Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6221
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

IV Otwarte Mistrzostwa Polski we Freestyle’u Kajakowym – Jeleniogórzanin Mistrzem Polski

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 25 maja 2009, 10:02
Aktualizacja: Środa, 27 maja 2009, 7:47
Autor: organizator
Fot. Robert Ignaciak
W ostatni weekend rzeka Bóbr, poniżej mostu na ul. Różyckiego, zamieniona została w arenę zawodów kajakowych. W centrum Kotliny Jeleniogórskiej, pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Jeleniej Góry rozegrano IV Otwarte Mistrzostwa Polski we Freestyle’u Kajakowym.

Po raz pierwszy nasze miasto miało szansę gościć najlepszych zawodników tej ciekawej dyscypliny. Miejscem rozgrywania zawodów freestyle’owych jest odwój lub fala, nazywane playspotem. Uczestnicy zawodów rozgrywanych w Jeleniej Górze mieli możliwość pokazania swoich umiejętności w specjalnie na tę okoliczność przygotowanym sztucznym „playspocie” dzięki szczególnemu zaangażowaniu panów Wilk z firmy Ekoland sp. z o.o., właścicieli Elektrowni Wodnej mieszczącej się na Zaborzu, oraz przychylności władz miasta Jeleniej Góry. Organizatorem zawodów był Karkonoski Klub Kajakowy, którego członkowie włożyli wiele pracy w przygotowanie tej ogólnopolskiej imprezy.

Zawody freestyle’u kajakowego to impreza bardzo widowiskowa – zawodnicy wykonują różne figury akrobatyczne, często powietrzne, na specjalnie do tego celu zaprojektowanych kajakach. Na pokazanie swoich umiejętności mają każdorazowo 45 sekund. W konkurencji rozgrywane są dwa lub trzy przejazdy dla każdego z zawodników.
Przedstawiciele siedmiu klubów kajakowych z całej Polski zmierzyli się o tytuł Mistrza Polski w trzech kategoriach: juniorów mężczyzn, kobiet i mężczyzn. Po sobotnich eliminacjach oraz półfinałach w kategorii mężczyzn, w niedzielę zawodnicy przystąpili do decydującej rozgrywki – finałowych przejazdów. Każdy z finalistów wykonał trzy przejazdy, z których do klasyfikacji wybrano ten z największą liczbą punktów.

I tak, w finale najlepszymi okazali się:

W Kategorii Juniorów (K1J):
1. Jakub Hankiewicz, reprezentujący BLKS „Bolwater” z Lwówka Śląskiego, otrzymując także tytuł Mistrza Polski Juniorów 2009.
2. Bartosz Czerwiński z Krakowskiego Klubu Kajakowego.
3. Marcin Matecki reprezentujący Karkonoski Klub Kajakowy z Jeleniej Góry.

W kategorii kobiet (K1K) zwyciężyła Izabela Fidzińska z Krakowskiego Klubu Kajakowego, przed Agnieszką Sikorą z Jeleniej Góry i Karoliną Leśniak z klubu WIR Zabierzów.

W kategorii mężczyzn (K1M) wygrał jeleniogórzanin, Tomasz Czaplicki z Karkonoskiego Klubu Kajakowego, broniąc jednocześnie tytułu Mistrza Polski, drugi był Jacek Daszkowski z KKG Retendo z Krakowa, na trzecim miejscu uplasował się jego klubowy kolega Piotr Sikora.

W klasyfikacji drużynowej triumfował Karkonoski Klub Kajakowy, tuż za nim KKG Retendo, które wyprzedziło trzeci w klasyfikacji Krakowski Klub Kajakowy tylko o jeden punkt.
Uroczystej dekoracji zwycięzców dokonał Prezydent Miasta Jelenia Góra pan Marek Obrębalski. Na zdobywców miejsc „na pudle” czekały puchary, oraz szwajcarskie zegarki ufundowane prze firmę MR Mirosław Minkina z Katowic, a Mistrzowie Polski zdobyli ponadto profesjonalne wiosła wiodących firm kajakowych.
Cenne nagrody dla wszystkich uczestników Mistrzostw ufundowali: Prezydent Miasta Jeleniej Góry, Starostwo Powiatowe Jelenia Góra, Powiat Lwówecki, Dolnośląską Federację Sportu, Dolnośląski Okręgowy Związek Kajakowy,. A także przez firmy: Plasex, G’power , DIsport, Kevisport, Komandor Jelenia Góra – Zbigniew Witek, Wydawnictwu PLAN, Jeleniogórskie Elektrownie Wodne, Wirex, oraz osoby prywatne: Radosław Melnyk i Grzegorz Tarczewski. Numerów startowych zawodnikom użyczyła EnergiaPro.

Za nieścisłości podane w pierwszej wersji tekstu przepraszamy - Redakcja

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~TEX 25-05-2009 10:38
termin zawodów i miejsce zostało utrzymane w tajemnicy. po co jacys tam przypadkowi kibice. tak trzymać. wiadomo " elitarny sport"
~widz 25-05-2009 11:37
Byłam, widziałam, świetna zabawa, świetna impreza. Brawa dla uczestników i organizatorów
~Karol 25-05-2009 11:45
Gratulacje!! To bardzo widowiskowa dysyplina. Oby wiecej takim imprez!
~ 25-05-2009 11:52
czemu nie ma zdjęć z podium reszty kategorii?czy Robert Hankiewicz to jakis wyróżniający sie zawodnik, że jest podane jego miejsce?
~ahh 25-05-2009 12:34
W Jeleniej Górze, ale gdzie ? . Ręce opadają.
~do TEXA 25-05-2009 13:09
termin zawodów i miejsce - widniało w dziale - będzie się działo - od dawna, warto czasem tam zajrzeć!
~ 25-05-2009 13:14
ładne foty
~ 25-05-2009 13:19
Jelenia PANY!!!
~Prymus 25-05-2009 13:35
Mi bardziej podobała sie poprzednia wersja tego arykułu która została zmieniona na aktualną - TAKA CENZURA TO SKARB Pierwsze w Jeleniej Górze Mistrzostwa Polski we Freestyle'u Kajakowym W dniach 23?24 maja 2009r odbyły się IV Mistrzostwa Polski we Freestyleu Kajakowym. Były to pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrane w Jeleniej Górze aby je przeprowadzić, organizatorzy specjalnie zbudowali nowe miejsce do zabaw dla kajakarzy tzw. playspot. Takich miejsc na mapie Polski jest tylko kilka. W tegorocznych mistrzostwach zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach mężczyzn seniorów (K1M), mężczyzn juniorów (K1J) oraz kobiet (K1K). Eliminacje odbyły się w sobotę (23 maja), natomiast finały w niedzielę. Finały rozgrywane były zgodnie z nowymi zasadami punktowania, według których każdy zawodnik, który zakwalifikował się do finału (pięciu najlepszych w eliminacjach), miał do wykonania trzy przejazdy. W punktacji końcowej zawodów pod uwagę był brany tylko najlepszy uzyskany wynik. I tym razem juniorzy nie zawiedli - rywalizacja w tej kategorii była niezwykle zacięta. Jakub Hankiewicz z Lwówka Śląskiego, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, reprezentujący Bolesławiecko-Lwówecki Klub Sportowy BoLwater, potwierdził swój wynik z eliminacji, zwyciężając w zawodach w swojej kategorii. W swoim najlepszym przeje?dzie zdobył 390 punktów. To już trzeci tytuł Mistrza Polski, zdobyty przez Kubę na zawodach rozgrywanych na rzece - w odwoju. Rywalizacja odbywająca się w takich warunkach jest dużo bardziej dynamiczna i widowiskowa niż zawody halowe na basenie. Jest także bardziej wymagająca niemal każdy błąd może spowodować, że nurt rzeki wyrzuci zawodnika z miejsca, w którym może on wykonywać punktowane figury. Drugie miejsce w kategorii juniorów wywalczył Bartosz Czerwiński (Krakowski Klub Kajakowy, najlepszy przejazd - 370 punktów), przed Marcinem Mateckim (KKK Jelenia Góra, 203,33 pkt). W kategorii seniorów Mistrzostwo Polski obronił Tomasz Czaplicki (KKK Jelenia Góra, najlepszy przejazd (623,33 pkt), przed Jackiem Daszkowskim (KKG Retendo 318,33 pkt) oraz Piotrem Sikorą (KKG Retendo, 280pkt). Startujący w kategorii seniorów reprezentant klubu BLKS BoLwater Robert Hankiewicz (46 lat) zajšł 6 miejsce. Wielkim rozczarowaniem okazała się jednak rywalizacja w kategorii kobiet. Zwyciężczyni, a zarazem zdobywczyni tytułu Mistrzyni Polski, Izabela Fidzińska (Krakowski Klub Kajakowy), uzyskała w najlepszym swoim przejeździe zaledwie 10 punktów, wyprzedzając Karolinę Leśniak (WIR Zabierzów, 0 punktów) i Agnieszkę Sikorę (KKK Jelenia Góra, 0 punktów). Czy ta wersja nie odpowiada rzeczywistosci?
~sympatyk kkk 25-05-2009 16:47
Chłopaki i dziewczyny z KKK Jelenia Góra - BRAWO!!!
~obserwator_z_brzegu 25-05-2009 22:10
Dziewczyny SZACUN!!! Jesteście wspaniałe... Stałem i podziwiałem... Ja bym tam w takiej zimnej wodzie nóg nie zamoczył, a co dopiero walczyć z prądem i z kajakiem... I nie przejmujcie się ~Prymus Ty jesteś Wstrętna Męska Szowinista... Coś się Dziewczyn czepił??? może wylicz ile punktów mieli "zawodowcy"?? Bo spiker mówił, że ich woziło po krzakach... i widziałem, że po brzegu wiosłowali... A ile mieli Ci z pudła w tych gorszych przejazdach??? ( Pamiętasz, bo ja sobie tak popatrzyłem z ciekawości..). i proporcjonalnie do doświadczenia - z tego co przy mnie mówili to Dziewczyny pierwszy raz startowały na takiej trudnej wodzie... no więc w takim razie kto tu d... umoczył?? I skąd ta różnica między I a II zawodnikiem w seniorach?? Bo ja się nie znam, ale to były zawody jednego człowieka. Ludzie jak on wlazł w tą kipiel to jakby Go przyspawało... GRATULACJE!!! to chyba o to w tej zabawie chodziło, a nie o wiosłowanie po brzegu? A dziewczyn nie wkurzajcie, bo było widać, że zacięte i jeszcze Was zaskoczą. A tak z ciekawości - ile ten starszy Pan z Bolwatera miał punktów? Prymus jak jakoś tak dziwnie napisałeś.. Wszystkim liczyłeś punkty a Jemu lata ;) I prośba do JELONKI - może by tak o imprezach informować PRZED??? to bym sobie krzesło z domu wyniósł... A nie stał w sobotę jak pędzel...
~do obserwatora 26-05-2009 9:26
Dooooobre!. Na stronie organizatora www.kkk.org.pl pojawiły się wyniki z punktacją. Rzeczywiście różnice są kolosalne. Ten "starszy pan " z Bolwatera mial 126,67 pkt w eliminacjach a Tomasz Czaplicki 1153,33. W finale Czaplicki miał 623,33 a drugi zawodnik 318,33 W eliminacjach trzech seniorów miało po "0" w półfinałach kolejnych dwóch, a starszy pan 120. A jego tak "rozczarowały kobiety"! I tak dobrze że w tym wieku jeszcze zwraca uwagę na kobiety. No cóż.........
~do obserwatora 26-05-2009 9:48
Dooooobre!. Na stronie organizatora www.kkk.org.pl pojawiły się wyniki z punktacją. Rzeczywiście różnice są kolosalne. Ten "starszy pan " z Bolwatera mial 126,67 pkt w eliminacjach a Tomasz Czaplicki 1153,33. W finale Czaplicki miał 623,33 a drugi zawodnik 318,33 W eliminacjach trzech seniorów miało po "0" w półfinałach kolejnych dwóch, a starszy pan 120. A jego tak "rozczarowały kobiety"! I tak dobrze że w tym wieku jeszcze zwraca uwagę na kobiety. No cóż.........
~widz 26-05-2009 14:36
autor poprzedniego artykułu nie jest chyba przyjaznie nastawiony do organizatora .... Brawa dla ludzi którzy podjeli się takiego zadania .oby częściej
~organizator mistrzostw 26-05-2009 19:44
Nie wim dlaczego redakcja nie zamieściła fotek przekazanych przez Karkonoski Klub Kajakowy. Dwa dni zmagań mozecie zobaczyć w albumie http://picasaweb.google.com/IVAMPFreestyle
~demaskator 26-05-2009 23:46
<i> Zdaniem orgnizatorów zawodów ten komentarz narusza ich dobra i na ich prośbę został usunięty </i>
~Gość portalu 27-05-2009 8:10
Panie Organizator czy Pan czasem nie zatrzymał się w czasach komuny?Portale internetowe to nie Trybuna Ludu,choć ona też miała limit stron.Nikt z mediów nie ma obowiązku publikowania materiałów niezam&#242;wionych.
~niepoprawny 27-05-2009 8:33
Prymus jak ci się dziewczyny nie podobały to trzeba bylo przywiezc swoją Górę zdaje sie jeszcze do niedzieli miala tytul wicemistrzyni Polski hehe, To moze ty dlatego taki niezadowolony, trzeba bylo ją przywieżć, zrobilaby drugiego w życiu splitwheela i wykosilaby konkurencje. a tak lipa i po tytule i żal. No chyba że ktoś ci za to pisanie płaci a to sorka bo przeciez z czegoś życ trzeba
~widz 27-05-2009 10:10
do pana Roberta wstyd ,gdzie przykład dla młodzieży .... do zawodników tak trzymać do organizatorów oby więcej takich imprez
~bizon 28-05-2009 22:46
Nie chce byc zlosliwy ale chyba kolezanka Gora zatrzymala tytol wicemistrzyni Polski poniewaz trudno nazywac kogos mistrzem lub wicemistrzem skoro zdobywa 0 pkt, a tak niestety bylo na zawodach :( Ale i tak wielki szacun dla dziewczyn ze wystartowaly.
~pooki 29-05-2009 12:42
Odnośnie startu kobiet - dziewczyny były bardzo dzielne i za to należy im się szacun. Ale po obejrzeniu filmiku na ktorym zawodniczka 15 sekund bezskutecznie probuje zrobić kabinę jest dla mnie przerażajacy i daje do myslenia... Kto w ogóle dopuścił do tego, żeby wystawić na start osobę bez podstawowych umiejętności bezpiecznego pływania ??!!
~pooki 29-05-2009 13:20
Odnośnie startu kobiet - dziewczyny były bardzo dzielne i za to należy im się szacun. Ale po obejrzeniu filmiku na ktorym zawodniczka 15 sekund bezskutecznie probuje zrobić kabinę jest dla mnie przerażajacy i daje do myslenia... Kto w ogóle dopuścił do tego, żeby wystawić na start osobę bez podstawowych umiejętności bezpiecznego pływania ??!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group