Niedziela, 1 sierpnia
Imieniny: Nadii, Piotra
Czytających: 6297
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jak Leszek Mądzik zatrzymuje czas. W fakturze

Niedziela, 27 marca 2011, 9:39
Aktualizacja: 10:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jak Leszek Mądzik zatrzymuje czas. W fakturze
Fot. TEJO
Autor scenografii do inscenizacji „Procesu” Franza Kafki Leszek Mądzik jest także autorem serii fotografii, w których starał się uchwycić przemijanie i zatrzymać w kadrze detal będący jednocześnie świadkiem upływającego czasu.

Wystawę zatytułowaną „Faktury czasu” otworzył wczoraj w Galerii Skene w foyer Teatru im. Norwida Janusz Jaremen z Fundacji Magna Silesia, która gospodaruje galerią. Przedstawił postać autora, a to tej prezentacji swoje wspomnienia dołączył Bogdan Koca, dyrektor Teatru im. Norwida.

Leszek Mądzik jest – jeśli chodzi o sztuki wizualne – twórcą wszechstronnym i światowego wymiaru. Aktualnie mieszka i tworzy w Londynie, a do Jeleniej Góry przyjechał, aby zrealizować scenografię do „Procesu” Kafki. Nie tylko projektuje scenografie do sztuk rozmaitych teatrów (między innymi Sceny Plastycznej KUL, którą sam założył i z którą odnosi wiele sukcesów w Polsce i na świecie), lecz także jest autorem grafik, plakatów i… fotografii. Dodajmy, że szczególnych.

– Te zdjęcia powstały podczas moich licznych wędrówek z teatrem po różnych zakątkach świata i kraju. Postrzegam świat z pomocą obrazów zawierających sekret o człowieku i jego relacji z naturą. Na wielu z nich swoje piętno odciska czas. W nich szukam inspiracji do scenografii w teatrze – wyznał Leszek Mądzik podczas wczorajszego wernisażu. Dodał także, że często bohaterem jego zdjęć jest właśnie niewidzialny czas, który „widzialnie” działa na dzieło stworzenia, choćby poprzez proces rdzewienia, czy rozkładu.

Wśród kadrów zgromadzonych w Galerii Skene są zdjęcia zarówno z dalekiego Kairu, jak też ze znacznie nam bliższych polskich miast. To głównie wyszukany okiem artysty detal. Choć jest częścią całości, sam w sobie stanowi osobny, a jakże wymowny obraz. Warto więc wstąpić do teatru i przed spektaklem obejrzeć fotograficzne fascynacje Leszka Mądzika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group