Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6745
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra miejscem pamięci narodowej. Ciąg dalszy Święta Żołnierzy Wyklętych

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 marca 2013, 10:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 marca 2013, 7:42
Autor: Kamila Nawój
Fot. Czytelnik
Swoją wiedzę mieli okazję wzbogacić wczoraj (2.03) słuchacze wykładu historycznego, wygłoszonego przez Marcina Zawiłę. Sala Muzeum Karkonoskiego zgromadziła wielu pasjonatów historii Żołnierzy Wyklętych i zamieniła się w miejsce wspomnień i nowych pomysłów.

Historyk Marcin Zawiła w swoim wykładzie skoncentrował się przede wszystkim na Żołnierzach działających na terenie Jeleniej Góry i okolic. Krótki rys historyczny, przedstawiający sposób dotarcia owych bohaterów na te ziemie, poprzedził wspaniałą opowieścią o ludziach i wydarzeniach mających miejsce tak blisko nas.

- To smutne, że koncentrujemy się tylko na symbolach, pojedynczych wydarzeniach a nie na całości historii. Ważne jest, żeby święta krajowe upraszczające całość do epizodów pokazywać również w Jeleniej Górze. Chodzi przede wszystkim o pamięć o AK, o fantastyczne pokolenie ludzi, którzy byli z góry skazani na klęskę. To były dramaty różnych osób o różnych poglądach, trzeba więc zrozumieć to bardzo kompleksowo, a nie tworzyć spory polityczne – mówił prezydent Marcin Zawiła.

Wykład wywołał lawinę pytań zarówno od starszej, jak młodszej publiczności. Szczególnie plany prezydenta Marina Zawiły w sprawie uczczenia pamięci bohaterów tablicą pamiątkową została szeroko skomentowana, pojawiły się również inicjatywy stworzenia pomnika, nazwania ulicy lub placu.

Zapytany o uświadamianie młodzieży o tak ważnych wydarzeniach Marcin Zawiła powiedział:
- Trzeba umieć pokazywać historię, patos dla młodych ludzi może być za trudny, męczący. Opowiadając im przeszłość wątkami sensacyjnymi, anegdotami o ludziach, którzy chodzili tymi samymi ulicami oraz o miejscach, które są im bliskie mamy większą szansę do nich dotrzeć i zainteresować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~ 3-03-2013 11:49
Katyń polski trwa...
~łubudubutoja 3-03-2013 12:23
Stracone 23 lata i zim. Tylko wspomnienia o klęskach. A kiedy będą sukcesy? Czy nie piękniej by było jak byśmy swiętowali XX lecie super firmy czy to info. czy projektowej. Obyście nie podpalili naszego kraju.
~BOLO61 3-03-2013 12:54
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/historia/ogien-byl-bandyta,1,5045123,wiadomosc.html
~wowow 3-03-2013 13:04
Dzisiaj żołnierzami wyklętymi są żołnierze I i II Armii LWP,taki to już kraj,tak dziękował i dziękuje tym którzy chcieli za niego walczyć bez względu na możliwość wyboru opcji politycznej.
~malkuth 3-03-2013 13:05
Zastanawiam się, czy kiedy bandy Weszpolaków, NOPowców i kiboli zaczną napadać na rolników biorących dopłaty od okupującego nas Związku Socjalistycznych Republik Europejskich to też obwoła się ich bohaterami. Albo kiedy zaczną mordować lewaków, ... i pozostałych wrogów polskości, to czy postawi im się pomnik i zrobi wspominkową prelekcję. A na poważnie - to państwo i jego elity promowaniem tego typu polityki historycznej kręci sobie bat na własny tyłek. Faszyzujące środowiska stają sie coraz bezczelniejsze, a "święta" jak to sprzed dwóch dni są dla nich wodą na młyn. Ostatnie napaści na wykłady Środy i Michnika, blokowanie działania uniwersytetów w Gdańsku i Poznaniu są tylko przedsmakiem tego, co czeka ten kraj, jeśli dalej będziemy promować nacjonalistyczną narrację.
~normalny 3-03-2013 13:21
O.I to jest najważniejsze w życiu Polaka(obok zawisci i narzekania)Cofać się i cofać zamiast brnąć do przodu.
~do malkuth 3-03-2013 13:26
Po pierwsze nie Michnika tylko Szechtera, którego ojciec był zdrajcą w II RP, chciał obalać wolną Polskę, a brat tego gałgana był sędzia w czasach stalinowskich, a teraz ukrywa się w Szwecji. Tyle tytułem wstępu, nikt nie zamierza mordować lewaków i ..., tylko nie może krzykliwa mniejszość rządzić większością, to jest chore.Nie ma żadnych napaści na wykłady, tylko obrona przed chorą ... propagandą, promujmy to co pięknie, a nie to co chore. Odnośnie lewaków to komuniści zdobyli władzę po II wojnie w sposób nielegalny, mając za wsparcie sowieckie bagnety i polskich zdrajców, sfałszowali referendum i wybory, ich władza była nielegalna, w uczciwych wyborach polegli.
~pytam pisiakow 3-03-2013 13:33
wyswobodzonych przez Rosjan z niemieckich obozów zaglady/Czy woleliby zginąć aniiżeli byc zniewoleni potem na 45lat.Czy uznaja fakt ,że zgineło 600tys. ruskich na naszej ziemi aby oswobodzic Majdanek.?I czy oni po wyzwoleniu poszli do leśnych na bratobójcza wojnę.Katolibany opamiętajcie się.
~malkuth 3-03-2013 13:38
Powyżej mamy przykład tego, co będzie przyszłością Polski, jeśli elity (w tym osoby jak pan Zawiła) nie pójdą po rozum do głowy. Wszystkie te niby patriotyczne uniesienia dookoła tzw. żołnierzy wyklętych, powstania warszawskiego czy 11 listopada nie maja obecnie nic wspólnego z upamiętnieniem historii. One stały się doskonała okazją do pokazu siły przez faszyzujące środowiska wsparte przez kiboli i najbardziej reakcyjną część kościoła katolickiego. Wystarczy spojrzeć na fotorelacje z marszów w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie - kto w nich uczestniczy. NOP, Weszpolacy, Niklot, Zadruga, kibole, Blood&Honour - ludzie bratający się ze wschodnioniemieckimi neonazistami, węgierskimi bojówkami Jobbiku czy rasistowskimi oddziałami Neila Faraga z Anglii.
~malkuth 3-03-2013 13:44
I jeszcze jedno dla wszystkich fanów żołnierzy z lasu, którym nie w smak był koniec wojny w 1945 roku. Przecież z "sowieckim okupantem" na ziemiach polskich walczyli nie tylko nacjonaliści z NZS, ale także żołnierze UPA i Werwolfu. Im także należy oddać cześć, bo zabijali szeregowych członków PPRu (np. urzędniczki pocztowe, dróżników na kolei czy agronomów delegowanych do reformy rolnej i podziału ziem)?
~do malkuth 3-03-2013 13:57
Żal czytać te lewackie komentarze, to jakby się cofnąć w czasie do Bieruta, Gomułki i im podobnych zdrajców, "dziękuje" za sowieckie wyzwolenie,kiedy władzę zdobyli ludzie pokroju Moczara, Radkiewicza, zwykłe męty społeczne, bez sumienia, honoru, sprzedawczyki, sowieckie sługusy, którzy gospodarczo i intelektualnie zrujnowali ten kraj, a także wytworzyli swoim systemem edukacji takich jełopów jak Ty, którzy za nic mają oczywiste fakty, tylko w kółko powtarzają komentarze w stylu, a u Was biją Murzynów. Gdyby głupota umiała latać to w tej chwili byłbyś co najmniej na księżycu.
kazimierzp 3-03-2013 14:17
Czytam te głosy i widzę, że wielu nie pofatygowało się na ten, czy inny wykład. Nie wiecie co zostało powiedziane, a usiłujecie z tym polemizować. Nie było na tym wykładzie elementów nacjonalistycznych, czy usiłujących pokazać naszą historię jednostronnie. Po II wojnie światowej której końca wszyscy wyczekiwali nie wszyscy zaznali radości i spokoju. Ci co w czasie wojny walczyli z hitlerowskim okupantem bywali traktowani i niszczeni w imię nowych "idei" czy też racji nowego reżimu. Trudno aby zgadzali się iść na rzeź jak bydło w rzeźni, a tak byli przez nowe władze traktowani. Dzisiaj patriotyzm to nie bicie się, wrzeszczenie o ojczyźnie czy gnębienie innych. Dzisiaj potrzebny patriotyzm to żmudna, codzienna praca na rzecz ojczyzny i współziomków! To trudne, ale czy ktoś obiecywał łatwe...
~18 sqandal 3-03-2013 14:23
Patriotyzm ? .... a czym On teraz jest . Młodzi widzą patriotyzm za granicą gdzie idzie jakoś żyć i wątpie czy w imie patriotyzmu wrócą do kraju. Patriotyzmem żyją tylko jeszcze starsi ludzie i historycy , taka jest prawda
~w13 3-03-2013 14:24
wykład profesjonalny i bardzo potrzebny..szczególnie dla takich którzy swoja wiedzę zakończyli na czasach PRLu dla tego co się pytał odpowiem choć nie jestem z pisu te 600tys co zginęło to nie dlatego ze chcieli kogoś wyzwolić /np. Majdanek/ tylko dlatego ze stalin chciał zdobyć władze nad swiatem a co tam 600tys dla ruskich stalin sam wymordował w latach 1937-1941 z 10 milionów swoich obywateli i to cie nie martwi... a co do gwiazdy intelektu ..malkuta.. z racji wypowiedzi szkalujacych ponad miarę dyskusja ,bohaterów tego święta i propagujacego tzw. kłamstwo komunistyczne zgodnie z ustawa o zwalczaniu faszyzmu i komunizmu zgłoszę jutro zaw. o przestępstwie do prokuratury i mimo ze to dyskusja pod nicami przygotuje sobie argumenty które obroni w sądzie..już warto się szykować..
~malkuth 3-03-2013 14:33
^ Jeżeli po zakończeniu wojny i ukonstytuowaniu się nowych władz pewna znikoma część partyzantki nie była w stanie pogodzić się z faktem, że wyzwolenie przyszło z Moskwy i że teraz to Moskwa rozdaje karty w tej części Europy, nie powinno dziwić, że nowe władze traktowały leśnych "żołnierzy", którzy nawet kilka lat po wojnie prowadzili działalność dywersyjną i de facto terrorystyczną, jak pospolitych przestępców. Ogromna większość AKowców po '45 roku wróciła do cywila i włączyła się w normalne życie społeczeństwa i odbudowę kraju - przykładem niech będzie ojciec Jarosława i Lecha - Rajmund Kaczyński.
~malkuth 3-03-2013 14:42
Jeszcze w kwestii "rzezi AKowców". Zgoda co do tego, że szczególnie w schyłkowym okresie stalinizmu (lata 48-52) dokonywano zbrodni na byłych żołnierzach. Ale w jaki sposób tłumaczy to morderstwa i gwałty na ludności cywilnej, które tuż po wojnie dokonywali bandyci pokroju Szendzielarza, Kurasia czy Olszówki? A przypominam, że oddziały tych "wyklętych" nie dosć, ze kolaborowały z nazistami u schyłku wojny, to po wojnie prowadziły planową akcję mordowania cywilnej ludności ukraińskiej, słowackiej, białoruskiej i ż...owskiej. Obecnie stawia się im pomniki, np. w Zakopanem (mimo sprzeciwu lokalnych organizacji kombatanckich).
~zacznijcie 3-03-2013 14:43
od jajaka.Zachód oddał nas dla Stalina i nie pomagał leśnym ani tę nie wysyłał lotników tak jak to robil Hitler w 1936R w Hiszpanii.
kazimierzp 3-03-2013 14:55
Czytam te głosy i widzę, że wielu nie pofatygowało się na ten, czy inny wykład. Nie wiecie co zostało powiedziane, a usiłujecie z tym polemizować. Nie było na tym wykładzie elementów nacjonalistycznych, czy usiłujących pokazać naszą historię jednostronnie. Po II wojnie światowej której końca wszyscy wyczekiwali nie wszyscy zaznali radości i spokoju. Ci co w czasie wojny walczyli z hitlerowskim okupantem bywali traktowani i niszczeni w imię nowych "idei" czy też racji nowego reżimu. Trudno aby zgadzali się iść na rzeź jak bydło w rzeźni, a tak byli przez nowe władze traktowani. Dzisiaj patriotyzm to nie bicie się, wrzeszczenie o ojczyźnie czy gnębienie innych. Dzisiaj potrzebny patriotyzm to żmudna, codzienna praca na rzecz ojczyzny i współziomków! To trudne, ale czy ktoś obiecywał łatwe...
~Stasiek 3-03-2013 16:19
To jak to jest z wami , Zolnierze wykleci czy goszczenie potomkow UB , dla przykladu Pani Szmaciakowej ?
~krot 3-03-2013 17:02
Gdyby nie szacunek dla Wszystkich Żołnierzy Wyklętych to powiedziałabym,żeby prelegent zabrał ze sobą swego zausznika naczelnika Ko..do działu osobliwości muzeum.
~kazimierzup 3-03-2013 19:14
Po II wojnie światowej której końca wszyscy wyczekiwali nie wszyscy zaznali radości i spokoju. Ci co w czasie pokoju pracowali i pomagali innym są traktowani i niszczeni w imię nowych "idei" czy też racji nowego reżimu. Trudno aby zgadzali się iść na rzeź jak bydło w rzeźni, a tak są przez nowe władze traktowani. Dzisiaj patriotyzm to nie bicie się, wrzeszczenie o ojczyźnie czy gnębienie innych. Dzisiaj potrzebny patriotyzm to obłudna propaganda, codzienna harówa na rzecz krwiopijców i goebbelsów! To trudne, ale czy ktoś obiecywał łatwe... Obiecywał, jeden taki „by żyło się lepiej”, wcześniej „pomożecie?”, inny prosił o 90-100 dni spokoju... Pierestrojka;-)
~heretyk 3-03-2013 19:20
A jeszcze inny"nie ważne jaka Polska będzie ważne aby była katolicka"
~paradise 3-03-2013 19:27
Żołnierze Wyklęci przez komuchów, bo walczyli o wolną Polskę, nie chcieli soweickiej okupacji. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! Teraz nie ma tak odważnych ludzi, tym bardziej trzeba pamiętać o tych bohaterach, zanim naród całkiem się skundli i stuszczy....
~naczelnik 3-03-2013 19:47
do kazimierzap SUMTNE te Twoje przemyślenia harcerzu OJ smutne.
~Rybniczanin 3-03-2013 19:58
O czym Zawiła mówi żołnierze wyklęci a jak on traktuje pokolenie i z ludzi skrewnionych z tymi żołnierzami wyklętymi jak Marian Zagórny on pochodzi z rodziny wyklętych jego ojciec działał dziadek i wójkowie siedzieli w tedy w więzieniach jeden wójek jeszcze żyje bo reszta zmarła A Pan Prezydent wyrzuca Zagórnego bo ma twardy kręgosłup i walczy o Polske z biura na bruk To dalej jest walka z uczciwimi ludzmi którzy się upominają o Polskę taką jak walczyli za komuny Żołnierze Wyklęci
~luis 3-03-2013 20:18
jutro obchodzimy świeto wyzwoleńców z pod okupaci sowieckiej..hitlerjugen werwolfu u.p.a ss wrmahtu itp...itp
~luis 3-03-2013 20:22
nie długo za życia tych solidaruchów będziemy stawiać mauzoleum hitlerowi jak niegdyś leninowi bo on walczył z sowietami
~ 3-03-2013 20:29
Nadpatriotyzm "Jelonki" polega - między innymi - na tym, że tematowi żołnierzy wyklętych poświęciła aż 3 publikacje. W tym - 2 pro PiS-owskie. Ale to mnie już nie dziwi. DOLNOŚLĄZAK
~ 3-03-2013 20:57
Ad.~kazimierzp. Wzniośle brzmią pana słowa o patriotyzmie, cyt:"Dzisiaj potrzebny patriotyzm to żmudna,codzienna praca na rzecz ojczyzny......". "Patriotyczni" wyzwoliciele, postkomuniści /objęli władze po "komunistach"/, zgrupowani w Akcji Wyborczej Solidarność, rozpoczęli reformowanie Polski w 1997 roku. Kazimierzp - jako patriota - był w gronie tych reformatorów. AWS zapoczątkowała ruinę gospodarczą Polski. "Codzienną pracę na rzecz ojczyzny" ma ochotę świadczyć ok. 2,5 mln bezrobotnych. Ponieważ pracy znaleźć nie mogą, czy kazimierzp uważa ich za ludzi pozbawionych patriotyzmu? Czy - zdaniem kazimierzap - są to Polacy wyklęci, czy przeklęci? Może, pamiętając o przeszłości warto zająć się teraźniejszością i przyszłością. DOLNOŚLĄZAK
~ 3-03-2013 21:16
Ad.~ kazimierzp.Proszę przyjąć serdeczności z okazji zbliżających się imienin. DOLNOŚLĄZAK
~Ryś z Klanu 3-03-2013 21:20
Dolnoślązak Ty jako komunistyczny aparatczyk nic sobie nie masz do zarzucenia?> jakim prawem zabierasz głos?Jelonka za dużo czasu poświecą tej sprawie?Chyba jednak o wiele za mało,to są sprawy ważne.Ja chciałbym się doczekać jednego artykułu, w którym przeczytalibyśmy,że Ty i reszta komuchów została rozliczona za zbrodnie wobec NARODU POLSKIEGO!Wara wam chamy od "żołnierzy wyklętych" i wara wam od Solidarności!!!!
~ 3-03-2013 22:05
http://www.ropoiwzk.com/gorace%20tematy/22%20lipca/22%20lipca.html
rymcycymcy 3-03-2013 22:53
Widziałem na Piratach z Karaibów ...wyklętych ! :) ...byli nieśmiertelni, ale mieli spore problemy z percepcją ! :)
~bul 3-03-2013 22:59
http://www.facebook.com/narodowesilyzbrojne
~Bezrobotny 4-03-2013 8:05
Po wojnie na Ziemiach Zachodnich byli tylko szabrownicy polscy.To chyba ci są wykleci,
~Franciszek K 4-03-2013 8:52
malkuth - albo t...k który nie zna historii, albo były SB - k który szczuje tu ideologią komunistyczną. Takie osobniki są dowodem na to, że popełniliśmy wielki błąd w roku 1989 traktując po ludzku tych wszystkich którzy w imieniu Sowietów sprawowali w Polsce władzę. I dlatego dzisiaj musimy znosić obelgi takich ....
~do pisiaka 4-03-2013 8:59
Popieram wpisy dolnoślązaka. Natomiast teksty pisane przez rysia z klanu sa stronnicze, zajadłe, pełne nienawiści, brak w nich powagi, brak wiedzy, brak trzeźwego spojrzenia, sa nijakie, wygląda na to, że są pisane przez zajadłego pisiaka rodem z Wrocławia.
~zdrówka! 4-03-2013 9:19
Mój drogi roju malkuth piszę dużo o współczesnych zwolennikach nsz- towców i innej chałastry. Pamietaj, jesli nie zostanie wyhamowany ten zalew nienawiści w Polsce przyjdzie dzień, że i ty pewnego pięknego wieczoru czy poranka nałapiesz po gębie od narodowca. I nie pomoże płacz i narzekania. Oni będą prać po pyskach nawet swoich, bo może się okazać, że są zbyt mało "patriotyczni"
~rój 4-03-2013 9:48
nie wydaje mi się mój drogi, malkuth w bezczelny i kłamliwy sposób oczernia ludzi, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę, a współcześnie patrioci,kibice,prawica są przyszłością narodu, a nie toleraści, lewacy, homoseksualiści, pozdrawiam i zdrówka życzę.
~luis 4-03-2013 10:13
jakim miejscem pamięci narodowej jest Jelenia Góra przecież tu nie było żadnych działań wojennych tylko działania band takich jak banda łupaszki i innych wyklętych którzy grabili mordowali a teraz ŚWIĘTUJĄ
~rój 4-03-2013 10:22
Grabili i mordowali skąd masz takie informacje z kursu dla UB,MO, czy z czerwonej książeczki?
~emeryt 4-03-2013 12:49
Mysmy przyszloscia Narodu,piers nasza pelna jest sil.
~Ryś z Klanu 4-03-2013 17:20
Do 08:59.PiS,PO,Palikota oraz SLD wiszą mi jak kilo kitu.Wrocław też mi wisi.Moje teksty są stronnicze-oczywiście,że są!pełne nienawiści-oczywiście nienawidzę wszystkich,którzy czyli zło Narodowi Polskiemu!Brak powagi?Nigdy nie byłem bardziej poważny.Wiedzę posiadam oraz zdrowy rozsądek,żeby odróżnić prawdę obiektywną od propagandy moskiewskiej.Wszyscy,którzy stawiali czynny opór okupantom są dla mnie bohaterami.walczyli o Polskę najlepiej jak potrafili,poświęcali swoje życie także dla ciebie.Zasługują na szacunek!Nie ponoszą natomiast winy za czasy obecne,za obecną politykę,gospodarkę czy obecne pojęcie patriotyzmu.To my wszyscy spieprzyliśmy, w tym ja i Ty!Spieprzyliśmy to zatraceniem tożsamości narodowej,złymi wyborami,itd.
~Ryś z Klanu 4-03-2013 17:36
Naród,który od niemal tysiąca lat był w dupę bity i nigdy nie wyciągał z tych doświadczeń nauki i wniosków na przyszłość.Gdzie Polaków dwóch tam trzy zdania.To w nas powinniśmy zmienić,że w końcu Polska była Polska a nie tłustym kąskiem dla ościennych państw.Zwróć uwagę co się dzieje teraz.Wszyscy podzieleni na jakieś p...ne obozy a to "pisowskie" a to" peowskie"(o bytach marginalnych nie wspomnę) .wszyscy skaczą sobie do gardeł jak psy,nikt nic z tego nie ma poza tymi partiami.Im ta sytuacja jak najbardziej odpowiada.To oni zbijają swój kapitał polityczny,maja nasze głosy,itp.A dla mnie ważne jest tylko to czy ktoś jest dobry czy zły,mądry czy głupi.Ważny jest dla mnie interes Polski a nie interes partyjny.
~Ryś z Klanu 4-03-2013 17:53
Dolnoślązak i inni rozpisywali się ,że za komuny robili karierę,że było im dobrze.Niestety tylko im,którzy tak na prawdę działali w interesie Moskwy na nie Polski.Dla mnie byłaby to hańba i wstyd.Oni są z tego dumni.W Polsce dobrze powinno się żyć wszystkim a nie tylko tym przynależącym czy współpracującym.Dlatego zależy mi na wprowadzeniu JOWów,żebym mógł zagłosować na konkretną osobę a nie f...ra,który jest na 1 miejscu listy partyjnej.
~ 4-03-2013 20:38
Ad.~Ryś z Klanu. W dniu 4.06.1989 r. wraz z solidarnościowym "wyzwoleniem" naszego umęczonego kraju posiadałęm fiata-126p, M-3 na Zabobrzu, dyplom wyższej uczelni, patent pilota wycieczek zagranicznych. Wraz z zaprzyjaźnionymi robotniko-chłopami z Rolniczej Solidarności /Jachem i Stachem/- byłem współwaścicielem 4 warchlaków oraz mikrodestylarni, produkującej głównie na własny użytek oraz ORMO. Dzięki temu kartki na alkohol i mięso wymieniałem na artykuły luksusowe. Auto kupiłem na talon otrzymany po 3 latach. Mieszkanie JSM przyznała po 7 latach. Natomiast studia podjąłem pod przymusem gdyż "komunisci" uwarunkowali mój awans zawodowy od ukończenia uczelni. DOLNOŚLĄZAK. Cdn
~ 4-03-2013 21:04
Cd.z 20:38. Tłumaczyłem "komunistom", że nie muszę studiować aby awansować, gdyż mam już ukończony Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu. Ale oni się uparli, twierdząc że WUML to taka ściema dla tych co mają awansować np. z hydraulika na starszego hydraulika. Patent pilota zagranicznego uzyskałem w "Orbisie", po uprzednim wykazaniu znajomości 2 obcych języków. Rosyjski znałem perfekt, gdyż mój stryjo walczył w polskojęzycznym wojsku u boku czerwonoarmistów. Natomiast w Sz.P. nr 3 /dziś A.E/ uczyli nas dodatkowo niemieckiego. Zorientowałem się, że do szkoły tej chodziły głównie dzieciaki oficerów z jednostki wojskowej KBW. Po latach dopiero się zorientowałem w jakie szambo trafiłem. DOLNOŚLĄZAK. Cdn. Wczesną odmianę PRL-owskiego socjalizmu /1946 -1956/, zwana Stalinizmem
~ 4-03-2013 21:49
Cd. z 21:04. Wczesną odmianę PRL-owskiego socjalizmu, zwanego stalinizmem /1946 -1955/ spędziłem przy cycku a następnie jako przedszkolak. Z nostalgią wspominam przedszkolankę Helenkę, która - jak współczesna północnokoreańska wychowawczyni - wpajała mi idee świetlanej komunistycznej przyszłości. Już w przedszkolu byłem wyróżniany. Np za aktywny udział w dekorowaniu sal przedszkola. Podawałem portrety wielkiej trójcy Stalina, Bieruta i Rokossowskiego którymi - zamiast dziś obowiązującego krzyża - dekorowano salę zabaw. Pod tymi portretami obsmarkane przedszkolaki deklamowały wierszyki na cześć Wielkiego Przywódcy - Soso. Dziś wiem, że moja aktywność jako przedszkolaka-komucha przy tych portrecikach i wierszykach służyła złej sprawie i przyniosła ogrom zła moim rodakom. DOLNOŚLĄZAK Cdn.
~ 4-03-2013 22:18
Cd. z 21:49. Gdy wracałem z przedszkola do domu bylem narażony przez rodziców na odmienną niż w przedszkolu indoktrynację. Rodzice w wielkiej - konspiracji - słuchali Radia Wolna Europa. Ja też chciałem posłuchać. Podsłuchiwałem tych wrogich audycji i wzorem dzielnego radzieckiego malczyka Pawako Morozowa /dostał za to medal rzekomo od samego Stalina/zamierzałem donieść na rodziców sąsiadowi z parteru, o którym wszyscy mówili że jest bardzo ważny, gdyż pracuje w UB. Ojciec jak się dowiedział o moim zamiarze wymierzył mi ponadnormatywną porcję razów na oba pośladki. To przykre doświadczenie skutkowało tym, że we współczesności walczyłem o powołanie Urzędu Ochrony Praw Dziecka, które dziś skutecznie zapobiega maltretowaniu dzieci przez rodziców. DOLNOŚLĄZAK
~ 4-03-2013 22:42
Cd.~ z 22:18. Dzięki Marcinowi P., którego rozrywkowo wspominam, oraz patentowi pilota wycieczek zagranicznych ,zwiedziłem z"Juventurem" kawał świata. Kursowałem głównie na trasie do Związku Sowieckiego /Leningrad, Moskwa, Buchara, Samarkanda, Taszkient, Frunze, Ałma Ata/. Za "komuny", urok wycieczek zagranicznych polegał na tym, że polscy turyści przekształcali się w prywatne, wysoko wyspecjalizowane biura handlu zagranicznego. Podczas tych wyjazdów radziecka strona przyjmująca organizowała tzw "wstriecza drużby". Towarzysze radzieccy wkładali nam do głów na czym polega prawdziwy komunizm. A ponieważ spotkania odbywały się przy wódce "stolicznaja" wtłaczany do łba komunizm był utrwalony na stałe alkoholem. Po powrocie do kraju komunistyczne myślenie było nie do usunięcia. DOLNOŚLĄZAK.
~ 4-03-2013 23:34
Cd. z 22:42. Po 1989 r. wyzwoliciele darli się "precz z komuną", deklamując wierszyk : "A na drzewach zamiast liści niech zawisną komuniści". Komunistą nigdy się nie czułem. Jednak ostrożność i dbałość o zdrowie i życie nakazała mi uciekać z wolnej już Polski, niczym ż...owi przed hitlerowskim holokaustem, chociaż starozakonnym nie jestem. Solidarnościowi Jachu i Stachu zorganizowali przerzut do NRD, gdzie przyjaciele ze Stasi oraz bratniej SED godnie mnie przyjęli. Dzięki NRD założyłem biuro podróży, organizując wycieczki handlowe do Berlina Zach. Berlin nauczył mnie kapitalizmu. Pozbyłem się komunistycznych nawyków. Wraz z Niemcami płakałem gdy mur berliński padł. Niemcy myśleli, że dzielę ich szczęście. A ja płakałem,gdyż wraz z upadkiem muru upadł mój biznes. DOLNOŚLĄZAK.
~ 4-03-2013 23:59
Cd. z 23:34. A sklepy "Aldi", "Kaufland" ,"Netto", "Lidl", z których przywoziłem towar z Berlina Zach., zaczęły powstawać w naszym wolnym kraju. I znów muszę uderzyć się w piersi. Moja pazerność spowodowała to, że Niemcy widząc jak Polacy wykupują towar w ich sklepach dogadali się z prezydentami Czernow i Kusiakiem wskutek czego ogrom marketów powstał w J.G. niszcząc rodzimy handel i produkcję. Za żołnierzy "wyklętych" też jestem odpowiedzialny. A w ogóle to wszystkiemu jestem winien, jako ten który urodził się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Czuję się jak Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, bohater filmu "Jak rozpętałem II Wojnę Światową". Udało mi się przetrwać solidarnośiową reformację. Dla poprawy nastrojów solidarnościowych wyzwolicieli i reformatorów czy mam popełnić sepuku? DOLNOŚLĄZAK
~sumienie 5-03-2013 7:42
No cóż 90%sierot PO "Solidarności " tego nie zrozumie. ONI myśleli że dalej będzie za darmo. A do tego przyczynil się ICH guru Wojtyła.Amen.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group