Piątek, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Pawła
Czytających: 10632
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Góra w rankingach? Tylko na jasnych zasadach

Czwartek, 12 maja 2011, 7:53
Aktualizacja: Piątek, 13 maja 2011, 7:30
Autor: Angela/tejo
JELENIA GÓRA: Jelenia Góra w rankingach? Tylko na jasnych zasadach
Fot. TEJO
W ostatnich edycjach rankingu tygodnika „Newsweek” dotyczącego najlepszych prezydentów miast Polski Jelenia Góra uplasowała się w pierwszej dziesiątce (dziewiąte i siódme miejsce). W tegorocznym nie pojawiła się jednak wcale. Dlaczego? Obecne władze nie zgłosiły bowiem prezydenta Marcina Zawiły do tej rywalizacji, bo ich zdaniem, kryteria rankingu były „enigmatyczne”.

Wysoka lokata stolicy Karkonoszy w tych opracowaniach była chlubą poprzedniej ekipy ratusza. Miejsce Jeleniej Góry wśród najlepszych nie tylko dawało satysfakcję, lecz także – zdaniem samorządowców – przyczyniało się do promocji naszego miasta. W tym roku w analogicznym rankingu grodu Krzywoustego brak. Powód: nikt Jeleniej Góry nie zgłosił.

Rzecznik jeleniogórskiego magistratu Cezary Wiklik, zapytany o powód, dla którego obecna władza nie zgłosiła Jeleniej Góry do rankingu miast, odpowiada: – Obecny prezydent nie chciał chwalić się czymś, co byłoby być może kapitalne, ale tylko wirtualnie. Tak było w przypadku byłego prezydenta Marka Obrębalskiego, który w takim właśnie rankingu otrzymał nagrodę za projekt dotyczący szlaku czterech jeleniogórskich wież widokowych, które mogliby zwiedzać mieszkańcy i turyści – powiedział nam C. Wiklik.

– Projekt rzeczywiście ciekawy, gdyby nie fakt, że niemożliwy do zrealizowania. Dwie wieże widokowe: przy Bramie Wojanowskiej i przy Ratuszu nie zostaną bowiem dopuszczone do zwiedzania przez to, że ich drewniane konstrukcje wewnątrz nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, razem z całym ratuszem. Co więcej nie mają odpowiednich dróg ewakuacyjnych. Nikt widocznie nie sprawdza tego, czy wpisane informacje zgłoszone do rankingu są prawdziwe, czy nie – dodał.

- Była to ocena za pomysł, co wyraźnie zaznaczono – ripostuje Marek Obrębalski, prezydent miasta w latach 2006 - 2010. Za drugim razem (w ubiegłym roku) stolicę Karkonoszy wyróżniono za, między innymi, za próby ożywienia miasta dzięki wykorzystaniu środków w funduszy unijnych. Przypomnijmy, że za kadencji poprzednika Marcina Zawiły rozpoczęto realizację kilku takich projektów, w tym Term Cieplickich oraz rewitalizacji Parku Zdrojowego. - Efekty tych działań już widać – dodaje M. Obrębalski.

Tymczasem rzecznik jeleniogórskiego urzędu podkreśla, że obecny prezydent Jeleniej Góry nie uchyla się od żadnych ocen, pod warunkiem, że ich kryteria są czytelne i zobiektywizowane. Na dowód tego podaje inny ranking tego samego tygodnika, którego wyniki pojawiły się dwa tygodnie temu.
– Był to ranking zadłużenia miast, w którym Jelenia Góra znalazła się na jednym z ostatnich miejsc na liście, co nas bardzo satysfakcjonuje. To oznacza, że jesteśmy miastem, które dobrze zarządza swoimi wydatkami i przy realizacji inwestycji nie musi sięgać po zbyt duże kredyty i pożyczki – kwituje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group