Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6470
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jak oczyścić brudny świat?

Niedziela, 20 września 2009, 14:19
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 września 2009, 7:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jak oczyścić brudny świat?
Fot. TEJO
Sprzątać śródmieście, nie zaśmiecać środowiska, nie regulować przepływu górskich rzek, zamknąć ul. 1 Maja dla ruchu drogowego – to tylko niektóre propozycje jeleniogórzan zapisane dziś na listkach symbolicznego drzewka ustawionego na placu Ratuszowym.

Happening ekologiczny to kolejny pomysł Rady Młodych działającej przy Stowarzyszeniu Wspólne Miasto. W niedzielę o godz. 13 Paweł Gluza z koleżankami i kolegami ustawili puste drzewko narysowane na kartonie przypiętym do dykty. Zaopatrzeni w różnego rodzaju listki i długopisy wolontariusze RM zagadywali przechodniów, prosząc ich o podanie krótkiego sposobu na to, aby Ziemia była piękniejsza.

Rad było mnóstwo. Mieszkańcy wypunktowywali torby ekologiczne, konieczność wyrzucania baterii do specjalnych pojemników, oszczędzanie wody, segregowanie odpadków, stosowanie toreb wielokrotnego użytku. – Zamknąć ul. 1 Maja dla ruchu drogowego, nie rzucać kiepów na ulicę, kochać zieleń, mieszkać w lesie, nie palić papierosów, pokochać piękno Ziemi – to kolejne sugestie.

Po trzydziestu minutach akcji drzewko zaczęło się zielenić listkami z dobrymi radami nie tych, którym środowisko naturalne jest drogie, lecz przede wszystkim do osób oraz instytucji, które nie szanują przyrody, brudzą, trują rzeki, dewastują lasy. Krótko: sprawiają, że nasz piękny świat staje się miejscami odpychający i nieprzyjazny.

Młodzi jeleniogórzanie są przekonani, że takim happeningiem pobudzą wyobraźnię mieszkańców, którzy – zanim wyrzucą na chodnik odpadki lub rozpalą ognisko z plastikowych torebek – zastanowią się i odstąpią od tych zamiarów. Chciałoby się jedynie, aby takie działania okazały się skuteczne. Jak dotąd – wszelkie akcje choć bardzo szczytne – nie przynoszą żadnych skutków. Jelenia Góra nie należy do miast czystych i trudno tu nie winić za ten stan samych mieszkańców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group