Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6385
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak użytkować soczewki dwutygodniowe w trybie przedłużonym?

Środa, 16 października 2019, 13:31
Aktualizacja: Piątek, 18 października 2019, 20:10
Autor: ts
Polska: Jak użytkować soczewki dwutygodniowe w trybie przedłużonym?
Fot. TS
Soczewki są idealnym narzędziem zastępującym okulary, szczególnie podczas uprawiania sportu czy pracy fizycznej. Nie trzeba jednak zawsze ich zdejmować na noc. Istnieje możliwość spania w soczewkach, jednak rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Soczewki kontaktowe dzielą się na kilka rodzajów, a jednym z czynników dzielących jest czas ich eksploatacji. Dwutygodniowe szkła, jak sama nazwa wskazuje, można użytkować dokładnie 14 dni, jednak istnieje możliwość ich dłuższego noszenia w czasie doby. Poza możliwością dziennego użytkowania specjalne szkła można zakładać na noc, coś między trybem dziennym, a całodobowym. Co to oznacza? We wskazanych szkłach można również spać, bez większych powikłań. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus, a poza tym każde nocne użycie soczewek skraca czas ich noszenia.

Wydłużona eksploatacja soczewek
Możliwość spania w szkłach kontaktowych należy zawsze konsultować ze specjalistą, aby nie wystąpiły skutki niepożądane. Szkła kontaktowe takie jak na https://www.soczewkowo.pl/ mogą funkcjonować w trybie wydłużonym, ponieważ są stworzone z najlepszych materiałów o wręcz doskonałych właściwościach, jednak spanie w soczewkach nie zawsze jest zdrowe. Nawet najlepiej dobrany materiał, bardzo dobrze przepuszczający tlen do rogówki i tak w pewnym stopniu ogranicza jego dostęp. Oko jest zamknięte, dlatego dopływ tlenu odbywa się przez naczynia krwionośne powiek. Następna bariera w postaci szkła może mocno zaszkodzić rogówce, dlatego warto przeprowadzić badania u specjalisty, aby ocenił kwalifikacje użytkownika soczewek do spania w nich.

Dłuższa doba to, krótszy termin – 7 dni i 6 nocy
Soczewki dwutygodniowe
użytkowane w trybie wydłużonym, niestety nie mogą być eksploatowane przez 14 dni. Każda „nocna zmiana” soczewek skraca możliwość ich noszenia o jeden dzień. Dla przykładu: gdy w ciągu dwóch tygodni szkła raz zostały na oczach do spania, to termin ich użytkowania wynosi 13 dni. W całodobowym systemie dzień/noc soczewki mogą być użytkowane przez 7 dni i 6 nocy, i ani jednego dnia dłużej. Powstało niestety błędne przekonanie wśród użytkowników soczewek dwutygodniowych, że po terminie 14 dni nadal są komfortowe i wygodne. Tak jest specyfika produktu, aby był wygodny i przyjemny w noszeniu, jednak ciężko w tak krótkim terminie wykryć małe zanieczyszczenia. Po wskazanych okresach materiał soczewek będzie już zużyty i nie zachowa swoich właściwości. Dalsze stosowanie szkieł może być zalążkiem infekcji.

Soczewki dwutygodniowe można zakładać w trybie nocnym niezależnie od tego czy są to zwykłe szkła kontaktowe czy soczewki kolorowe, ale najważniejsze i obligatoryjne jest badanie lekarskie. Stosowanie samowolne szkieł kontaktowych w trybie wydłużonym może spowodować wystąpienie działań niepożądanych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group