Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8565
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra miejscem pamięci narodowej. Ciąg dalszy Święta Żołnierzy Wyklętych

Niedziela, 3 marca 2013, 10:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 marca 2013, 7:42
Autor: Kamila Nawój
Jelenia Góra: Jelenia Góra miejscem pamięci narodowej. Ciąg dalszy Święta Żołnierzy Wyklętych
Fot. Czytelnik
Swoją wiedzę mieli okazję wzbogacić wczoraj (2.03) słuchacze wykładu historycznego, wygłoszonego przez Marcina Zawiłę. Sala Muzeum Karkonoskiego zgromadziła wielu pasjonatów historii Żołnierzy Wyklętych i zamieniła się w miejsce wspomnień i nowych pomysłów.

Historyk Marcin Zawiła w swoim wykładzie skoncentrował się przede wszystkim na Żołnierzach działających na terenie Jeleniej Góry i okolic. Krótki rys historyczny, przedstawiający sposób dotarcia owych bohaterów na te ziemie, poprzedził wspaniałą opowieścią o ludziach i wydarzeniach mających miejsce tak blisko nas.

- To smutne, że koncentrujemy się tylko na symbolach, pojedynczych wydarzeniach a nie na całości historii. Ważne jest, żeby święta krajowe upraszczające całość do epizodów pokazywać również w Jeleniej Górze. Chodzi przede wszystkim o pamięć o AK, o fantastyczne pokolenie ludzi, którzy byli z góry skazani na klęskę. To były dramaty różnych osób o różnych poglądach, trzeba więc zrozumieć to bardzo kompleksowo, a nie tworzyć spory polityczne – mówił prezydent Marcin Zawiła.

Wykład wywołał lawinę pytań zarówno od starszej, jak młodszej publiczności. Szczególnie plany prezydenta Marina Zawiły w sprawie uczczenia pamięci bohaterów tablicą pamiątkową została szeroko skomentowana, pojawiły się również inicjatywy stworzenia pomnika, nazwania ulicy lub placu.

Zapytany o uświadamianie młodzieży o tak ważnych wydarzeniach Marcin Zawiła powiedział:
- Trzeba umieć pokazywać historię, patos dla młodych ludzi może być za trudny, męczący. Opowiadając im przeszłość wątkami sensacyjnymi, anegdotami o ludziach, którzy chodzili tymi samymi ulicami oraz o miejscach, które są im bliskie mamy większą szansę do nich dotrzeć i zainteresować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
857
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group