Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7614
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Góra błyszczy grą gwiazd!

Piątek, 12 lutego 2010, 14:52
Aktualizacja: Sobota, 13 lutego 2010, 8:00
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jelenia Góra błyszczy grą gwiazd!
Fot. TEJO
W Warszawie Festiwal „Gwiazdy promują” zniknąłby w masie innych imprez, a w Jeleniej Górze jest wydarzeniem zauważalnym na terenie całego kraju i świetną promocją miasta przyjaznego muzyce i artystom – to słowa prof. Romana Lasockiego, który nie szczędził pochwał dla stolicy Karkonoszy.

Koncert finałowy XVII edycji Festiwalu „Gwiazdy promują…” już dziś o godz. 19. Kilka godzin wcześniej z dziennikarzami spotkał się dyrektor imprezy prof. Roman Lasocki, któremu towarzyszyła koncertmistrzyni Natalia Wysocka oraz maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, gościnny dyrygent Filharmonii Dolnośląskiej.

Szef imprezy podsumował dotychczasowe edycje podkreślając, jak wielkim wyzwaniem jest dla wybitnych pedagogów konfrontacja z umiejętnościami swoich wychowanków. – Bardzo często grają znacznie lepiej od swoich mistrzów, tak jak my gramy lepiej od tych, którzy nas nauczali. I bardzo dobrze, że tak jest, bo inaczej nasza praca nie miałaby sensu – podkreślił prof. Roman Lasocki.

Nie szczędził także pochwał dla orkiestry w Jeleniej Górze i naszej publiczności, którą określił jako wymagającą, ale też bardzo otwartą na nowoczesne brzmienia. – Dyrygenci z pierwszej ligi nie przyjeżdżają tu, aby oglądać Śnieżkę, ale prowadzić jeden z najlepszych zespołów w Polsce – powiedział Roman Lasocki. Komplementował też dyrekcję Filharmonii Dolnośląskiej oraz samorządowców: zarówno z zarządu województwa jak i z urzędu miasta za zrozumienie promocji kultury wysokiej. Profesor, który na co dzień jest dziekanem Uniwersytetu Muzycznego im. Chopina w Warszawie, poprosił też media o wspieranie młodych muzyków w czasach, kiedy muzykę przez wielkie M traktuje się po macoszemu, a ze szkół wycofywany jest przedmiot o tej nazwie.

Dziennikarze usłyszeli ramowe zapowiedzi kolejnej edycji „Gwiazd…”. W przyszłym roku, 4 lutego, w koncercie inauguracyjnym wystąpi światowej klasy śpiewaczka Jadwiga Rappé z dwoma laureatami konkursów. Przewidziano też sporą „porcję” muzyki akordeonowej w wykonaniu prof. Klaudiusza Barana ze swoimi uczniami. Będzie koncert prof. Igora Cecocho (trąbka). Wydarzeniem będzie występ światowej sławy pianisty i pedagoga Andrzeja Jasińskiego, u którego uczył się, między innymi, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1975 roku Krystian Zimmermann. Na finał filharmonicy dolnośląscy wystapią pod batutą Tomasza Bugaja. Solistami będą: Konstanty Andrzej Kulka i młoda skrzypaczka z Jeleniej Góry Małgorzata Wasiucionek.

Przypominamy, że dziś o godz. 19 filharmonicy dolnośląscy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka na finał festiwalu zagrają dzieła Piotra Mossa, Maxa Brucha, Aleksandra Tansmana oraz Richarda Straussa. Solistami będą profesorowie Tomasz Strahl (wiolonczela) i Tomasz Miczka (obój) ze swoimi studentami: Aleksandrem Tomaszkiewiczem (wiolonczela) i Pauliną Kaczmarczyk (obój).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group