Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 8074
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak się przygotować na górskie wędrówki po Karkonoszach?

Środa, 20 sierpnia 2025, 11:59
Autor: ts
Polska: Jak się przygotować na górskie wędrówki po Karkonoszach?
Fot. ts
Wędrówki po Karkonoszach dają mnóstwo satysfakcji, ale wymagają dobrego przygotowania. Szlaki są różnorodne, niekiedy bardzo wymagające, pogoda w górach zmienna. Tu nie można liczyć na łut szczęścia – trzeba być przygotowanym na absolutnie wszystko. Co to znaczy? Podpowiadamy, o czym na pewno nie można zapomnieć.

Jak się ubrać na wyprawę w Karkonosze?
Nie tylko w Karkonoszach – w każdych górach najlepiej sprawdza się metoda ubioru „na cebulkę”. Oddychająca bielizna termiczna, ciepła warstwa środkowa i softshellowa kurtka chroniąca przed wiatrem oraz deszczem to absolutne minimum. Niezależnie od pory roku warto mieć czapkę, rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne. Pogoda w górach naprawdę potrafi zaskoczyć.
A co na nogi? Solidne i sprawdzone buty trekkingowe za kostkę z antypoślizgową podeszwą to podstawa bezpiecznej marszruty. Warto wybrać model gwarantujący wodoodporność. Do tego dobre bawełniane skarpety, które gwarantują oddychalność.

Co zabrać w Karkonosze do jedzenia i picia?
Góry to nie deptak – tu nie ma sklepów i restauracji co kilkanaście metrów. Tymczasem poziom energii potrafi spadać bardzo szybko – wszak chodzenie wymaga siły. Szybki zastrzyk energii dadzą lekkie przekąski: orzechy, suszone owoce, batony proteinowe, kanapki z ciemnego pieczywa. Jeśli wybierasz się w dłuższą trasę, rozważ zabranie ze sobą ciepłego posiłku. Zwłaszcza jesienią i zimą warto zabrać termosy obiadowe w góry. Utrzymują temperaturę dań przez wiele godzin i oddają nieocenione usługi.

Kanapki zawiń w papier lub włóż do jednorazowych woreczków. Owoce i warzywa najlepiej włożyć do pojemników, żeby się nie zgniotły.

Do picia oczywiście woda, zwłaszcza latem, gdy jest ciepło. Uzupełnianie płynów jest bardzo ważne, ale lepiej niech nie będą to słodkie soki i napoje gazowane. Jeśli aura nie gwarantuje komfortowych warunków termicznych, ratunkiem może być kubek termiczny z zaparzaczem Kambukka, w którym można przygotować ciepły napój – najlepiej herbatę z imbirem, który ma właściwości rozgrzewające. Kubek jest szczelny, więc nie musisz się obawiać – twój ekwipunek jest bezpieczny.

Co spakować do plecaka na wyprawę w góry?
Plecak górski ma około 30 litrów pojemności. To całkiem sporo. Na pewno zmieści się w nim kurtka zapasowa bluza, mapa (w górach nie zawsze jest zasięg, więc taki analogowy gadżet bywa naprawdę przydatny), apteczka, latarka czołówka i oczywiście prowiant plus woda.
Ważne jest nie tylko, co się włoży do plecaka, ale i jak się go spakuje. Cięższe rzeczy układaj bliżej pleców – to znacząco poprawia równowagę w czasie długiej wyprawy.

Przed wyruszeniem w góry sprawdź prognozę pogody i upewnij się, że telefon oraz powerbank są naładowane. Nigdy pod żadnym pozorem nie schodź ze szlaku. Karkonosze są piękne, ale wymagają odpowiedniego przygotowania i rozwagi.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy leżałeś kiedykolwiek w szpitalu?

Oddanych
głosów
956
Tak, raz
60%
Tak, jestem tam częstym gościem
25%
Nie, nigdy
15%
 
Głos ulicy
Marsz równości w Jeleniej Górze
 
Warto wiedzieć
Zawał serca? Zrób to by przeżyć, masz 60 minut
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Kultura
Dziś premiera książki jeleniogórzanki – kryminału "Fala"
 
Piłka nożna
Łużyce postawiły się faworytowi
 
Aktualności
Karkonosz dla Pasieki Doliny Bobru
 
Ciekawe miejsca
Krzywe Baszty W Górach Izerskich – nieludzką ręką utworzone
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group