Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10227
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak wybrać najlepszą lokatę – poradnik

Czwartek, 14 maja 2020, 21:50
Aktualizacja: Piątek, 15 maja 2020, 21:38
Autor: ts
Polska: Jak wybrać najlepszą lokatę – poradnik
Fot. te
Jeśli zastanawiasz się, gdzie przechowywać swoje oszczędności, lokata może okazać się najbardziej opłacalnym wyborem. Przeszukując jednak oferty lokat dostępnych na rynku można łatwo zniechęcić się nadmiarem informacji. Jak tego uniknąć? Serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, w którym znajdziesz wyjaśnienia podstawowych pojęć oraz kilka porad dla osób zainteresowanych założeniem własnej lokaty.

Czym jest lokata bankowa?
Lokata to produkt finansowy, który znajdziesz w ofercie praktycznie wszystkich banków funkcjonujących na terenie naszego kraju. Zasada jego działania jest prosta. Ty jako Klient wpłacasz do banku określoną sumę, a on obraca nią i ją pomnaża. Każdy jednak odnosi z tego układu korzyści. Bank oddaje Ci część pieniędzy zarobionych w wyniku obracania Twoją sumą.
Obecnie założenie lokaty bankowej jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie musisz udawać się do żadnej fizycznej lokalizacji. Wszystkie formalności można załatwić przez Internet. Bez wychodzenia z domu można dokonać również porównania dostępnych ofert. Pozwalają na to rankingi lokat dostępne w Internecie. Godny polecenia ranking lokat znajdziesz na przykład tutaj: https://meritumbank.pl/lokaty-bankowe-ranking/Mimo iż wszystkie informacje znajdujące się w rankingu są aktualne, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać je z danymi dostępnymi bezpośrednio na stronie internetowej danej instytucji finansowej.

Lokata długo- czy krótkoterminowa
Na rynku istnieją lokaty krótkoterminowe oraz lokaty długoterminowe. W przypadku tych pierwszych oprocentowanie jest niższe, niemniej inwestor jest uprawniony do wypłaty swoich pieniędzy po relatywnie niedługim czasu. Lokaty długoterminowe działają zgoła odwrotnie. Oferują one większe oprocentowanie, niemniej dostęp do swoich środków można uzyskać po wielu latach.
Którą z dwóch opcji najlepiej jest wybrać? Jak łatwo się domyślić, jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Mamy jednak dla Ciebie wskazówkę, dzięki której będziesz mógł połączyć zalety obu rozwiązań. Otóż najbezpieczniej jest zainwestować w przynajmniej dwie lokaty. Zakładając, że jedna z nich ma krótki okres trwania, w każdej chwili będziesz mógł uzyskać dostęp do określonej części swoich oszczędności.
Dodatkowo, bez względu na to, czy interesuje Cię lokata długoterminowa, lokata krótkoterminowa, czy może obie, pamiętaj, by otworzyć je we właściwym momencie. Najbardziej korzystne oferty oprocentowania pojawiają się zazwyczaj w pod koniec każdego miesiąca oraz kwartału. To właśnie wtedy instytucje finansowe próbują poprawić swoje wyniki, a także spełnić wymagania Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego.

Na co zwrócić szczególną uwagę
Jeśli opierasz swój wybór o ranking lokat lub konkretne oferty instytucji finansowych, odpowiednio wcześnie zwróć uwagę na kilka ważnych czynników. Należy zaliczyć do nich oprocentowanie, dokładny okres trwania, minimalną oraz maksymalną kwotę lokaty, wymóg skorzystania z innych usług instytucji, sposób złożenia wniosku oraz dodatkowe warunki. Choć kwestie te wydają się być oczywiste, w praktyce bywa inaczej. Należy pamiętać, że wiele banków nie podaje wszystkich ważnych informacji wprost. Ważne detale bywają ukrywane pod zasłoną nic nie znaczących dopisków lub pozornie nieważnej dokumentacji.
Dziękujemy, że dotarłeś z nami do samego końca! Serdecznie zachęcamy do zastosowania porad zawartych w niniejszym artykule i życzymy powodzenia w przyszłych decyzjach finansowych!

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group