Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 6392
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Inwestują w tramwaje, ale nie u nas

Piątek, 13 lutego 2009, 8:56
Aktualizacja: 9:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Inwestują w tramwaje, ale nie u nas
Po ulicy 1 Maja do 1969 roku jeździły tramwaje podonbnie jak po Bydgoskiej ul. Długiej. Dziś obydwa trakty są deptakami. Ale w Bydgoszczy nie zlikwidowano tramwajów, choć po ul. Długiej już nie jeżdżą.
Fot. TEJO
Jak nietrafioną decyzją była likwidacja jeleniogórskich tramwajów okazuje się 40 lat po tym, jak pojazdy szynowe zniknęły z krajobrazu stolicy Karkonoszy. Dziś tramwaj to środek lokomocji, w który warto inwestować.

Dzieje się tak w jednym z większych miast Polski, Bydgoszczy. Tam tramwaje kursują od bardzo dawna, lecz sieć ich linii także była częściowo likwidowana. Jak doniósł miejscowy tygodnik lokalny „Bydgoszcz 7 dni”, do 2 marca trwają konsultacje społeczne dotyczące przywrócenia ruchu tramwajowego na jednej z tras, co wiąże się z budową torowiska łączącego centrum miasta z dworcem PKP.

Niestety, w Jeleniej Górze o powrocie szynowych pojazdów można tylko pomarzyć. Jedyne rozwiązanie możliwe do realizacji, to uruchomienie tzw. szybkiego tramwaju miejskiego po torowisku z Jeleniej Góry do Cieplic i Sobieszowa. Wiązałoby się to z budową dodatkowych przystanków, na przykład przy ulicy Kubsza oraz pod estakadą na Zabobrzu. Choć projekt takiej kolejki już został opracowany dawno temu, wciąż nie ma pieniędzy ani klimatu do jego realizacji.

Może zbliżająca się 40. rocznica likwidacji tramwajów jeleniogórskich stworzy podstawy do dyskusji na temat powrotu do pomysłu uruchomienia wspomnianego połączenia?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group