Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8763
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Góra z radosnymi szkołami

Piątek, 29 stycznia 2010, 8:55
Aktualizacja: 8:56
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jelenia Góra z radosnymi szkołami
Fot. ......
Trzy place zabaw i sprzęt rekreacyjny dla sześciolatków za łączną kwotę 300 tys. zł trafi w tym roku do trzech jeleniogórskich szkół podstawowych: trójki, dziesiątki i jedenastki. Wszystko dzięki rządowemu programowi „Radosna szkoła”, który ma zapewnić wsparcie finansowe dla szkół.

Program „Radosna szkoła”, którego realizacja została zaplanowana na lata 2009 – 2014 ma stworzyć sześcio- i siedmiolatkom bezpieczne warunki w zakresie nauki i wychowania. Jego intencją jest stworzenie w szkołach warunków do aktywności ruchowej porównywalnych ze standardami wychowania przedszkolnego.

Program zakłada wsparcie finansowe zakupu lub zwrot kosztów pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole i na urządzenie szkolnego placu zabaw. Obejmujące, między innymi, koszt zagospodarowania terenu, bezpiecznej nawierzchni oraz sprzęt rekreacyjny.

W minionym roku do placówek w Polsce trafiło 40 mln zł. Jelenia Góra na pieniądze liczyć może jednak dopiero w roku obecnym. Pierwszeństwo przy budowaniu zewnętrznych placów zabaw miały przede wszystkim duże miasta, w których większa liczba rodziców zdecydowała się zapisać sześcioletnie dzieci do pierwszych klas. Na realizację projektu na 2010 rok ministerstwo przeznaczyło 150 mln zł. Z tych pieniędzy skorzystają m.in. trzy jeleniogórskie szkoły podstawowe: trójka, dziesiątka i jedenastka.

– Te szkoły ulokowane są w różnych częściach miasta, dlatego zostały one wybrane do realizacji tego projektu. Jednym z ważnych kryteriów przyznawania tych pieniędzy przez ministerstwo jest liczba sześciolatków posyłanych do pierwszej klasy. W naszym mieście w tym roku do pierwszych klas poszło 16 dzieci w tym wieku, nie byliśmy potentatem w tym zakresie i mogliśmy wnioskować o pieniądze tylko dla trzech szkół – mówi Waldemar Woźniak, naczelnik Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze.

– Zwróciliśmy się do ministerstwa o zabezpieczenie pieniędzy na pomoce dydaktyczne dla sześcioletnich dzieci uczących się w klasach pierwszych dla wszystkich jeleniogórskich szkół podstawowych. Jest to kwota blisko 100 tys. zł. Mamy nadzieję, że te środki zostaną nam przyznane.

Budowa placów zabaw rozpocznie się podczas wakacji, gotowe będą one od pierwszego września br. Koszt całego programu wynosi 2 mld 438 mln zł, z czego 1 mld 278 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a 1 mld 160 mln zł stanowić będzie finansowy wkład własny organów prowadzących.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group