Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6677
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra z radosnymi szkołami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 29 stycznia 2010, 8:55
Aktualizacja: 8:56
Autor: Angela
Fot. ......
Trzy place zabaw i sprzęt rekreacyjny dla sześciolatków za łączną kwotę 300 tys. zł trafi w tym roku do trzech jeleniogórskich szkół podstawowych: trójki, dziesiątki i jedenastki. Wszystko dzięki rządowemu programowi „Radosna szkoła”, który ma zapewnić wsparcie finansowe dla szkół.

Program „Radosna szkoła”, którego realizacja została zaplanowana na lata 2009 – 2014 ma stworzyć sześcio- i siedmiolatkom bezpieczne warunki w zakresie nauki i wychowania. Jego intencją jest stworzenie w szkołach warunków do aktywności ruchowej porównywalnych ze standardami wychowania przedszkolnego.

Program zakłada wsparcie finansowe zakupu lub zwrot kosztów pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole i na urządzenie szkolnego placu zabaw. Obejmujące, między innymi, koszt zagospodarowania terenu, bezpiecznej nawierzchni oraz sprzęt rekreacyjny.

W minionym roku do placówek w Polsce trafiło 40 mln zł. Jelenia Góra na pieniądze liczyć może jednak dopiero w roku obecnym. Pierwszeństwo przy budowaniu zewnętrznych placów zabaw miały przede wszystkim duże miasta, w których większa liczba rodziców zdecydowała się zapisać sześcioletnie dzieci do pierwszych klas. Na realizację projektu na 2010 rok ministerstwo przeznaczyło 150 mln zł. Z tych pieniędzy skorzystają m.in. trzy jeleniogórskie szkoły podstawowe: trójka, dziesiątka i jedenastka.

– Te szkoły ulokowane są w różnych częściach miasta, dlatego zostały one wybrane do realizacji tego projektu. Jednym z ważnych kryteriów przyznawania tych pieniędzy przez ministerstwo jest liczba sześciolatków posyłanych do pierwszej klasy. W naszym mieście w tym roku do pierwszych klas poszło 16 dzieci w tym wieku, nie byliśmy potentatem w tym zakresie i mogliśmy wnioskować o pieniądze tylko dla trzech szkół – mówi Waldemar Woźniak, naczelnik Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze.

– Zwróciliśmy się do ministerstwa o zabezpieczenie pieniędzy na pomoce dydaktyczne dla sześcioletnich dzieci uczących się w klasach pierwszych dla wszystkich jeleniogórskich szkół podstawowych. Jest to kwota blisko 100 tys. zł. Mamy nadzieję, że te środki zostaną nam przyznane.

Budowa placów zabaw rozpocznie się podczas wakacji, gotowe będą one od pierwszego września br. Koszt całego programu wynosi 2 mld 438 mln zł, z czego 1 mld 278 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a 1 mld 160 mln zł stanowić będzie finansowy wkład własny organów prowadzących.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

rymcycymcy 29-01-2010 10:09
Jak na Jelenią Górę 16 inteligentnych dzieci, to nawet niezły wynik :) ...aż boję się zastanawiać, skąd się one wzięły ;)
~gosc niedzielny 29-01-2010 10:26
tak, tak... sześciolatki do szkół!! w końcu ktoś musi wcześniej iść do roboty, by wcześniej zaczął płacić podatki i zus... Proponuję też przesunąć moment osiągnięcia pełnoletności na 17 lat albo 16 lat... w końcu, w tym wieku młodzież ma tyle energii, która ją rozpiera, a mogłaby ją spożytkować w robocie :-)
~własne zdanie 29-01-2010 11:10
16 szesciolatków na 600 dzieci z tego rocznika zapomniano napisac ze pieniadze będa jak odpowiedni procent sześciolatków pójdzie do pierwszej klasy jeżeli nie - pieniędzy nie będzie dlatego od kilku tygodni Pan naczelnik Woźniak w towarzystwie Pani dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej odwiedza wszystkie publiczne przedszkola i agituje rodziców dzieci szescioletnich do posłania ich do pierwszej klasy ta agitacja czasami mija sie z prawdą ( np. ze klasy 1 - 3 nie korzystają z dzwoknów, nie podziału na jednostki lekcyjne) Padło nawet stwierdzenie że dzieci które realiizują zerówkę w klasie pierszej będą uczyły się tego samego , a przecież wiadomo od jakiegoś czasu że to w pierwszej klasie dziecko uczy sie czytać i pisać czego obecnie w zerówkach nie ma miejsca pieniadze jednak są duże i warto o nie powalczyc wszystkimi mozliwymi sposobami ale czy tylko chodzi o palace zabaw w szkołach ja mam kilka pytan dotyczace mojego dziecka 1. co mam zrobic z dzieckiem w okresie ferii zimowych i wakacji , dla pracujących rodziców to najwazniejszy problem 2.pracuję do 17 - 18 godziny - lekcje kończą się około godz. 12, czy dziecko będzie skazane na przeładowane świetlice, gdzie będzie prowadzona swoista edukacja przez starsze dzieci 3. przy takiej ilości dzieci jak będzie wygladał WF - czy czteryy klasy na sali gimnastycznej jednoczesnie jak to częto ma miejsce w SP 11 a rytmika? gdzie w szkołach jest miejsce na poczciwe panie rytmiczki, 5. posiłki rozumiem że kanapki i ewentualnie wykupiony obiad - ale dla dziecka które w szkole bedzie do godz. 16 to chyba trochę mało
~matkapolkaX 29-01-2010 13:59
Dr. SzP 11 na ostatnim zebraniu rodziców agitował by wpłacać pieniądzę na Radę Rodziców. M.in. na budowę placu zabaw (kiedy dzieci zwykle przecież są na świetlicy) a tu proszę - jest dotacja:) Ciekawe kiedy ktoś kompetentny przyjrzy się ile pieniędzy zbiera się od rodziców, np. na malowanie klas, kupowanie dywanów, ławek, remont ubikacji.. Smutne...
~.. 29-01-2010 14:09
Jak zwykle wszytko do 11 ;< Nie ma innych szkół tylko taa jedna w jg >.< No ale na szczęście chociaz też 3 i 1o skorzysta
~matkapolkaX 29-01-2010 14:20
...to po co, w takim razie, dyrektor SZ.P. 11 agitował do wpłacania pieniędzy m. in. na budowę placu zabaw???
~do matki polkiX 29-01-2010 17:49
Pani chyba stała na korytarzu, bo dyr 11 mówił o tym na co Rada dała i bardzo za to dziękował, a o placu wspomniał jako inwestycji finansowanej przez miasto( podobnie jak o elewacji szkoły). Słuchanie ze zrozumieniem się kłania.
~ToTo 30-01-2010 0:02
Frekwencja rodziców na tych agitacyjnych spotkaniach, 2 czasem 4 osoby, świadczy o zainteresowaniu tematem i zaufaniu do prowadzących. Twierdzą że szkoły są przygotowane na przyjęcie 6 a nawet 5 latków. Ciekawe które w Jeleniej Górze? Pokażcie mi chociaż jedną, która oferuje dzieciom takie warunki jak przedszkole. Pan naczelnik i Pani dyr. poradni chyba nie wiedzą jak wyglądają przedszkola i na czym polega praca z takimi małymi dziećmi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group