Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 3949
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Inwalidzi wzroku o swoim bezpieczeństwie

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 lutego 2015, 8:34
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2015, 6:42
Autor: KSON
Fot. KSON
Na kolejnym spotkaniu członkowie Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze omawiali zadania organizacyjne i programowe na rok 2015. Już od kilku spotkań przewijał się temat bezpieczeństwa osób niewidomych i niedowidzących w ruchu miejskim.

Na spotkaniu 27 stycznia zaprezentowano dwa rodzaje teleskopowej białej laski sygnalizacyjnej, która po refundacji NFZ kosztować będzie ok. 30 zł. Wydatek zatem niewielki, a bezpieczeństwo i pewność poruszania się zdecydowanie większe. Przypomnijmy, że biała laska to nie tylko symbol osób z poważną wadą wzroku, ale przede wszystkim przedmiot wspomagający poruszanie się.

Wielu niewidomych i niedowidzących – mówi Mirosława Jośko sekretarz SIW – jest tak świetnie zrehabilitowanych, że mimo utraty wzroku samodzielnie przemieszcza się przez miasto właśnie przy użyciu białej laski.

Biała laska to także informacja i sygnał dla innych uczestników ruchu drogowego o tym, że na ulicy znajduje się osoba niewidoma - trzeba zatem zachować szczególną ostrożność i czujność.

W razie wypadku lub zdarzenia drogowego z udziałem osoby niewidomej lub osoby słabowidzącej przy badaniu okoliczności takiego zdarzenia bierze się pod uwagę m.in. zachowanie uczestnika zdarzenia a szczególnie, czy posiadał białą laskę – mówi o tym Art. 42 Prawa o ruchu drogowym: „Niewidomy podczas samodzielnego poruszania się w ruchu drogowym jest zobowiązany mieć przy sobie białą laskę w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego”.

Zdarzało się już tak, że to właśnie osoba niewidoma uznana została za sprawcę wypadku, także z powodu braku należytego oznaczenia. - Ja boję się używać białej laski – mówi 60-letnia Pani Danuta, widząca szczątkowo. - Przecież jeszcze trochę widzę, a biała laska to dla mnie symbol zupełnej ciemności – podkreśla.

Wokół tej sprawy rozgorzała gorąca dyskusja. W rezultacie zamówiono dwadzieścia pięć białych lasek. Większość Członków SIW zadeklarowało, że będzie się nimi posługiwało. Uczestnicy spotkania zaproponowali, że dobrze byłoby wprowadzić także inne oznaczenia dla osób dotkniętych dysfunkcją wzroku. W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, ale jeszcze za naszej pamięci używano żółtych opasek z trzema czarnymi punktami, które noszone były na lewym ramieniu. W Niemczech nadal takie oznaczenie jest stosowane przez osoby niewidzące i niedowidzące.

Sformułowana została propozycja opracowania żółtej odblaskowej plakietki z trzema czarnymi punktami do wpięcia np. w klapę marynarki. To by była informacja dla otoczenia, że mają do czynienia z osobą niedowidzącą lub niewidomą. To również ważny znak przy próbach odczytania rozkładów jazdy, winietek w sklepach, przy obsłudze biletomatów w komunikacji miejskiej.

Kontynuując temat bezpieczeństwa przypomniano o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Choć dotyczy to obszarów poza terenami zabudowanymi, to dbałości o bezpieczeństwo nigdy nie za wiele.

Uczestników spotkania wyposażono w elementy odblaskowe, które SIW otrzymało od Jeleniogórskiej Policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Iza 4-02-2015 15:17
Laski laskami, a dwie puszki farby w jaskrawym kolorze chyba by wystarczyły na obmalowanie krawędzi schodów we wszystkich instytucjach publicznych, żeby niedowidzący też mieli łatwiej, a nie tylko niewidomi? Razem z czasem oddelegowanego pracownika koszt pewnie ze 100 zł, a ulga dla paru tysięcy ludzi, a licząc z niedowidzącymi z powodu wieku, może i kilkunastu tysięcy...
~tak 4-02-2015 16:11
popieram Panią Izę ( szkoda, że ludzie muszą " podpowiadać władzom, co mają robić ? ) Ja osobiście zawiązałbym oczy naszym wszechmocnym władcom i kazałbym się przejść na spacer po Jeleniej Górze ! Szerokiej drogi Włodarze !!!
~ 4-02-2015 16:23
Wędka jest bardziej zaawansowana technologicznie i tańsza od tej laski w stosunku do masy. Średnia cena wędki, to około sześćdziesiąt złotych, z materiału na tę wędkę można zrobić min. trzy laski dla niewidomych.
~gluś 4-02-2015 16:38
czy te zamówione laski będą przekazane za darmo, czy to była prezentacja sprzedawcy lasek tak jak przy "cudownych" garnkach
~ 4-02-2015 20:28
T włładza jest tylko zadufana w sobie, walczą od dłuższego czasu pod dywanem o jeszcze większą władzę dla siebie , oni mają w pu..e ludzi z jakimis sprawami.Przykładem jest wyprawa na Kilimandżaro i nie tylko.
~Duch Gór 4-02-2015 22:53
Postanowiłem przekazać swoją działkę na operacje,jako to ,że jestem kierownikiem projektu w prężnie rozwijającej się firmie,jako że z mojego polecenia ,pracują podwykonawcy,oferujący mi nie jednokrotnie prowizje ,postanowiłem,że wezmę działkę i przekażę ją na operację małej Wiktorii ,więc od rana zacząłem robić dile! potem pomyślałem o szefach, hurtowni ,sklepach itp,w końcu przyjeżdżali,osobiście,i zaczęło się ruszyła mała akcja,od czasu wykonania,zlecenia przez podwykonawców minie kilka dni do czasów przelewu pieniędzy na ich konto,do tej akcji włącza się sklep i jego właściciel,firmy zaprzyjaźnione nie odmawiają,koledzy i przyjaciele jak i znajomi,za ukończony projekt !obiecano mi bonus, którego też postanowiłem przekazać na operacje,zachowując 20% na podatek!
~gluś 4-02-2015 23:04
oby takich Duchów Góry było więcej, czas zawstydzić tych co od lat tylko mają pełne usta frazesów o integracji, wsparciu, walce z wykluczeniem i wyrównywaniem szans i takie tam ble, ble, ble

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group