Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6461
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Górę opanowali maniacy gitary klasycznej

Piątek, 17 lutego 2012, 10:42
Aktualizacja: 19:05
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Jelenia Górę opanowali maniacy gitary klasycznej
Fot. Agrafka
Wczoraj w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury koncertem inauguracyjnym rozpoczął się VIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania”. Oklaskiwano Annę Chorążyczewską, Patrycję Nowicką oraz włoski duet Giampaolo Baldini i Cesare Chiacchiaretta. 32 gitarzystów będzie się zmagało o tytuł Wielkiego Gitaromaniaka.

Anna Chorążyczewska jest zdobywczynią tytułu Wielkiego Gitaromaniaka podczas VII edycji konkursu, a Patrycja Nowicka zdobyła ten tytuł w V edycji.
- Zaprezentowałam dziś trzy miniatury, dwie z nich skomponował Marek Pasieczny, a jedna jest dedykowana właśnie mi, więc tym bardziej byłam zaszczycona móc dziś wykonać ten utwór. Zagrałam także XIII etiudę Maximo Diego Pujola, która jest utrzymana w rytmie tanga. Gry na gitarze klasycznej uczył mnie mój tata-gitarzysta gdy miałam sześć lat, później poszłam do szkoły muzycznej. Lubię również śpiewać i swoją przyszłość wiążę z muzyką – mówi Patrycja Nowicka.

Gwiazdami wieczoru byli także Giampaolo Baldini oraz Cesare Chiacchiaretta z Włoch, którzy w utworach Astora Piazzolli oprócz dźwięków gitary klasycznej zaprezentowali również typowy instrument dla tang argentyńskich bandoneon.

- Gitaromanię zainicjował mój mąż Łukasz Pietrzak wspólnie z ówczesnym dyrektorem Szkoły Muzycznej Wiesławą Tobiasz. Wcześniej w Kotlinie Jeleniogórskiej gitara klasyczna rzadko gościła, powstał więc pomysł by ściągnąć do naszego miasta jak najwięcej pasjonatów tego instrumentu i zaprezentować jego szerokie możliwości brzmieniowe – powiedziała Anna Pietrzak, organizatorka i zarazem dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Cieplicach.

Przesłuchania do konkursu i lekcje mistrzowskie rozpoczną się już dziś, a o godz. 19.00 odbędzie się koncert w wykonaniu Adama Kozłowskiego, laureata I nagrody w grupie starszej VII Gitaromanii oraz zespołu Lime Tree Quartet w składzie Wojciech Lipiński (gitara klasyczna), Marcin Janiszewski (akordeon, fortepian), Marcin Fidos (kontrabas) i Radosław Bolewski (perkusja).

Sześciu jurorów na czele z przewodniczącym Markiem Zielińskim będzie oceniało interpretację własną utworu, technikę gry, dojrzałość muzyczną, lecz głównie ogólne wrażenie, więc werdykty będą bardzo subiektywne, gdyż mniej ważna jest czystość gry od znakomitej kreacji.

Plan „Gitaromanii” znajdziecie w zakładce Artykuły Sponsorowane. Festiwal potrwa do soboty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
739
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group