na zapytanie dotyczące jeleniogórskich radnych i kwestii pobierania przez nich diet pomimo nieobecności podczas prac Rady Miasta informuję, że po ukazaniu się na Państwa portalu publikacji dotyczącej sprawy dwojga radnych, Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze przeprowadziła pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze postępowanie sprawdzające w sprawie możliwego popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez Radnych Rady Miasta Jeleniej Góry oraz ewentualnego usiłowania oszustwa jakiego mogli się oni dopuścić poprzez doprowadzenie Miasta Jeleniej Góry do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wypłacenie im nienależnych diet, tj. o czyny z art 13 § 1 kk w zw. z art. 286 § 1 kk i z art. 231 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. - powiedział prok. Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy jeleniogórskiej prokuratury.

- Przeprowadzone czynności wykazały, że nie doszło do popełnienia przestępstwa, w związku z czym odmówiono wszczęcia śledztwa. Jak ustalono, jedna z radnych nie była obecna na posiedzeniu Rady Miasta, a następnie złożyła usprawiedliwienie swojej nieobecności. Ówczesny przewodniczący Rady nie uznał zasadności jej usprawiedliwienia, wobec czego nie otrzymała ona diety, jaka przysługiwałaby jej w sytuacji, gdyby brała udział w obradach Rady Miasta. Radna nie kwestionowała decyzji przewodniczącego – informuje rzecznik.

- Inny radny miał z kolei podpisać się na liście obecności w czasie posiedzenia jednej z komisji Rady Miasta, po czym opuścił salę, w której toczyły się prace. Radny wyjaśnił następnie powody swojej absencji oraz skierował do Przewodniczącego Rady Miasta pismo, w którym zwrócił się, aby uznano jego nieobecność w tym dniu – kontynuuje T. Czułowski.

- Wskazanym radnym nie zostały wypłacone nienależne diety, żadna z tych osób nie wnosiła o wypłatę wynagrodzenia za dni, w których byli nieobecni. Przesłuchany w charakterze świadka ówczesny przewodniczący Rady Miasta Jeleniej Góry wskazał, że interes Miasta nie został w żaden sposób naruszony – dodał rzecznik prokuratury.

Przypomnijmy, radna Danuta Wójcik złożyła pismo w sprawie usprawiedliwienia nieobecności na sesji w październiku 2017 r., uzasadniając, że pełniła w tym czasie "inne obowiązki radnego", a przebywała wówczas za granicą. Ówczesny przewodniczący Konrad Sikora nie uznał radnej tego usprawiedliwienia, więc jej dieta została pomniejszona za nieobecność na sesji. W drugim przypadku, radny Krzysztof Kroczak wszedł w trakcie posiedzenia jednej z komisji, podpisał listę obecności i wyszedł, a po medialnej publikacji na ten temat złożył pismo, aby nie uznawać mu obecności na komisji i potrącić część diety.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
534
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
 
Aktualności
Burza w Karkonoszach zamieniła się w ładną pogodę
 
Kultura
Wyprawa w świat koronek
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group