Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4627
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jakie zmiany w planach przestrzennych?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 czerwca 2014, 9:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 czerwca 2014, 8:26
Autor: Angela
Fot. Angela
Cztery kolejne rejony Jeleniej Góry doczekały się nowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przy ich uchwalaniu, nie zabrakło jednak emocji. Najwięcej pojawiło się ich przy planie dla terenów położonych przy ulicy Grunwaldzkiej i na osiedlu Zabobrze w Jeleniej Górze. – Zacznijmy dostrzegać realne potrzeby mieszkańców, bo jak na razie dostrzegana jest tylko mamona, a każdy skrawek zieleni przeznaczany jest pod zabudowę – grzmiała opozycja podczas wtorkowej (10.06) sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

Radni uchwalili plany dla terenów sąsiadujących z gminą Podgórzyn, położonych w Cieplicach, w rejonie ulicy Ceglanej w Jeleniej Górze, przedmieścia południowego oraz terenów przy ulicy Grunwaldzkiej i na osiedlu Zabobrze. I to ostatni z wymienionych rejonów wywołał lawinę dyskusji. Projektant Grzegorz Szewczyk zaprezentował bowiem aż czternaście zmian, w tym m.in. dopuszczenie budowy wielkopowierzchniowej galerii czy marketu na zielonym placu przy al. Jana Pawła II i Sygietyńskiego (nieopodal budynku Poczty Polskiej). Inne, to umożliwienie rozszerzenia terenu pod zabudowę przy sklepie Dekora, zabudowę mieszkaniową przy ul. Kiepury, zabudowę wielorodzinną na zielonym (obecnie porośniętym chaszczami) placu przy Paderewskiego – Kiepury, zabudowy wielorodzinnej z usługami przy ul. Działkowicza oraz Bacewicz – Elsnera ( przy Biedronce), budowy obiektów wielopowierzchniowych przy ul. Konstytucji 3 Maja (przy i na terenie ogrodów działkowych niezagospodarowanych), zabudowy usługowej przy zabobrzańskim Pałacyku, ul. Grunwaldzkiej (przy przychodni weterynaryjnej) czy częściową zabudowę (do 30 procent powierzchni) terenu przy Jana Pawła II – Różyckiego.

- Po tych zmianach widać, że prezydent nie ma żadnej wizji rozwoju miasta poza budowaniem galerii i marketów – krytykował radny PiS Krzysztof Mróz. – To nie jest dobry kierunek, bo czego jak czego, ale galerii w Jeleniej Górze nie brakuje. Jest coś takiego jak tereny społecznie użyteczne, a my wszystko pozwalamy zabudowywać. Poza tym zrealizowanie tych planów jest w wielu punktach nierealne. Nikt nie będzie chciał budować kolejnego marketu czy kolejnej galerii obok obecnie rozbudowywanej – mówił Krzysztof Mróz.

- Różnie jest to postrzegane, a przykład Bielan Wrocławskich pokazuje, że często inwestorzy budują galerie obok siebie i się uzupełniają – odpowiadał wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

- Zabobrze to nie Bielany Wrocławskie, to centrum dzielnicy, a nie peryferie – ripostował K. Mróz.
Zabudowywanie terenów zielonych krytykował również radny Ireneusz Łojek. - Zabudowujemy wszystkie zielone place, mimo że okoliczni mieszkańcy wielokrotnie wyrażali swój sprzeciw – mówił radny PiS, a jego partyjny kolega Rafał Szymański pytał, czy teren objęty ochroną przeciwpowodziową (rejon Wiejskiej przy Bobrze) może być zabudowany. W odpowiedzi usłyszał, że żadnych przeciwskazań nie ma.

Radny Miłosz Sajnog odniósł się natomiast do jednej z uwag do planu złożoną przez Akademię Piłkarską Orlik, która wnioskowała o zgodę na emitowanie reklamy wielopowierzchniowej na ogrodzeniu boiska i ta uwaga nie została uwzględniona. - Dlaczego? – pytał radny Klubu Razem dla Jeleniej Góry. W każdym planie dotyczącym centrum miasta, głosujemy zakaz umieszczania reklam wielkoformatowych. Wystarczy jednak pojechać na skrzyżowanie al. Jana Pawła II i Grunwaldzkiej, by zobaczyć budynek bursy, na którym, mimo zakazu, reklama wisi w najlepsze. Na ul. Sudeckiej jeden z klubów ma swoją reklamę na obiekcie MOS-u i nikomu to nie przeszkadza. W tym przypadku natomiast klub sportowy otrzymał od miasta teren na dziesięć lat użytkowania, pozyskał pieniądze na zagospodarowanie tego terenu, a teraz chce tam wieszać reklamy, by pozyskiwać pieniądze zewnętrzne aby nie sięgać do budżetu miejskiego. Pytam więc raz jeszcze, dlaczego Miasto utrudnia funkcjonowanie klubu zamiast go wspierać? – pytał M. Sajnog.

- Ze względów estetycznych, bo ten obszar byłby ciągiem obwieszony reklamami oraz ze względów bezpieczeństwa, bo zasłaniałyby one widoczność na skrzyżowaniu – tłumaczył projektant. – Co więcej, byłby to precedens dla innych przedsiębiorców, którzy wieszaliby tam również swoje reklamy – dodała Grażyna Musiał, naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta.

- Tam nie ma żadnego skrzyżowania – ripostowali radni. – A argument, że byłby to precedens dla innych jest absurdem, bo i tak przedsiębiorcy wieszają swoje reklamy gdzie chcą i kiedy chcą – odpowiedział M. Sajnog.
Ostatecznie nowe plany przestrzenne przyjęto większością głosów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~to sem jo 12-06-2014 9:10
a radny Szymanski juz znalazl ten swoj kwas w kranowce? Widać że facet musi pić coś innego skoro jedyną jego taktyką i jego klubu PiSłubudubu jest robienie piany.
~ 12-06-2014 9:24
w krajach cywilizowanych markety sa budowane poza osiedlami a u nas wciska sie gdie sie da byle duzo byle obcy mieli gdzie zarabiac - ciekawe ile zyskuje finansowo miasto - np wplywow z podatkow od tych marketow i galerii
~Mam 12-06-2014 9:24
A może jakieś mapki. Jana Pawła II i Różyckiego. Działkowicza. Bo jest tam kilka możliwości. I w ogóle po takiej informacji chyba powinne być pokazane te tereny.
~Inż. 12-06-2014 9:26
Tragedią jest dla mnie rozmieszczanie bilboardów w mieście gdzie popadnie. Przy skrzyżowaniu Jana Pawła II i Moniuszki (przy stacji Lukoil) to w ogóle jest jakaś wolna amerykanka. Reklamy są nawet na terenie kościoła!!! I wygląda to strasznie. Mam taki apel, żeby może coś z tym zrobić.. Może w ogóle wprowadzić jakąś ustawę zakazującą takich reklam? W Niemczech i Austrii można to tutaj też! Jako miasto turystyczne wyglądałoby dużo lepiej i czyściej.
~Mam 12-06-2014 9:26
I coś nie za bardzo interesują mnie ich twarze a raczej podejmowane decyzje.
~ad 12-06-2014 9:27
Jelenia Góra zadłużona jest na 150mln zł,także każdy prezydent będzie musiał sprzedawać jak najwięcej by obsłużyć ten dług.....,bo niestety nikt trawnika nie kupi
~reklamiarz 12-06-2014 9:27
Reklamy na całej długości al. Jana Pawła powinny zniknąć. Jest to odcinek drogi międzynarodowej gdzie jest całkowity zakaz umieszczania reklam. Druga bardzo istotna sprawa. Nawet reklamy "Term Cieplickich" czy "JELENIA GÓRA WITA"są usytuowane niezgodnie z przepisami. GDKiA się kłania Panowie urzędnicy i radni. Jak nie zrobicie z reklamami porządku w 30 dni idę z tymi hitami do Teleexpresu i znowu Jelenia Góra będzie "sławna".
~Inż. 12-06-2014 9:41
Tragedią jest dla mnie rozmieszczanie bilboardów w mieście gdzie popadnie. Przy skrzyżowaniu Jana Pawła II i Moniuszki (przy stacji Lukoil) to w ogóle jest jakaś wolna amerykanka. Reklamy są nawet na terenie kościoła!!! I wygląda to strasznie. Mam taki apel, żeby może coś z tym zrobić.. Może w ogóle wprowadzić jakąś ustawę zakazującą takich reklam? W Niemczech i Austrii można to tutaj też! Jako miasto turystyczne wyglądałoby dużo lepiej i czyściej.
~Wiem 12-06-2014 9:41
Tak . Najlepiej miasto zabudować galeriami ,marketami, zasfaltować, wylożyć kostką betonową no i przedewszystkim wyciąć drzewa. Wszędzie zrobić płatne strefy parkowani niech będzie betonowa pustynia .
~Anonim2 12-06-2014 9:47
Znamienną jest aktywność w planach restrukturyzacji terenowej zabudowy pod koniec "działalności" aktualnych ekip, wygląda to jakby chciano podrzucić następcom "kukułcze jajo", a może o coś "innego", bardziej prozaicznego i związanego z ... wszyscy wiemy o jaki termin chodzi! No cóż, przykład idzie z "samej góry", tam też zauważa się pewna aktywność po 7 letnim maraźmie.
~pAnPiKu$ 12-06-2014 10:08
"... krytykował radny PiS Krzysztof Mróz. – To nie jest dobry kierunek, bo czego jak czego, ale galerii w Jeleniej Górze nie brakuje.." No to gdzie te galerie, skoro ich nie brakuje , bo chciałbym pojechać na zakupy ?!
~xxx 12-06-2014 10:09
ooo tak najpiękniejsze są te reklamy które są wiszącymi starymi obleśnymi płachtami, fruwającymi, albo tablice podparte wielkimi kamolami czekamy na tragedię jak kogoś uszkodzą przy wietrze. a nie raz leżały na ulicach i chodnikach
~bm 12-06-2014 10:35
radny Mróz nie ma pojęcia o galeriach, chyba że Biedronka to według niego galeria
~Gość 12-06-2014 10:38
Władza składająca się z ludzi bez sumienia i zasad mo...lnych ma to do siebie, że ona wie lepiej co jest dla obywateli, jej wyborców dobre. Władza jest mądrzejsza od "ciemnego ludu" i tylko ona będzie decydowała o tym jak będzie urządzony świat. Władza traktuje powierzony jej do administrowania majątek jak swoją własność albo jak łup zdobyty na wojnie, z którym może zrobić co chce. Może go sprzedać za bezcen albo przegrać w karty nazywając to prywatyzacją. Dlatego bezrozumna zabawa w wybory może mieć bardzo negatywne skutki dla wyborców głosujących i tych, którzy z obrażoną miną od głosowania stronią. Warto więc z głową podchodzić do głosowania i wybierać na funkcje publiczne ludzi sumienia, którzy traktują powierzoną funkcję jako służbę dla dobra wspólnego a nie łup wojenny.
~ 12-06-2014 10:49
tereny gminy to tzw. tereny niczyje np. cały teren nad Bobrem od byłego Confexu w stronę garbatego mostku ,po obu stronach rzeki chaszcze i pokrzywy dochodzą do 2 m wysokości . Gdzie te czasy gdy chodziło się z kocykiem nad rzekę na piknik lub po prostu sie popalać , teraz nawet w pobliże wody nie ma dojścia ! Zresztą w całym mieście teren gminy zarośnięty np . pod estakadą przy garażach i wzdłuż drogi gruntowej w stronę rzeki , na Paderwskiego skwerek za budynkiem nr 7 przy ogrodzeniu przedszkola - tragedia .No ale tak może dla miasta lepiej bo śmieci w tych zaroślach nie wodać ?
~obywatel 12-06-2014 13:36
Czy przy zagospodarowaniu przestrzeni przyjetym przez radnych przybedzie dobrych /dobrze platnych / miejsc pracy/? Czy przez to zmniejszy sie dlug miasta? Czy wladze miasta maja dobry plan na rozwoj miasta i moga nam go przedstawic? Nie, nie ,nie.Wladze musza sie zmienic bo inaczej bedziemy tkwic w marazmie az dojdzie do katastrofy finansowej i spolecznej.
~były wyborca 12-06-2014 15:37
Proponuję sprawdzić czyje sa tereny gdzie dopuszczono zabudowe pod markety. Radni z pisu powinni postawic takie pytania do prezydenta miasta.
~ 12-06-2014 16:37
Co by sie stalo gdyby na tym terenie powstal park miejski z zadrzewieniem, placami zabaw i drobna gastronomia? Latem lody, napoje, zima przekaski itp. Pluca osiedla w centrum betonowej pustyni z zakazem wyprowadzania psow na calym terenie parku.
~wtf??? 12-06-2014 16:39
Jeszcze tego brakowało żeby pozwolić się budować na terenach zalewowych przy Wiejskiej???!!!Ciekawe kto później będzie ratował powodzian i wypłacał im odszkodowania,chyba że radni pomysłodawcy z własnych kieszeni.Mało wam że przy każdej większej ulewie pływa pół Maciejowej???
~Marcin_abc 12-06-2014 16:46
standard znaczy się :) a nie można po prostu zrobić tam jakichś ładnych parków i ewentualnie czekać, aż coś sensownego się wymyśli? Nie rozumiem tego w ogóle - czemu nie zagospodarują np. terenu po dawnej odlewni żeliwa na Kilińskiego? albo placu po dawnym ryneczku na tejże ulicy? Jakie tam są plany zagospodarowania skoro teren tyle czasu leży odłogiem? Jak Jelenia ma mało kasy to zamiast skupiać się na bzdurach i pustych galeriach niech np. pomyślą o obwodnicy Maciejowej, albo jak tu nas pod s3 podczepić w przyszłości. Mało kasy = małe kroki, małe kroki, ale w konkretnym, jasno określonym celu.
~ 12-06-2014 18:54
Gosciu, masz racje, ale ludzie z sumieniem nie sa dopuszczani przez po PZPRowski beton . Oni zawladneli nawet wola ludzi i ich pomysly sa wyimaginowane tak ze mysla ze to wola mieszkancow te ich cudowne galerie i wielkopowierzchniowe sklepy z cala swiatowa tandeta.
kazimierzp 12-06-2014 22:47
@radnego Krzysztofa Mroza! Aby "coś" zaplanować" harmonijnie dla wiekszego obszaru, to opracowywany plan powinien obejmować "większy obszar" miasta. Radni w swych głosowaniach (może biuro rady opublikuje wykaz kto jak przy planach głosował) zaklepują zgodę na wykonywanie planów zagospodarowania przestrzennego dla bardzo małych skrawków terenu (kiedyś dla tak małych terenów robiło się decyzje o warunkach zabudowy). Po opracowaniu takich kadłubowych planów radni przy uchwalaniach "nie widzą" szerzej, w powiązaniu z sąsiednim obszarem! Szkoda, że dopiero na koniec kadencji radni zaczynają zauważać błędy w swojej pracy, bo to przecie radni uchwalają plany na podstawie których jako aktach prawa miejscowego są wydawane pozwolenia na budowę. Niestety, ale taka tendencja jest w całym kraju!
~ 13-06-2014 8:29
zaasfaltować całem miasto,a potem płacz ze woda nie ma gdzie spływać i zalewa.Jest kawałek zielonego to niech tak zostanie jesynie trochę drzewek i kwiatów nasadzić może kilka ławeczek postawić i to tyle,no ale na tym nikt by nie zarobił....!!!!
~do ~kaziop 13-06-2014 18:45
Kaziu, nie męcz już. Jak zwykle najmądrzejszy jesteś przed klawiaturą komputera. Trzeba było wcielać w życie swoje "rewelacje" wtedy, gdy miałeś swoje 5 minut.
~cieplik to j 13-06-2014 18:53
Powiedzieli ci chcieli,i zrobił co chciał,oj rado bezradna,a do domów roznosi Grabowski ulotki jaki to on wojownik,i co waść z twojej walki wynika.Nie będę na taką radę głosował,idżcie do diabła wielcy rajcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group