Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7588
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Czwartek, 10 czerwca 2010, 8:24
Aktualizacja: 8:25
Autor: Karolina
REGION: Jak głosować poza miejscem zamieszkania?
Fot. .....
Do ogólnopolskich wyborów prezydenckich zostało już tylko dziesięć dni. Okazuje się, że aby zagłosować 20 czerwca na jednego z kandydatów, nie musimy rezygnować z planów urlopowych czy przyjeżdżać specjalnie na ten dzień z uczelni do domu. Wystarczy postarać się o otrzymanie dokumentu, upoważniającego do oddania głosu poza swoim miejscem zamieszkania albo dopisać się do wcześniej wybranego okręgu wyborczego.

Pierwsze rozwiązanie jest dla tych osób, które do końca nie wiedzą gdzie konkretnie będą przebywać w niedzielę, 20 czerwca br. Wówczas trzeba postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania, które będzie można wykorzystać w dowolnym okręgu wyborczym. W tym celu należy udać się do urzędu gminy w miejscu swojego zameldowania i wypełnić wniosek o przyznanie takiego dokumentu. Po weryfikacji naszych danych od razu dostaniemy odpowiednie zaświadczenie, pozwalające zagłosować w dwóch turach. Tę formalność należy załatwić najpóźniej do 18 czerwca br.

W przypadku, gdy chcemy uzyskać taki dokument tylko na drugą turę wyborów, mamy czas do 2 lipca. Otrzymując zaświadczenie zostajemy automatycznie wypisani z macierzystego urzędu gminy, dlatego musimy pilnować swojego dokumentu. W przypadku jego zagubienia stracimy prawo do głosu. Mając już zaświadczenie, możemy zagłosować w dowolnym okręgu wyborczym, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza naszym krajem uczynimy to w polskich konsulatach.

Z drugiego sposobu, czyli dopisania się do konkretnego okręgu wyborczego, mogą skorzystać te osoby, które znają już miejsce swojego pobytu podczas wyborów i jednocześnie nie jest to ich miejsce zamieszkania. Do tej grupy osób można zaliczyć m.in. studentów czy pracowników, przebywających na delegacjach. Wówczas należy udać się do miejscowego urzędu gminy i złożyć wniosek o dopisanie się do listy wyborców. Można to uczynić jeszcze tylko dzisiaj, ponieważ termin upływa 10 czerwca br. Co ważne, po dopisaniu się do konkretnego lokalu wyborczego, oddajemy tam swój głos także w przypadku drugiej tury wyborów.

A jak głosować w wyborach przebywając w szpitalu, zakładzie karnym albo areszcie śledczym? W tych placówkach sporządza się wykaz osób, które będą w nich przebywać 20 czerwca br. Taki spis musi zostać przekazany przez kierowników tych miejsc do odpowiednich urzędów gminnych, najpóźniej do 10 czerwca. Osoby, które trafią do wyżej wymienionych placówek w dniu wyborów, będą mogły zagłosować w tamtejszych obwodach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania. Ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mówi, że każdy polski obywatel musi mieć możliwość do oddania swojego głosu. Od nas samych zależy czy za 10 dni skorzystamy z tego prawa, czy nie.

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group