Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6099
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ourense (Hiszpania): Jeleniogórscy kadrowicze pojechali do Hiszpanii powalczyć o medale

Środa, 16 lipca 2008, 18:41
Aktualizacja: 22:01
Autor: JEN
Ourense (Hiszpania): Jeleniogórscy kadrowicze pojechali do Hiszpanii powalczyć o medale
Fot. JEN
Wczoraj wieczorem (15 lipca), zawodnicy Karkonoskiego Klubu Kajakowego: Tomasz Czaplicki, Michał Wrzal i Marcin Marchowski razem z trenerem Krzysztofem Czaplickim pojechali na mistrzostwa Europy we freestyle’u kajakowym. Dotrą tam po pokonaniu 3 tys. km do Ourense w Hiszpanii.

W trwających tydzień zawodach (21-27 lipca) zapowiedziały udział ekipy prawie wszystkich europejskich krajów.
O mistrzowskie tytuły jeleniogórzanie walczyć będą z najlepszymi zawodnikami kontynentu. Po raz pierwszy zawodnicy z KKK startują jako oficjalna reprezentacja Polski, a Krzysztof Czaplicki jest kierownikiem narodowej ekipy.

Nasi kajakarze mają już w tym roku na koncie kilka sukcesów. Tomasz Czaplicki wywalczył tytuł mistrza Polski seniorów w III Otwartych Mistrzostwach Polski we freestyle’u kajakowym, Michał Wrzal był czwarty zawodnikiem w kategorii seniorów, a drużyna KKK w składzie: Tomasz Czaplicki, Michał Wrzal i Marcin Marchowski zajęła trzecie miejsce.

Redakcja Jelonki życzy naszym reprezentantom ze stolicy Karkonoszy szerokich wód.

Zasady

Freestyle kajakowy jest dyscypliną kajakarstwa górskiego, od niedawna zarejestrowaną w Polsce, ale od lat uprawianą w Europie i na świecie. Konkurencja polega na wykonaniu rozmaitych opisanych ewolucji na specjalnie do tego celu skonstruowanym kajaku i rozgrywana jest na wodzie płaskiej, pływalniach, a ta najbardziej widowiskowa część, w odwoju na wartkich wodach górskich. Uprawianie tej dyscypliny wymaga niebywałych umiejętności kajakarskich, przygotowania siłowego oraz doskonałej znajomości charakterystycznych cech rzeki górskiej.

Odwój

To zjawisko występuje pod naturalnymi i sztucznymi progami na rzekach górskich. Spływający strumień wody wytwarza, zgodnie z prawem Bernoulliego podciśnienie, które zasysa wstecz wodę. Powoduje to powstanie cyrkulacji, nazywanej przez kajakarzy górskich odwojem, który wciąga i obraca pływającymi przedmiotami. Woda w odwoju może być silnie napowietrzona, bo wciągane jest także powietrze, co dodatkowo zakłóca ruch pływającym przedmiotom. W takim zawirowaniu ciężko jest płynąć nawet na specjalnie do tego przygotowanym kajaku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group