Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5821
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeleni urodzaj na 900–lecie

Środa, 20 sierpnia 2008, 9:45
Aktualizacja: 9:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jeleni urodzaj na 900–lecie
Fot. TEJO
Kolejny herbowy symbol miasta w postaci rzeźby stanie w Jeleniej Górze. Będzie to postument w postaci popiersia rogacza, które zostanie wmurowane w ścianę przybudówki do ratusza.

Honorowe miejsce dla jelenia już jest przygotowywane przez ekipy przygotowujące plac Ratuszowy na 4 września. Wówczas, w obecności włodarzy kilku miast partnerskich Jeleniej Góry rzeźba autorstwa Marii Bor zostanie odsłonięta.

W pobliże postumentu trafi także tablica z nazwami miast partnerskich, która będzie swoistym „znakiem drogowym” z oznaczeniami odległości dzielących Jelenią Górę od zaprzyjaźnionych ośrodków. Aury tajemniczości doda wszystkiemu wmurowanie skrzyni, do której trafią najważniejsze informacje o dzisiejszej stolicy Karkonoszy. Ma pozostać nietknięta przez najbliższe stulecie.

Jeleń Marii Bor będzie trzecim jubileuszowym rogaczem. Jeden jelonek autorstwa Levana Mantidze na trwałe wpisał się w krajobraz skweru przy hotelu „Jelonek”. Drugi to migrujący potężny jeleń Grzegorza Pawłowskiego i Dariusza Milińskiego, który Teatr Jeleniogórski oddał w depozyt do Pławnej.

Ile rzeźb i innych artystycznych wizerunków jeleni jest w Jeleniej Górze? My doliczyliśmy się następujących: rzeźby przy dawnych koszarach, herbowe kartusze w budynku sądu i na Bramie Wojanowskiej, sygnaturka kościółka św. Anny, płaskorzeźba w budynku komendy straży pożarnej, na łuku między przybudówką i ratuszem, ceramiczne jelenie w zdewastowanej elewacji budynku przy ul. Bolesława Chrobrego, rzeźba nad apteką „Pod Jeleniem”, zdobienie kamienicy przy ul. Bohaterów Westerplatte.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group