Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5591
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak najdalej z brudami

Środa, 25 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 25 października 2006, 14:20
Autor: TEJO
Nie 15, ale 55 kilometrów będą musiały pokonać ciężarówki z odpadami z Jeleniej Góry. Zadecydowali o tym radni podczas wtorkowej sesji.

Jeleniogórskie śmieci będą wywożone na wysypisko w Jaroszowie w gminie Strzegom. Alternatywą było składowisko odpadów w Kostrzycy w gminie Mysłakowice.

Sprawa jest pilna, bo wysypisko w Siedlęcinie, dokąd trafiają odpady ze stolicy Karkonoszy, będzie czynne tylko do końca roku.

Według rajców, którzy przegłosowali opcję wysyłania śmieci daleko poza Jelenią Górę, zdecydowały względy finansowe i praktyczne. Mimo transportu na odległość 55 kilometrów, składowanie odpadów w Jaroszowie będzie kosztowało rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca około 84 złotych. W Kostrzycy – kosztowałoby 90 złotych.
Do tego ciężarówki z odpadami (około 100 kursów dziennie) nie będą przeszkadzały mieszkańcom Ściegien, położonych blisko wysypiska w Kostrzycy.

Zarządza nim Związek Gmin Karkonoskich. Rezygnacja stolicy Karkonoszy z korzystania z tego składowiska odsunęła w czasie wstąpienie Jeleniej Góry do tej organizacji. Niewątpliwie ma też negatywne skutki finansowe dla związku, który nie zarobi na jeleniogórskich odpadach.

Nowością będzie konieczność segregacji nieczystości na: szkło, makulaturę, odpady organiczne oraz plastik. Mają to ułatwić specjalne pojemniki ustawione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
W Jeleniej Górze powstanie także stacja przeładunkowa. Wysypisko w Jaroszowie zapewnia, bowiem, transport odpadków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group