Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3838
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jarmarczna starówka: starocie w odwrocie

Sobota, 25 września 2010, 12:38
Aktualizacja: Niedziela, 26 września 2010, 7:48
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jarmarczna starówka: starocie w odwrocie
Fot. TEJO
Od ulicy Jasnej, poprzez plac Ratuszowy, aż do skweru przy cerkiewce (ulica 1 Maja) rozłożyli swoje kramy handlarze i kolekcjonerzy. Wśród towaru – różności: przysłowiowe mydło i powidło. Rzeczy naprawdę cennych – mało, za to sporo tandety.

Tłumy gości i jeleniogórzan odwiedzają dziś śródmieście naszego miasta. Wszystkich przyciągnęła kolejna edycja Jarmarku Staroci i Osobliwości, który – tradycyjnie – jest ostatnim punktem Września Jeleniogórskiego. Słychać rozmowy w różnych językach. Oprócz polskiego dominuje czeski i niemiecki, a także francuski i angielski. Transakcji niewiele – za to oglądających masa.

Z tytułowych „staroci” – cudów na jarmarku raczej nie ma. Oferta wydaje się uboższa niż rok temu. Stylowe meble kosztujące fortunę, stare instrumenty (na przykład piękny szpinet), zegary (wspaniała secesja!), lustra, fajanse, bibeloty, ozdoby, a nawet kamieniarka (sic!) pochodząca z jakiegoś wyszabrowanego parku lub ruiny. Niektóre przedmioty nie znalazły nabywcy rok temu i ponownie kuszą oczy wyglądem, ale odstraszają ceną.

Za to mnóstwo jest wszelakiej jarmarcznej tandety. Błyskotki od Azjatów, po które ustawiła się kolejka pań, kiczowate krasnale, figurki słoni w różnych odmianach, jarmarczne pejzaże i sakralia – to wszystko zalega wiele kramów. Niektórzy wystawcy opróżnili szafy z woniejących naftaliną futer i kołnierzy z lisów po babci. Swoje zabawki, z których już wyrośli, sprzedają najmłodsi mieszkańcy miasta. – Popatrz, dziewczynka ma same gołe laleczki po złotówce! – entuzjazmowała się starsza pani pokazując wnuczce jedno ze stoisk.

Nad jarmarkiem rozciągają się aromatyczne opary grillowanego mięsiwa, kiełbas i cebuli. Mała gastronomia ceną (jakością raczej niekoniecznie) skutecznie wygrywa bój o klienta z restauracjami na placu Ratuszowym. Impreza to świetna okazja na podreperowanie finansów u restauratorów. Wielu wystawców przyjeżdża z różnych zakątków Polski i przebywa w Jeleniej Górze nawet trzy, cztery dni.

Nie obyło się bez kłopotów „administracyjnych”. – Pewien wystawca z Holandii zarezerwował sobie miejsce wcześniej, a kiedy przyjechał do Jeleniej Góry, okazało się, że jego plac już jest zajęty – mówi Sławomir Zakrocki ze straży miejskiej. Co ciekawe: osoba, która wykupiła to samo miejsce, uczyniła to legalnie. Gość z Holandii poczuł się oszukany przez zarząd dróg i mostów. Zapowiada skierowanie sprawy do sądu.

Poza tym impreza, zorganizowana przez Osiedlowy Dom Kultury, przebiega bez większych zakłóceń. Porządku pilnują strażnicy i policjanci. W śródmieściu zapanowała atmosfera „kolorowych jarmarków z balonikiem na druciku”. Przygrywa cygańska kapela, a czas płynie jakby troszkę wolniej. Impreza potrwa do jutra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1393
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group