Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 12056
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra nie dostała od ministra kultury pieniędzy na remont tzw. „zameczku”

Piątek, 15 lutego 2013, 8:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 lutego 2013, 19:07
Autor: Mea
Jelenia Góra: Jelenia Góra nie dostała od ministra kultury pieniędzy na remont tzw. „zameczku”
Fot. Angela
Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego w lipcu 2012 r. podczas wizyty w Jeleniej Górze zadeklarował wsparcie finansowe remontu willi Maxa Erfurta ze środków ministerstwa. – Chodziło o promesę na ponad 1 mln zł, jednak minister odrzucił złożony wniosek projektu o dofinansowanie wkładu własnego – mówi posłanka Zofia Czernow.

Remont „zameczku” na Zabobrzu ma być wykonany w ramach projektu pn.: „Wspólne dziedzictwo pogranicza - utworzenie transgranicznego centrum spotkań kulturowych w Jeleniej Górze i Boxbergu/O.L.".
Jak informuje Renata Kwiatek, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta z jeleniogórskiego UM główny wniosek o dofinansowanie projektu złożono w lipcu 2012 r. wspólnie z niemieckim partnerem - Gminą Boxberg, w ramach unijnych dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007 - 2013.

Całkowita wartość projektu po stronie polskiej stanowi kwotę 9 591 052 zł, z tego wnioskowana kwota dofinansowania w wysokości 85% wydatków kwalifikowalnych projektu to 8 152 394,20 zł. W ramach przedmiotowej inwestycji wykonane zostaną: przełożenie i ocieplenie dachu, roboty ogólnobudowlane, roboty instalacyjne wraz z przyłączeniami, ogrodzenie posesji, zagospodarowanie terenu oraz zakup wyposażenia obiektu. Wniosek o dofinansowanie projektu pozytywnie przeszedł ocenę formalną i merytoryczną. Komitet Monitorujący zadecyduje o przyznaniu dofinansowania projektu na posiedzeniu, które odbędzie się w ostatnich dniach lutego 2013 r.

W listopadzie 2012 r. został złożony również wniosek o dofinansowanie tego projektu ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach ministerialnego programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu programowi można wnioskować o promesę ministra na dofinansowanie wkładu własnego dla zadań, które „ubiegają się” o dofinansowanie m.in. z Programów Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej, w przypadku których nie zawarto jeszcze wiążącej umowy o dofinansowanie projektu, oraz których zakres dotyczy m. in. ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego.

Wnioskowana kwota dofinansowania z ministerstwa kultury na sfinansowanie wkładu własnego projektu złożonego do POWT Polska - Saksonia 2007 -2013 stanowiła kwotę 1 083 324,60 zł. Wniosek ten nie otrzymał dofinansowania, ale ponieważ w toku oceny uzyskał wysoką łączną liczbę punktów - powyżej 50 - miasto otrzymało możliwość złożenia odwołania, co zostało uczynione 6 lutego br.

- Ponieważ jest to projekt transgraniczny, minister pewnie uznał, że więcej jest funduszy na takie zadania z innych źródeł np. z dotacji unijnych, niż z pieniędzy przeznaczonych na kulturę, dlatego odrzucił wniosek na dofinansowanie remontu „zameczku”. Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła złożył jednak odwołanie i jeszcze będziemy rozmawiać z ministrem w tej sprawie – mówiła Zofia Czernow.

- Źródeł finansowania tej inwestycji jest wiele, więc remont „zameczku” na Zabobrzu będzie na pewno wykonany – zapewnia posłanka.
Przypomnijmy, że Willa Maxa Erfurta, fabrykanta papieru, który był właścicielem papierni w pobliskich Strupicach (Raszycach) została wzniesiona ok. 1902 roku. Do niedawna jej właścicielem była Politechnika Wrocławska, a w secesyjnym obiekcie znajdowała się biblioteka naukowa. W 2011 r. Urząd Miasta przejął obiekt. Po gruntownym remoncie zewnętrznym i wewnętrznym ma tu być przeniesiony Osiedlowy Dom Kultury z tzw. blaszaka.

Są już wstępne plany zagospodarowania zaobrzańskiego „zameczku”. Piwnice będą wykorzystane na sale taneczne. Na pierwszym i drugim piętrze będą znajdować się kluby ODK oraz biura. Na parterze ma powstać kameralna sala widowiskowa i mała kawiarenka, a na strychu galeria. Altanka i teren obok sadzawki będą wykorzystane na plenerowe koncerty, a piękny park na plenerowe formy zajęć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (63)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
809
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group