Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 9975
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region/Kraj: Jelenia Góra, Karpacz i Stara Kamienica wysoko w rankingu “Wspólnoty”

Wtorek, 5 sierpnia 2014, 8:15
Aktualizacja: 8:17
Autor: Manu
Region/Kraj: Jelenia Góra, Karpacz i Stara Kamienica wysoko w rankingu “Wspólnoty”
Fot. Wspólnota
W piśmie samorządu terytorialnego “Wspólnota” opublikowano ogólnopolski ranking najszybciej rozwijających się gmin w latach 2010–2013. Karpacz wśród gmin turystycznych o największych zmianach w poziomie rozwoju zajął pierwsze miejsce (dochód na osobę 6 tys. 952 zł), a Jelenia Góra (dochód na osobę 4 tys. 498 zł) wśród miast na prawach powiatu o najwyższych zmianach w potencjale finansowym w latach 2010–2013 znalazła się na piątym miejscu.

Jelenia Góra w rankingu miast na prawach powiatu o największych zmianach w poziomie rozwoju zajęła szóste miejsce.

Karpacz w zestawieniu gmin turystycznych o największych zmianach w potencjale gospodarczym w latach 2010–2013 zdobył miejsce drugie.

Z kolei w rankingu gmin turystycznych o najwyższych zmianach w potencjale finansowym w latach 2010–2013 znalazł się na miejscu ósmym, a w rankingu ogólnym gmin o największych zmianach w poziomie rozwoju w latach 2010–2013 Karpacz zajął miejsce dziewiąte.

W zestawieniu w kategorii największych zmian pod względem jakości życia w latach 2010–2012 Karpacz uplasował się na miejscu piątym, a w kategorii najlepszych gmin turystycznych pod względem tempa rozwoju infrastrukturalnego w latach 2010–2012 znalazł się na miejscu dziesiątym.

Stara Kamienica (dochód na osobę 3 tys. 965 zł), gmina wiejska w powiecie jeleniogórskim, zajęła piąte miejsce w rankingu najlepszych gmin rolniczych o dochodzie wyższym niż 3 300 zł na osobę pod względem tempa rozwoju infrastrukturalnego w latach 2010–2012.

Autorami rankingu są: Zespół Doradców Ekonomicznych firmy “Curulis” i pismo “Wspólnota”. Poszczególne miejsca jednostek samorządu terytorialnego zostały wyznaczone na podstawie procentowych zmian kilku czynników, jakie zaszły o początku kadencji obecnych władz gminnych. Pod uwagę brano również przyrost wielkości absolutnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Zestawienie może być więc traktowane jako bilans dokonań wójtów, burmistrzów i prezydentów w mijającej kadencji.

Zbadanych zostało 2479 jednostek, czyli wszystkie gminy i miasta na prawach powiatu. - Każda jednostka została porównana w wymiarze gospodarczym, społecznym, infrastrukturalnym i finansowym. Aby zająć wysoką pozycję w rankingu ogólnym, jednostka musiała odznaczać się wysoką pozycją we wszystkich częściach składowych – głosi fragment wstępu do raportu podsumowującego zestawienie.

Aby pokazać zmiany, jakie zaszły w gminach, autorzy zestawienia wykorzystali dane z Ministerstwa Finansów za lata 2012-2013. Zostały one wykorzystane do wyliczenia wskaźników: średniej dynamiki zmian dochodów z podatków i opłat lokalnych, średniej dynamiki dochodów z budżetu Unii Europejskiej do dochodów ogólnych, średniej dynamiki zmian kosztów administracyjnych, średniego kosztu obsługi długu w przeliczeniu na 1 mln kapitału i średniego udziału deficytu w przychodach zwrotnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group